Перейти до основного вмісту

За «липовий» статус учасника АТО – покарання

Мінюст виявив осіб, котрі отримали таке звання неправомірно. Юристи наголошують: покарати треба як чиновників, які такі довідки видали, так і тих, хто їх отримав
15 січня, 11:58

Поки одні борються за статус учасника бойових дій та скаржаться, що не можуть отримати його через труднощі з оформленням документів, особливо якщо служили у добровольчих батальйонах, ситуацією користуються недобросовісні чиновники — чи то щоб уникнути люстрації, чи заради пільг. Після історії з заступником міністра Мінрегіонбуду Дмитром Ісаєнком, котрого депутати прямо у сесійній залі змусили відмовитися від статусу учасника бойових дій, оскільки він там не був, з’ясувався ще дин кричущий факт. У Міністерстві юстиції, точніше у його департаменті люстрації, повідомили, що з-поміж трьох із половиною тисяч військових, які отримали вже статус учасника АТО, 200 осіб здобули його нечесним шляхом. Про це повідомила директор департаменту з питань люстрації Мін’юсту Тетяна Козаченко.

— Ми спілкуємося з міжвідомчою комісією. Зараз статус учасника АТО отримали близько 200 осіб, які не належать до суб’єктів АТО. Є ще дві людини від Мінрегіонбуду. Ми  отримали цю інформацію 6 січня і подали доповідну на адресу міністра юстиції Павла Петренка. Я дуже хочу, щоб ця інформація дійшла до Кабінету Міністрів, — зазначила Тетяна Козаченко.

Тепер цими особами мають зайнятися правоохоронні органи, зокрема випадок із депутатом Ісаєнком, за словами Козаченко, мав би зацікавити прокуратуру. Та чи вистачить політичної волі взятися за це і довести до кінця, покарати порушників, щоб подібні інциденти більше не повторювалися, — це ще питання. До речі, «День» уже неодноразово писав про ризики зловживання під час отримання статусу АТО. Адвокати, котрі допомагають військовим отримувати цей статус, нарікали на недосконалу процедуру і просили змінити законодавство. Після того, як факти зловживання стали очевидними, юристи наголошують на перевірках та покаранні тих чиновників, які липові документи видавали.

— Також треба  перевіряти тих людей, які викликають сумніви щодо отримання статусу учасника АТО, притягувати до відповідальності винних чиновників. Це ж не просто хтось з’їздив на два дні в АТО і отримав відповідні довідки, хтось же в цьому допомагав. Питання в тому, яке покарання обирати: дисциплінарну відповідальність, звільнення, заміну на більш порядних людей, — додає експерт Української Гельсінської спілки Михайло Тарахкало. — Треба змінювати законодавство щодо видачі цих статусів, бо це несправедливо відносно тих людей, які дійсно воюють тривалий час, повертаються і отримують той же статус, що й людина, котра побувала в АТО три дні. Це питання політичної волі та бажання. Це має робити і суспільство, і ті ж волонтери, які допомагають військовим. Це застаріле поняття, що держава за нас має зробити все, ми як громадянське суспільство теж повинні проявляти активність та показувати державі, що і як вона має робити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати