За останні 10 років в Україні сформувався новий клімат
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010711/4120-5-3.jpg)
Клімат впливає на кожного з нас. До нього маємо пристосовуватися. Від погодних умов залежить ефективність роботи багатьох галузей народного господарства. На погоду скаржаться, її лають, нею виправдовують «битви за врожай» і надзвичайні ситуації. Про капризи погоди, про прогнози на майбутнє кореспондент «Дня» Тамара ТУРКУЛЕВИЧ розмовляла зі старшим науковим працівником відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського науково- дослідного гідрометеорологічного інституту Тетяною СВЕРДЛИК .
— Яка погода чекає на нас у найближчі три місяці?
— У липні середня місячна температура повітря очікується близькою до норми з аномалією 1°С в областях степової зони (Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Одеській областях і в Криму) і з аномалією 0,5°С на рештi території України. Місячна сума опадів розподілиться на території країни нерівномірно: в Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій і Вінницькій областях — понад норму (130%), в північних областях і в Волинській, Львівській, Закарпатській, Сумській, Черкаській, Кіровоградській та Одеській областях — близькою до норми (110%), на рештi території України — меншою за норму (70%). У цьому місяці очікується декілька хвиль тепла і холоду, тобто буде декілька різких похолодань і потеплінь. Найзначнiшу хвилю холоду ми чекаємо в середині липня. Це похолодання буде супроводжуватися посиленням вітру до шквалистого та інтенсивними опадами на всій території України.
У серпні середня місячна температура повітря очікується близькою до норми з аномалією 0°С у західних і північних областях, на рештi території країни аномалія 0,5°С. Місячна сума опадів розподілиться територією країни також нерівномірно: у Волинській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій і Закарпатській областях понад норму (120%), на півдні України — 105%, на рештi території — понад норму (130%).
У вересні середня місячна температура повітря очікується з аномалією 0,5°С в західній і східній частині України, на рештi території країни очікується аномалія середньої місячної температури повітря 0,5°С. Очікується також дефіцит опадів на всій території країни, крім західних і східних областей.
До речі, щодо опадів у західних областях України. Ми проводили певні дослідження, пов’язані з катастрофічними паводками в Закарпатті. Виявляється, що сама синоптична ситуація, сам атмосферний процес, що формує паводок, може виникнути в будь-який сезон року і частота його досить висока. Так було і 1998 р. (така ситуація спостерігалася протягом декількох місяців), і цього року — наприкінці січня, в лютому, березні і виникала навіть у квітні.
— Яким методом ви користуєтеся для складання довгострокових прогнозів погоди?
— Фізико-статистичний метод довгострокових прогнозів погоди, яким ми користуємося, базується на використанні закономірностей атмосферної циркуляції повітря, а точніше — на використанні виявленої нами двомісячної квазіперіодичності атмосферних процесів. Використовуючи цю закономірність прогнози складаються на місяць, два і три вперед. Кожного місяця, 20 числа, наш відділ випускає прогнози середньої місячної температури та місячної кількості опадів на подальші три місяці, окремо з деталізацією погодних умов всередині першого місяця.
— Чи можна передбачити погоду на півроку або на рік уперед?
— Існує так звана межа передбачуваності атмосферних процесів, тобто термін, на який можна реально спрогнозувати розвиток атмосферних процесів. Він зумовлений як особливостями динаміки атмосфери, внутрішньо їй властивими, так і рівнем наших знань про них. Відкриття двомісячної квазіперіодичності значно розширило межу передбачуваності, однак поки що це дозволяє нам складати прогнози погоди лише на три місяці вперед.
— Хто автор цього методу?
— Автором цього методу є завідувачка відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди УкрНДГМІ доктор фізико- математичних наук Вазіра Мартазинова. Можна сказати, що цей метод український. Тут його було розроблено, офіційно ухвалено Державною методичною комісією, впроваджено і ми успішно працюємо на основі цього методу.
— Наскільки справджуються прогнози погоди, складені за такою методикою?
— Справджуваність прогнозів погоди висока, вона звичайно варіюється з місяця в місяць, але можна сказати, що вона вище за 80 %.
— А чи є інші методи складання прогнозів погоди?
— Створення методу довгострокових прогнозів погоди на сьогоднішній день є надзвичайно складним науковим завданням, котре практично дорого коштує. Безперечно, такі методи існують у розвинених країнах: США, Франції, Німеччинi, Японії та інших. Ми знаємо про ці методи, але в своїй практиці їх не використовуємо. Рівень справджуваності і прогнозовані параметри зарубіжних довгострокових прогнозів погоди, про які можна дізнатися зі щорічних звітів Всесвітньої метеорологічної організації, дозволяють говорити про значні переваги нашого методу і наших прогнозів та високої їх справджуваності. Крім того, метод В. Мартазинової працює не лише стосовно території України. Він може бути використаний для будь-якого регіону Північної півкулі. Підтвердженням цього служать довгострокові прогнози погоди для Великої Британії та Голландії, що складаються в нашому відділі.
— Чи є характерною для літа така нестійка погода, яку ми спостерігаємо цього року?
— Новий клімат України, який сформувався за останні 10 років, характеризується теплими і малосніжними зимами і прохолодними літніми сезонами. Особливістю погоди стали різкі перепади температури повітря (похолодання і потепління), що доходять до 10 — 12 градусів за добу. Такі перепади температури завжди супроводяться комплексом стихійних явищ погоди: сильним вітром (до штормового), зливами, грозами, градом тощо. Таким чином, прохолодне, вологе, зі значними перепадами температури літо цього року — норма для сучасного клімату, й така погода влітку не повинна нас дивувати. Навпаки, ми маємо пристосовуватися до нових кліматичних умов, тому що вони збережуться в найближче десятиріччя. Такий висновок нам дозволили зробити дослідження змін великомасштабної атмосферної циркуляції, глобального клімату і клімату України протягом ХХ ст. і визначення (на основі цих досліджень) можливого їх стану в найближчі десятиріччя.
— І ще, будь ласка, декілька слів про погоду в Криму.
— В Криму, як і на всій території України, очікується досить нестійка погода. У липні буде доволі тепло — середня місячна температура повітря буде 25 градусів, опадів ми чекаємо менше за норму. В серпні середня місячна температура становитиме 23 градуси, опадів буде близько норми.
Випуск газети №:
№120, (2001)Рубрика
Суспільство