За закритими дверима
У Дніпровському національному історичному музеї імені Дмитра Яворницького міняють керівництво
Для заміщення посади директора ДНІМ обласною радою був оголошений конкурс. Цю посаду протягом двох десятиріч обіймала заслужений працівник культури України Надія Капустіна — людина, яка користується великим авторитетом у наукових і культурних колах. За період свого керівництва вона зуміла зібрати в музеї фаховий і дружний колектив наукових співробітників, підтримувала проекти молодих істориків, надихала на нові креативні ідеї. ДНІМ став традиційним майданчиком для всеукраїнських музейних фестивалів.
У конкурсі на заміщення посади директора взяли участь три кандидати: нинішня директорка Надія Капустіна, завідувачка Будинку-музею Д. Яворницького Яна Тимошенко та бізнес-леді, співвласниця ресторану «Гуляй поле» Юлія Пєсчанська. Багато хто вважав, що можливою наступницею Н.Капустіної буде Яна Тимошенко — молодий, енергійний і перспективний фахівець, яка користується повагою у дніпровської інтелігенції. «Господиня» Будинку-музею Яворницького постійно проводить у садибі заходи, учасниками яких є відомі культурні діячі. Яна Тимошенко вважає, що робота історичного музею потребує серйозних реформ. Необхідно повністю передивитися експозиції, оскільки вони формувалися ще наприкінці минулого століття і морально застаріли. Крім того, потрібні нові технології в музейній справі, без яких сьогодні вже не обійтися. Практично невідомою для городян залишалася третя претендентка — Юлія Пєсчанська, хоча, як зазначено в її біографії, вона брала участь у багатьох культурних проектах. Багатьох насторожував її невеликий досвід роботи в культурній сфері та відсутність історичної освіти. На засіданні кожен із кандидатів виступив з програмою на найближчий рік і на п’ять років, познайомивши зі своєю концепцією розвитку музею.
Були також запитання до претендентів. Зокрема, до Юлії Пєсчанської щодо достовірності поданих документів у період роботи продюсером у ТОВ «Горизонт-Фільм». Претендентка зазначила, що працює в компанії з 2011 року, але виписка з відкритих реєстрів свідчить про те, що ТОВ було створене лише 2012 року. Пєсчанська пояснила це тим, що «хтось помилився при заповненні документів». У цілому, це не зупинило розгляд її кандидатури. Як наслідок — більшістю члени комісії проголосували за Юлію Пєсчанську. При цьому перед голосуванням представникам ЗМІ та громадськості запропонували залишити залу.
Про співвласницю ресторану «Гуляй поле» громадськість знає небагато: те, що вона займалася не лише бізнесом, а й режисурою — писала сценарії. А ще в соціальних мережах мешканці Дніпра знайшли її модну фотосесію. Сама переможниця конкурсу написала пост у Facebook, де попросила культурну громадськість не квапитися з висновками: «Коли будуть уладнані всі формальності, можна буде говорити і про враження, і про плани на прес-конференції. А поки переконливе прохання поставитися з повагою до мого privacy».
Проте культурна громадськість Дніпра не заспокоїлася. Так, журналіст Громадського телебачення Влад Войцеховський на своїй сторінці в Facebook зауважив не лише про деякі незрозумілі речі в послужному списку Пєсчанської, а й знайшов чимало граматичних помилок у її документах. Інший громадський діяч і дослідник Віктор Векленко на своїй сторінці у Facebook також висловлює подив щодо того, що комісія не помітила очевидних помилок у документах Пєсчанської. «Обласна влада спробувала зробити процес прозорим, здійснивши онлайн-трансляцію, але не змогла перевірити документи однієї з претенденток, попри резонансні зауваження ЗМІ. Чи не захотіла? Поіменних списків голосувань із зазначеними посадами не бачив. Звідси є два припущення. Або розпорядження «згори». Або дуже велика особиста зацікавленість», — пише він.
На сполох ударила і редакція журналу «Музеї України», яка побоюється: як би через кадрові зміни не постраждав визначний музей, де зібрані унікальні експонати козацьких старожитностей. Деяких збентежив і загадковий вислів, сказаний претенденткою одному з телеканалів: «...Я розумію, що музей — це не ресторан. Музей має бути таким діалоговим майданчиком для спілкування між активістами і між владою».
Утім, чимало голосів лунає і на користь Юлії Пєсчанської. «Юлія — бізнес-вумен, власниця ресторанного комплексу, успішного бізнес-проекту, в якому відтворили певну історико-культурну атмосферу. Молода й енергійна жінка, що має вищу філологічну та юридичну освіту. Людина, яка вже багато років цікавиться музейною справою, вивчила експозиції багатьох музеїв світу, брала участь у музейно-освітніх проектах, — написав в соцмережі відомий дніпровський історик, директор Музею Голокосту Ігор Щупак. — Саме тому я підтримую Юлію Пєсчанську. Юлія — заможна людина, її не цікавить фінансовий чинник роботи в музеї. Їй не цікаві «відкати» й операції. Вона готова вкласти свою енергію, розум і ресурси в цей проект, який є для неї цікавим і важливим».
Утім, обидві сторони — противники та симпатики Юлії Пєсчанської зауважують, що на посаді директора ДНІМ її ще належить затвердити депутатам Дніпропетровської облради. Сесія повинна відбутися в першій декаді грудня, однак глава облради вже видав розпорядження про призначення Ю. Пєсчанської тимчасово виконувачем обов’язків директора музею.