ЗАПИТАННЯ «Дня»
Чи можна назвати нас «читаючою» нацією?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011002/4177-5-3.jpg)
Олександр СТЕГНІЙ , кандидат історичних наук, аналітик Центру соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС»:
— Останнім часом різко змінилися читацькі смаки населення. Питання зараз полягає не у «частоті читаності», а в тому, що саме читається й як змінився ринок літератури та масова культура. Я вважаю, що масовий смак значно зіпсувався. Про це свідчить популярність детективів та романів, які заполонили прилавки магазинів та ринків, сюжет яких хитромудрістю не відрізняється. У підлітків тягу до читання відбиває Інтернет, де крім тексту багато й ілюстрацій, що завжди приваблює. І тому я вважаю, що у класичному варіанті читання незабаром відійде в історію. Зате професійні групи читають та будуть читати. А незабаром, може, навіть більше, оскільки наука останнім часом зробила значний крок уперед.
Валентин ЛУК’ЯНЕЦЬ , завідуючий відділом філософії науки Інституту філософії НАНУ:
— Я думаю, що ми були й залишаємося читаючими, потреба в читанні нікуди не зникла. Тільки матеріальне становище та нинішні соціально-економічні реалії не дозволяють нам повністю її задовольнити. У гонці за шматком хліба, зрозуміло, що буде не до «чтива». Вченим же читання професійної літератури просто необхідне, тому вони продовжують читати та добувати нову інформацію. Саме добувати, тому що в нас, крім того, що ускладнений побут, який не залишає часу для читання, також і обмежений доступ до інформації. На мій погляд, ментальність народу не змінилася, коли покращиться ситуація в країні, тоді народ почне й читати.
Михайло МЕЛЬНИК , доктор соціологічних наук:
— Мої особисті спостереження кажуть про те, що попит зараз в основному, на учбову літературу, про це свідчать натовпи людей навколо розкладок iз підручниками на книжковому ринку. Зрозуміло, що причина того, що література іншого характеру користується меншою популярністю, криється в складному становищі сучасного книговидавництва. Крім цього, молодь зараз дуже легковірна та вникати у класику ніхто не хоче. Але у будь-якому випадку я вважаю, що сучасні джерела інформації не зможуть витіснити книгу, оскільки вони односторонні.