Перейти до основного вмісту

ЗАПИТАННЯ «Дня»

Як ви ставитеся до ідеї легалізації легких наркотиків?
22 січня, 00:00

Депутат Гуцол пропонує легалізувати легкі наркотики, зокрема, марихуану, що нібито сприятиме боротьбі з більш важкими наркотичними препаратами, а прибуток від продажу легких наркотиків поповнить державний бюджет. Але Інтернет-видання «Українська правда» (www.pravda.com.ua) висловлює цілком резонні сумніви з приводу того, про чиї доходи піклується вищезгаданий депутат та об’єднання «Райдуга: зелені, блакитні і вільні», до якого він входить.

«На власному сайті Рабиновича, який опікує «Райдугу», був вивішений симптоматичний матеріал, — пише pravda.com.ua. — У ньому акцентується увага на тому, що лідери об’єднаних партій вважають український ринок легких наркотиків вельми ємним (не менше 15 млрд. доларів — тобто, як мінімум, у два рази більше за всю прибуткову частину Держбюджету України).

Важко переоцінити розмах українського наркобізнесу й апетити «бізнесменів», зрозуміле їхнє бажання «промацати ґрунт». Зазначимо також, що, як вважають фахівці, Україна — транзитна країна, і за 10 років після розвалу Союзу налагоджені стабільні маршрути «перекидування» наркотиків у Росію і на Захід, що сфери впливу у цьому бізнесі давно і міцно поділені. Цілком імовірно, що хтось вирішив, що прийшов час оформити цей бізнес, додати йому респектабельності і «оснастити» легальним політичним дахом. Таке припущення цілком переконливо пояснює, чому виборча кампанія «Райдуги» будується на рекламі легалізації наркотиків (для початку — легких)».

Михайло ІГНАТОВ , заступник директора з наукової роботи Українського НДІ соціальної та судової психіатрії і наркології:

— Легалізація легких наркотиків, без сумніву, призведе до зростання наркоманії та загострення існуючої на сьогоднішній день проблеми. Голландію, де наркотики легалізовані, також не можна розглядати поверхово. Там існує цілий ряд нормативних актів і положень, які регулюють ситуацію з наркоманією в країні. Хоч у той же час у сусідній Німеччині — не менш цивілізованій країні — на будь-які наркотики накладена найсуворіша заборона. Безумовно, кожна країна вибирає для себе ту норму, яка вписується у контекст культури жителів, їхнього менталітету та економічної ситуації в країні, але у той же час у рекомендаціях ВОЗ немає жодного слова щодо легалізації наркотиків, iснують лише положення, що стосуються зменшення шкоди від наркотиків (роздача одноразових шприців, різного роду психологічні програми), адже зрозуміло, що боротися з наркоманією методами покарання безрозсудно. Але водночас досвід роботи з ін’єкційними наркоманами показує, що практично кожен iз них починав саме з легких наркотиків. Якщо у людини формується залежність від певного роду речовин, то виникнення залежності від іншого роду є набагато простішим. При вживанні легких наркотиків знижується психологічний бар’єр перед наркотичними речовинами, і коли людина перестає отримувати задоволення від, скажімо, марихуани, вона переходить на кокаїн. У принципі, провести градацію на «легкі» та «важкі» неможна, оскільки психічні розлади, що виникають наслiдок вживання одних та інших, практично не відрізняються.

Володимир САЛАМАТОВ , кандидат психологічних наук, віце-президент товариства конфліктологів:

— У нашій культурі легалізація наркотиків призведе до наступного витка розвитку наркоманії у країні. По-перше, у нас низький рівень досвіду турботи про себе, а по-друге, масова напруженість у суспільстві та несприятлива психологічна атмосфера. Згідно з проведеними дослідженнями, в основному населення України не упевнене в завтрашньому дні. У країні, крім цього, серед середнього управлінського персоналу дуже гостро стоїть проблема психічного здоров’я. У Голландії, наприклад, хороший рівень соціального захисту населення, психологічного і психічного здоров’я. А в Україні на фоні постійного незадоволення та невпевненості молоді дуже легко знайти «найкращий вихід» — стати наркоманом. Сприяють цьому й західні фільми. Таким чином, передумов до зростання наркоманії у нас більше ніж досить, а легалізувати легкі наркотики — це ще додати прискорення. Нехай це суперечить приказці про те, що заборонений плід завжди солодкий, але, коли було оголошено сухий закон, дійсно дуже різко підвищився рівень здоров’я населення, знизився травматизм. Тому легалізувати у нас легкі наркотики — це іншими словами сказати «так» наркоманії.

Віктор ПАВЛИК , співак:

— Категорично негативно. Я взагалі запеклий противник усього того, що суперечить Біблії — алкоголю, сигарет, наркотиків. Складається таке враження, що наше суспільство зараз, навпаки, підтримує аморальність. Без сумніву, хто спробує легкі наркотики, а плюс до цього, якщо вони ще й будуть у законі, піде й далі шляхом наркоманiї. Наркотики — це взагалі диявольський момент, від якого потрібно тікати, а не узаконювати.

Михайло БРОДСЬКИЙ, лідер партії «Яблуко»:

— Ми виключили з фракції депутата Гуцола, тому що наша фракція — за здоровий спосіб життя, а значить — проти наркотиків і проти паління. Я сподіваюся, що закон про заборону реклами алкоголю та тютюну все-таки буде прийнято остаточно і буде підписано Президентом. Ми погодимося на те, що він повинен набути чинності тільки через рік, до нього внесено вже зміни, котрі у Росії діють кілька днів: заборона паління в громадських місцях.

ДО РЕЧІ

За зауваженням журналу People, «якщо в 30-ті роки після заборони наркотиків з’явилися фільми, що малюють їх споживачів в найпохмуріших фарбах, як таких, що занепали і ні на що не здатні (див. плакат до картини «Марихуана», 1935 р., зі слоганом на афіші «Дізнайся всю правду про пекельне зілля!»), то в кіно останніх років багато хто з героїв, що вживають наркотики, досягають успіху і соціально безпечні, навіть корисні».

І дійсно. Невелика плантація на квартирі в «Картах, грошах, двох стволах». Джойнт в руках Кевіна Спейсі в «Красі по-американському». Схоже, по той бік екрана легалізація «травички» — давно реальний факт. Але особливе захоплення у прихильників легалізації легких наркотиків викликала англійська комедія «Рятуючи Грейс» (2000), в якій доброчесна вдова, що полила вирощені її садівником всохлі коноплі, несподівано розуміє, як легко і просто змінити своє життя на краще: засіб від нудьги і бідності виявляється буквально під ногами.

Але далеко не всі у Великій Британії можуть похвалитися таким «просуненим» поглядом на наркотики. Наприклад, британські поліцейські залишилися цілком консервативними. Так, королівська родина намагається пригасити скандал, що розгорівся у Великій Британії, пов’язаний iз молодшим сином принца Чарльза і принцеси Діани. Як відомо, Гаррі було викрито у вживанні алкоголю і курінні марихуани. Незважаючи на те, що поліція має намiри покарати 16-річного юнака суворо за законом, представники британської монархії вважають — нащадка, «що спіткнувся», досить покарано i порушувати кримінальну справу не варто. Протягом дня йому читали лекції про шкоду наркотиків і розказували, до якого фіналу може призвести наркоманія. Ці заходи підтримав прем’єр-міністр Тонi Блер, який торік опинився в схожій ситуації (16-річного сина Блера поліцейські знайшли п’яним в центрі міста). Міністр внутрішніх справ Великої Британії Девід Бланкетт також поспівчував принцу Чарльзу і самому Гаррі, що потрапив у центр скандалу, додавши, правда, що втішений увагою преси до проблеми наркоманії серед підлітків.

Але незважаючи на заступництво королівської родини і уряду, принцу Гаррі, можливо, все-таки доведеться постати перед судом: поліція аж ніяк не погоджується закривати справу, пояснюючи свою позицію тим, що перед законом всі рівні, і в Британії потрібно зупинити підлітків, велика кількість яких останнім часом захоплюється міцними спиртними напоями і наркотиками.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати