Зброя як цінність
Нова міжмузейна експозиція стародавнього озброєння — це своєрідний наочний курс з історії УкраїниСкіфські мечі, бойові прикраси воїнів часів Київської Русі, козацькі пістолі, японські «кай-гун-то», мисливські рушниці аристократів, подарункові коштовні кинджали — загалом понад 300 зразків зброї різних часів і народів представили у малій і великій залах Вінницького обласного краєзнавчого музею. Унікальну експозицію «Зброя та військове спорядження: від давнини до сучасності» приурочили до 30-річчя Незалежності України, а відбулася вона у рамках міжмузейного обміну з фондових зібрань Національного музею історії України.
Торік «День» писав про те, що в Національному музеї історії України відкрилася виставка «Золото Поділля: історія народів», яку представили у столиці вінницькі музейники (№205-206 https://day.kyiv.ua/uk/ article/cuspilstvo/kolaboraciya-smilyvyh). Цього року колаборація між закладами принесла новий результат: виставку зброї із фондів Національного музею історії у Вінниці. Завдяки міжмузейному обміну, вінничани та гості міста отримали можливість споглядати найкращі зразки озброєння, прослідковуючи еволюцію зброї від палеоліту до сьогодення. Але не менш важливим є те, що зброя змусила завітати до музею цілі родини. Особливо пожвавішав інтерес з боку чоловіків, відзначають музейники. Батьки приводять до музею на екскурсію дітей. А вони через музейні експонати освоюють свого роду наочний лайт-курс з історії України і дотичних до неї земель. Адже експозиція презентує предмети озброєння від кам’яної доби до сьогодення.
«МІЖМУЗЕЙНА СПІВПРАЦЯ РОЗШИРЮЄ МОЖЛИВОСТІ ПРЕЗЕНТАЦІЇ РАРИТЕТНИХ ЕКСПОНАТІВ У РЕГІОНАХ»
Опівдні у будень не часто зустрінеш у музеї відвідувачів. Та новина про нову експозицію створила певний ажіотаж у Вінниці, і до закладу почали заходити зранку, в обід та увечері, при чому не лише містяни, але й гості міста. Зокрема ті, які приїхали до родичів на гостини чи відвідати батьків. Ціна екскурсії досить доступна: для дітей та студентів — 30 грн, для дорослих — 50 грн, тематична екскурсія — 100 грн. Її найчастіше і замовляють, бо за годину-півтори можна з головою поринути у минуле зброярської майстерності. А подивитися є на що, відзначає директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина ВИСОЦЬКА. Вона каже, що над виставкою працювала потужна команда вінницьких і київських музейників. Усі предмети підбирали ретельно, тому експозиція презентує не тільки історичні періоди, так би мовити еволюцію зброї, але й представляє країну походження того чи іншого предмета.
«Виставка «Зброя та військове спорядження: від давнини до сучасності» містить експонати з колекцій Національного музею історії України, які вони нам надали завдяки реалізації проєкту міжмузейного обміну, а також з наших фондів. Ми відвели під виставку малу і велику виставкові зали музею, адже експозиція надзвичайно цікава. Як за рахунок часового проміжку, який представляють експонати, так і за їхньою географією, — говорить Катерина Висоцька. — Уже зараз ми помічаємо, настільки важливо проводити міжмузейні обміни, особливо в умовах коронопандемії. Раніше такі експонати виставлялися зазвичай в експозиціях, які репрезентують нашу країну за кордоном, а тепер їх можна побачити в нашому музеї. Тобто така міжмузейна співпраця розширює можливості презентації раритетних експонатів у регіонах. І вінничани мають можливість споглядати найкращі зразки озброєння з колекції Національного музею історії України, прослідковуючи еволюцію зброї від палеоліту до сьогодення».
«ІСТОРІЯ ЗБРОЇ РОЗПОЧАЛАСЯ, КОЛИ МАВПА ПІДНЯЛА ІЗ ЗЕМЛІ ПАТИК»
За її словами, загалом на виставці представлена раритетна зброя і військове спорядження (288 предметів від Національного музею історії України), фондова колекція зброї Вінницького музею та зразки сучасної військової екіпіровки. Хронологічно виставка поділяється на два періоди — експонати від кам’яної доби до середньовіччя розміщені у малій виставковій залі, вони презентують археологічну частину експозиції. У великій залі представлені кращі зразки озброєння від середньовіччя і до наших днів. Але розміщені вони не за історичним принципом, а за географічним, і представляють країни, де свого часу використовувалися за призначенням — держави Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII—XIX ст.
З-поміж найдавніших експонатів: гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 — 40-30 тис. років тому); перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VІІ-V тис. до н. е.). Експонується чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами. Попри розкішну золоту гривну царя Інесмея, увагу привертає половецька захисна маска ХІІ — першої половини ХІІІ ст. Вона реалістично відтворює обличчя горбоносого та вусатого чоловіка європейської зовнішності. Її особливістю є наявність двох бронзових вух. У лівому вусі та на підборідді маски вмонтовані два рухомі кільця, за допомогою яких забрало з’єднували з кольчугою чи бармицею.
Виявили маску ще у 1897 році поблизу Канева Черкаської області. Цей унікальний зразок захисних обладунків знайшов власник маєтку села Бересняги Євген Зноско-Боровський. Він особисто та спільно з відомим дослідником Миколою Бранденбургом розкопав на Канівщині понад 100 курганів різних часів — від доби бронзи до середньовіччя. А потім передав цю маску (а також предмети, виявлені разом з нею: кольчугу, шолом, шаблю, сокиру, піку, наконечники стріл, ніж, мідний казан, золоту сережку, точильний брусок, цвяхи від домовини, фрагменти кінського наносника, вудила, стремена — комплекс містить 51 предмет) Київському музеєві старожитностей і мистецтв (нині НМІУ). Там комплекс був представлений у постійній експозиції. У роки Другої світової війни знахідки з Ковалів були вивезені до Німеччини і повернулися до музею після війни значно пошкодженими: кольчуга була фрагментована, а в антропоморфної маски втрачена нижня частина.
«Насправді історія зброї розпочалася, коли мавпа підняла із землі патик. Потім патик поєднали з каменюкою і отримали спис, а далі — сокиру. Коли на патик натягнули нитку, виник лук, а з появою металу почали його використовувати замість каменю, а згодом комбінувати, — розповідає науковий співробітник Вінницького обласного краєзнавчому музею Євген ТИЧУК. — Зброя завжди була цінністю, бо мала велике значення: забезпечувала виживання, їжу і безпеку. Навіть якщо подивитися на стародавні зразки, то очевидним стає той факт, що це велике мистецтво, над яким працювали справжні майстри військової справи. До прикладу, меч часів Київської Русі, датований ІХ—Х століттям. Він був знайдений на території України. Однак клинок, швидше за все, з території сучасної Німеччини — там, у передгір’ях Альп, були майстерні, де виготовляли такі клинки. Звідти вони розходилися по всій Європі. А це свідчить про те, наскільки важливою і цінною була зброя, а також про зв’язки Київської Русі із Західною Європою».
«ЗА КОЖНИМ ЕКСПОНАТОМ — ЦІКАВА ІСТОРІЯ»
У великій виставковій залі експонується озброєння з XIV ст. до сьогодення. Метальна зброя пізнього середньовіччя — арбалет і пристрій для натягання тятиви із Саксонії — вирізняються неперевершеним художнім оздобленням. Вогнепальна зброя репрезентована різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, які виготовили майстри Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII—XIX ст. Також представлені різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI—XVIII ст. Справжніми шедеврами колекції є мисливські рушниці XIX ст. з різьбленими прикладами у вигляді голів диких тварин. Вражають вишуканістю зразки, інкрустовані рогом, кісткою, з фігурними накладками кольорових, часто дорогоцінних металів, золотим орнаментом, які розміщені по центру виставкової зали.
«Знаєте, цей обладунок італійського кірасира початку XVIІ століття справді здивував. Він складається із шолома, кіраси, захисту рук та ніг, латних рукавиць. Власник цього захисного спорядження, ймовірно, служив в елітній важкій кавалерії, яка формувалася з представників аристократичних родів. Та найбільше мене особисто зачепив саксонській сідальний пістолет. Пістолет оздоблений гербами Саксонії, та, ймовірно, був виготовлений в Дрездені для гвардійця курфюрста Саксонського близько 1610 р. зброярем Сімоном Хельбігом (Simon Helbig) та різьбярем Гансом Флейшером (Hans Fleischer). Його не носили на тілі, а возили в кобурі біля сідла. Це дуже рідкісна, раритетна і дорога вартісна річ, — продовжує розповідати про експозицію Євген Тичук. — За кожним експонатом стоїть цікава історія. До прикладу, цей лицарський комплект у 1890 році придбав у відомого колекціонера з Риму Рауля Річардса Богдан Ханенко. Відповідно до аукціонного каталогу, лати належали маркізу Річчі де Рієті. Відомо, що у 1886 році він експонувався у римському Палаці мистецтв. Також обладунок був представлений на римському аукціоні 1890 році та експонований у передпокої київського особняка Ханенків. До музею він потрапив, очевидно, після націоналізації цінних речей Ханенків. Тепер ми маємо можливість представити його вінничанам».
ПЕРЕХОПЛЕНА КОНТРАБАНДА ІЗ ПОТЯГА «КИШИНІВ — МОСКВА»
Власне, має виставка ще один цікавий блок. У ньому представлена колекція холодної зброї, переданої до фондової збірки Вінницького обласного краєзнавчому музею СБУ. У 2014 році співробітники Служби перешкодили нелегальному вивезенню цієї колекції з території України потягом «Кишинів — Москва». Перехоплена контрабанда складалась із давньої зброї, яка, вочевидь, призначалася для московського антикварного ринку. Таким чином музейну збірку поповнили шість японських військових мечів ХІХ—ХХ ст., один з яких має стародавній клинок ХVІ століття, французька шпага кінця ХІХ — поч. ХХ ст., три африканських предмета. Найцікавішим з-поміж останніх є парадний меч народу ашанті (сучасна Гана) — «Акофена».
Крім того, в експозиції представленні експонати передані музею від приватних осіб. Серед них холодна зброя з колекції Світозара Мальованого, передана до музею його вдовою. До парадної зброї належить предмет, переданий Державною виконавчою службою Вінницького міського управління юстиції: палаш кінної гвардії англійських королів зразка 1814 р. Прийнятий на озброєння під впливом континентальної моди, він має масивну латунну гарду з боковим щитком, на якому зображений коронований лев верхи на короні.
Побачити усі ці раритетні зразки зброї та озброєння можна у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї до 5 грудня цього року.