«Земляцтва відкривають патріотичний фронт»
У Міжнародному виставковому центрі в Києві відбувся благодійний ярмарок «Коло життя»Митці, олімпійці та волонтери вкотре об’єдналися заради допомоги українським військовим. Міністр молоді і спорту України Дмитро Булатов поділився враженнями: «Ця подія стала для мене несподіванкою, але одразу зголосився відвідати ярмарок. По-перше, тут чимало речей, які люди роблять власноруч, це — гарний приклад. Ще, такі заходи єднають громадян заради спільної мети». Масштабна подія — ініціатива «Ради земляцтв областей та регіонів України» за підтримки громадської платформи «Волонтерська Сотня».
На ярмарку жертвували гроші для поранених бійців і допомагали військовим практично — наприклад, плели маскувальні сітки. Член батальйону «Сітка» Марина Одинцова розповіла: «По Києву маємо чотири точки, волонтери приходять до нас і працюють скільки можуть. Також шиємо шапки для солдатів, збираємо гроші. До речі, співпрацюємо зі школами. Сітки плетемо такого кольору, як замовляють хлопці, в основному, пісочного та сіро-зеленого». Втім, на ярмарку робили і яскраві синьо-жовті сітки — бійці вішають такі речі на капоти машин як прапори, бо стяги з тканини швидко розтріпуються.
Інтелектуали допомагали армії на «Благодійній книжній барахолці». Автор цього проекту Тетяна Вітковська коментує: «Нам жертвують книжки українці з різних областей. Ми продаємо такі видання дешевше, ніж на ринку. Вчетверте проводимо цю акцію публічно, також у нас є благодійний інтернет-магазин. Вже зібрали більше 21 тисячі гривень, кошти передаємо на теплий одяг та взуття для солдатів». За спостереженнями Тетяни Вітковської, у благодійному магазині найчастіше купують книжки іноземними мовами, дитячу літературу, сучасні романи та україністику.
Земляцтва привезли на ярмарок унікальний національний одяг, рукоділля, прикраси і літературу. Наприклад, книжки лауреата Шевченківської премії та члена «Чернігівського земляцтва» Леоніда Горлача із автографами автора. «Мене тішить консолідація людей довкола проблем війни, — акцентує Леонід Горлач. — У нашому земляцтві понад три тисячі учасників, і народна біда об’єднала всіх. Люди закуповують медикаменти, спальники, збирають кошти для військових — одне з наших відділень передало прикордонникам понад 100 тисяч гривень. Тож земляцтва відкривають другий, патріотичний фронт».
Відвідувачі «Кола життя» долучилися до вишивання рушника на честь 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Довжина цього полотна — 7 метрів, ширина — 65 сантиметрів, його прикрашають орнаментами та цитатами з Кобзаря. Кожен може зробити кілька стібків на «Рушнику великому Тарасу» і записатися у спеціальній книжці. Проект називається «Обніміться ж, брати мої!», він побував у 16 областях України й у ньому взяло участь майже тисяча активістів. «Наступного року, коли доробимо рушник, подаруємо його музею. Так ми започаткуємо традицію відзначати річниці Шевченка такими масштабними проектами», — наголосив виконавчий директор акції Микола Степаненко.
«Родзинкою» заходу став аукціон, серед лотів — нагороди українських спортсменів-олімпійців, гітара з автографами Святослава Вакарчука й інших учасників «Океану Ельзи», одяг музикантів з гуртів «ТіК» та «Мандри» тощо. Легендарний метальник молоту, дворазовий призер Олімпійських ігор Юрій Тамм надав для торгів ексклюзивні книжки. «Це — чотиритомник з матеріалами генерала Бутовського про спортивну підготовку військових. Олексій Бутовський народився на Полтавщині, був учасником олімпійського руху, соратником П’єра де Кубертена, — пояснює Юрій Тамм. — У мене є олімпійські медалі, але не готовий їх віддавати, це — надбання моєї родини».
Ярмарок «Коло життя» підготували у рекордно короткі терміни — менш ніж за 40 днів. Голова «Ради земляцтв областей та регіонів України» та президент МВЦ Віктор Ткаченко каже: «Будь-яка виставка готується щонайменше півроку, щоби вона була успішною. Коли молоді люди запропонували мені провести цей захід, поставився скептично, хоча й пішов назустріч. За два тижні побачив, що половина роботи виконана, і сам активно підключився до організації. Ярмарок готувала величезна громада. Це — благородний задум, який підтримали благородні люди».