Життя у напівтонах
Фотовиставка нашої газети побувала у 20 містах УкраїниУ мистецькiй галереї «Арт- Пласт» у Нетішині, місті-супутнику Хмельницької АЕС, відбулася урочиста презентація фотовиставки «Новий день. Світло й тіні». До кращих робіт IV Міжнародного фотоконкурсу, який організований газетою «День», виявив жвавий інтерес весь бомонд 34-тисячного міста творців мирного атома.
— Це — подія у культурному житті нашого молодого міста, — заявив мер Нетішина Микола Панасюк і тут-таки висловив свої найчудовіші враження на сторінці «Книги відгуків». Передусім віддав належне газеті «День», яка дбає про фотоілюстрацію до матеріалів. Мовляв, нічого не вдієш: така пора настала, що мало хто кому йме віри на слово. Пригадується, минулого літа виставка побувала у Хмельницькому. Тоді, виступаючи перед публікою обласного центру, головний редактор «Дня» Лариса Івшина пояснила, чому газета багато і плідно працює з фотомайстрами — професіоналами та аматорами: «Наймолодше з мистецтв не лукавить. Не прикрашає і не згущує фарби. Залишає для історії мить життя такою, якою вона була насправді».
— Фотовиставку вже побачили у 20 містах країни, — повідомив у ході презентації експонатів у мистецькій галереї «Арт-Пласт» заступник голови правління АТЗТ «Українська прес-група» Валентин Пустовойт. Відповів на запитання про те, як з’явився цей задум: «Готувалися до святкування першої річниці «Дня», вирішили зробити виставку портретів політиків, що були на сторінках газети. Переконалися, що це — цікаво. Відтоді умови щорічного фотоконкурсу публікуються в газеті на початку року, а підсумки традиційно підбиваються на святкуванні річниці виходу у світ першого номера «Дня» на початку вересня».
А учасники заходу в місті, де будинки, об’єкти так званого соцкультпобуту, дуже природно вписані у ландшафт, де акуратно підстрижені трава й кущі, де охайно і затишно, комфортно людям (острів соціальних гараздів), довго стояли біля кожної з виставлених робіт — різних за тематикою, та об’єднаних одним: високомайстерним виконанням. Відкривали для себе вже знайомих політиків («Дві складові успіху», де за спиною у В. Ющенка стоїть П. Порошенко, «Прощання з Лобановським» із скорботним Л. Кучмою). Сумували разом із поколінням солдатських удів («Поминки. Демографічне відлуння війни»). Знову переживали трагедію у Скнилові («Остап Хміль. Скнилів»). Знайомилися з підростаючим поколінням («Крок у бізнес», «Безпритульні»). Відзначали, що повертаючись до чорно-білої фотографії, окремі автори, хоча й ускладнюють собі життя, реалістичніше відтворюють дійсність — світлом і тінями, тонами й півтонами. Потім — не шкодували епітетів, виступаючи з короткими монологами для «Дня».
Микола ПАНАСЮК, міський голова Нетішина:
— Виставка не залишає людей байдужими. Справжнє мистецтво не потребує коментарів. Твори саме такого мистецтва ми сьогодні бачимо. Високопрофесійно та якісно зупинена мить є скарбом. Добре, що газета робить цей скарб загальнодоступним. Не маю жодного сумніву в тому, що відтепер «День» знайде у нашому Нетішині нових читачів. Робота, яку веде «День», має величезне значення для міста й країни.
І у нашому місті є фотомайстри. І тут є що зупинити для сучасності та історії. Тому впевнений, що Нетішин дасть нових учасників Міжнародного фотоконкурсу, який щорічно проводить високоповажна газета.
Юрій БУГАЄВ, заступник генерального директора ХАЕС:
— У мене немає слів, щоб висловити свої почуття. Виставка змушує думати й переживати. Миттєвості, увічнені засобами фотомистецтва, увійдуть в історію нашої держави. Важко переоцінити значення фотовиставки в житті персоналу нашої атомної станції. Наші люди, хоч i технарі, — інтелектуали. Як кажуть, і фізики, і лірики. Знають і шанують справжнє мистецтво. Певний, що завтра, коли виставка стане загальнодоступною, у галереї «Арт- Пласт» буде повний аншлаг. Не обминуть увагою жодну роботу. Бо тут немає «зайвої». Відзначу виховне значення заходу, який організувала редакція.
Людмила ЦУРИК, пенсіонерка:
— Iз газетою «День» знайома давно. Знаю будівлю, де редакція «Дня», — у Києві, на Оболоні. А тут — щаслива нагода, як кажуть, проникнути на редакційну «кухню». Я дуже щаслива, що одержала можливість скористатися цим випадком. Прийшла на виставку з дочкою. Персонажі фотовиставки — представники всіх верств населення: пенсіонери, прості люди, молодь, політики. Дуже вдало підібрана експозиція, продумане розташування у залі. Не знаю, як це називається у фотомистецтві — ракурс чи що?.. Якщо ракурс, то навіть не можу собі уявити, як його можна було «знайти» он там, де дівчинка так високо підстрибнула з «п’ятіркою». Або — «політ» над багаттям на Івана Купала. Відчувається, що фотографії робили фахівці від Бога. І люди, які заохочують до творчості цих фахівців, — від Бога. Виставка збагатить культурне життя нашого міста, яке вдячне організаторам.
Оксана КОНОНЮК, директор Нетішинського краєзнавчого музею:
— Роботи, якi виставлені, — то справжнє мистецтво. У творах — світло й тіні нашого багатогранного життя. Це можуть зробити тільки люди, які дуже тонко відчувають усе, що відбувається. З фотоапаратами тепер усі ходять, та далеко не кожному дано «зловити» мить життя, що нікого не залишить байдужим. Газета «День» робить дуже важливу справу, коли «йде» з виставкою від міста до міста. Таким чином долучає до мистецтва нових і нових шанувальників, відкриває людям вікно у великий світ.
Валерій ПОХОДОНЬКО, директор дитячої художньої школи:
— Що насамперед повинен відзначити? Високий професіоналізм майстрів фотосправи. Кожна робота по-своєму сильна. Наприклад, цей «Український бренд» Л.Мілевського. То — таки бренд! Мені сказали, що це — робота київського банкіра... По-новому побачив політиків. Не такими, якими їх бачив на телеекрані. Приміром, Кондолізза Райз дуже відповідає своєму політичному образу.
Завтра повернусь на виставку. Прийду разом із своїми вихованцями. Треба вчити підростаюче покоління на кращих зразках. Така нагода, на жаль, не часто буває.