Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ален БЕЗАНСОН: «Запрошення Путіну відвідати D. Day це – сором»

08 травня, 12:39
ФОТО РЕЙТЕР

6 червня російський президент Володимир Путін вперше здійснить візит на Захід після двох раундів санкцій США, ЄС, G7 проти Росії, яка анексувала Крим і не припиняє спроб дестабілізувати ситуацію на сході України.

Таку можливість господарю Кремля надав президент Франції Франсуа Олланд, який запросив Путіна взяти участь у церемонії відзначення 70-річчя висадки союзницьких військ у Нормандії (D. Day), що стало поворотним моментом під час Другої світової війни. Очікується, що в цих урочистостях братимуть участь президент США Барак Обама, німецький канцлер та інші європейські лідери.

Кремль і Єлисейський палац підтвердили 6 травня візит Путіна, який планувався місяці тому і має статися попри напруження, яке виникло у відносинах Заходу і Росії, повідомляє euractiv.com. Зокрема в Парижі зазначили, що запрошення залишається в силі, а в Москві підтвердили, що Путін «дійсно має намір взяти участь у церемонії.

У виправдання свого рішення в адміністрації французького президента послались на «історичний контекст». «У нас з Росією є свої мертві і свої герої», - зазначило джерело в Єлисейському палаці, додавши, що ця зустріч відрізняється від саміту G8, повідомило MetroNews. Співрозмовник цього видання також сказав, що зустріч в Нормандії надасть можливість Франсуа Олланду послати «сигнал миру» російському колезі і «знаходження виходу з кризи». Ще не відомо чи захочуть Обама і Меркель дати згоду на те, що їх сфотографували разом з Путіним.

Відомо, як Путін відноситься до історії, тому дивним виглядає з боку Заходу запрошення російського лідера, який уже почав переписувати історію і трактувати на свій лад у тому числі Другу світову війну, і зокрема приписувати лаври перемоги у цій війні росіянам, забуваючи, що найбільший внесок у цю спільну перемогу над фашизмом вніс український народ, втративши 13 млн. чоловік.

Видатний французький вчений, академік Французької академії наук Ален Безансон сказав «Дню», що він вважає «запрошення Путіну відвідати D. Day це – сором». На його думку, краще було б запросити президента України на цю церемонію.

«МЕНЕ ЗДИВУВАЛА ІНІЦІАТИВА ФРАНЦІЇ ВШАНУВАТИ ДРУГУ СВІТОВУ ВІЙНУ,  ЗАПРОШУЮЧИ РОСІЯН, АЛЕ НЕ УКРАЇНЦІВ»

Едвард ЛУКАС, заступник головного редактора журналу The Economist, центрально- та східноєвропейський кореспондент видання. Автор книжки «Нова холодна війна: як Кремль погрожує Росії та Заходу»:

- Ігнорування Заходом того, що насправді сталося в регіоні між Балтійським і Чорним морем в роки 1930-1950 є скандальним, На жаль, мене здивувала ініціатива Франції вшанувати Другу світову війну,  запрошуючи росіян, але не українців. Завдяки історикам, таким як Тімоті Снайдер, Норман Девіс і Енн Аппельбаум ми почали навчати західну аудиторію історії, яку українці та інші знають з гіркого власного досвіду. Я сподіваюся, що український (і, можливо, білоруський) посол у Франції виступить з рішучим протестом, і, можливо, також відправить декілька книг, щоб виправити відсутню освіту французьких політиків.

«ГІПОТЕТИЧНО СКАСУВАННЯ ЗАПРОШЕННЯ СТАНЕ ПІДЖИВЛЕННЯ АНТИЗАХІДНОЇ РОСІЙСЬКОЇ РИТОРИКИ»

Тетяна КАСТУЄВА-ЖАН, керівник центру Росія-ННД у Французькому інституті міжнародних відносин:

- Так, Путін запрошений на це святкування: запрошення це було зроблено задовго до піку подій на Україні, такі візити плануються і готуються за багато тижнів і місяців. У таких меморіальних церемоніях Росія присутня в якості спадкоємиці СРСР, переможця у Другій світовій. Дійсно, при цьому внесок інших колишніх радянських республік у перемогу над фашизмом якось відходить на другий план на тлі, серед іншого, яскравої риторики Росії на тему історичної пам'яті, пов'язаної з цим періодом.

Більшість населення не дуже-то й інформовані про цю подію. А ті, хто обізнані, з початку української кризи поділені на два полярних ідеологічних табори: симпатиків і противників політики Володимира Путіна в Україні. Все що відбувається переломлюється через цю призму. Частина політиків та експертів вважатиме неприпустимим скасування запрошення Росії, незалежно від політичних подій. І можна дуже легко передбачити, хто буде серед цих політиків.

До речі, парадоксально, але в цій історії в будь-якому випадку Путін буде у виграші інформаційному, підтверджено чи запрошення або скасовано у разі загострення подальших подій в Україні. Адже, гіпотетичне скасування запрошення стане підживленням антизахідної російської риторики, тому що в Європі потурають фашизму, намагаються «відібрати» у Росії перемогу у другій світовій. Тема другої світової та історична пам'ять, пов'язана з нею – це сьогодні цемент єдності російського суспільства, важливий елемент національної ідентичності , а також легітимації нинішнього режиму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати