Антитерористична «гра» триває
Сполучені Штати, оголосивши війну терористам, поки що не поспішають оголошувати її початок. Можливі атаки американців у відповідь на теракти 11 вересня не будуть схожі на ті, які Штати проводили раніше. Нова боротьба буде довгостроковою. Так небагатослівно (не більше не менше, ніж це роблять у США) можна змалювати майбутню акцію Вашингтона, який уже заявляв, що для атак у відповідь не потребує спеціального дозволу міжнародної спільноти. Із кожним днем з’являється дедалі більше доказів тому, що Вашингтон не відмовиться від ідеї атакувати країни, що підтримують терористів. Американці проводять численні переговори з країнами світу, намагаючись створити міжнародну антитерористичну коаліцію. Із проханнями надати свій повітряний простір Сполучені Штати звернулися до більшості країн колишнього Радянського Союзу. Жодна з них поки що не відмовилися. Навіть навпаки. Казахстан, до якого Вашингтон не звертався, висловив готовність підтримати будь-які дії США.
Фактично всі північні сусіди Афганістану, де, як вважається, переховується головний підозрюваний в організації терактів у Сполучених Штатах, висловили підтримку Вашингтону. Російський міністр оборони Сергій Іванов учора заявив, що у разі необхідності військово-повітряним силам США може бути надано аеродром в Таджикистані для проведення операції відплати. «Поки що ніхто нікуди не летить», — відзначив у той же час Іванов. Президент Туркменистану Сапармурад Ніязов, який завжди намагався тримати подалі країну від участі в різного роду блоках, пострадянських новоутвореннях, заявив, що готовий надати повітряний, а за необхідності — і залізничний коридор для гуманітарних вантажів із США. Ніязов, щоправда, наголосив, що дав дозвіл перевозити вантаж невійськового призначення, і «це головне». Також учора про надання повітряного простору американській авіації заявив лідер Киргизії Аскар Акаєв. За його словами, таке рішення Бішкек прийняв після консультацій із країнами-членами Договору про колективну безпеку СНД, який об’єднує Росію, Казахстан, Киргизію, Таджикистан, Білорусь та Вірменію. Грузія, яка в принципі ніколи не приховувала своїх симпатій до США, також висловила готовність надати повітряний коридор. Володимир Путін, схоже, теж не проти проходження гуманітарних вантажів через свою територію. Президент Росії заявив, що Москва готова підтримати опозиційний талібам Північний Альянс для боротьби в Афганістані. Самі росіяни не братимуть участі у можливих воєнних акцiях, оскільки мають без того гіркий досвід — за найскромнішими підрахунками, за час участі радянських військ у афганській війні загинуло більше 13 тисяч солдатів. Про готовність «активно брати участь у консолідації зусиль міжнародної спільноти у боротьбі з міжнародним тероризмом» мовиться також у заяві країн ГУУАМ (Грузія, Узбекистан, Україна, Азербайджан, Молдова), поширеній учора. Зрештою надати повітряний простір для військово- транспортних літаків дала згоду Україна. Як повідомив учора в.о. начальника прес- служби МЗС Сергій Бороденков, американці матимуть змогу користуватися повітряним коридором через Україну рівно місяць із дня початку можливої воєнної операції. Фіксованої дати, отож, невідомо...
Ознаки того, що панівний на більшій частині Афганістану рух Талібан піде на поступки США, поки що відсутні. Лідер талібів мулла Мохаммед Омар знову назвав вимоги США про видачу Осами бен Ладена «неприйнятними». «Неприйнятне те, що Америка виставляє ісламському світу ультиматуми або прислухатися до її вимог, або прийняти руйнування», — повідомив учора Сі-Ен-Ен. Мулла Омар також закликав США вивести війська з Перської затоки, не втручатися в близькосхідний конфлікт і залишити в спокої іслам. «Якщо вони поведуться інакше, то вони шукають безкінечної війни, яка спалить Америку, і тільки Америку», — підкреслив лідер талібів. Між тим заступник міністра оборони визнаного уряду Афганістану Атикулла Бар’єлай заявив, що «введення іноземних військ у його країну може відбутися тільки під прапором ООН, але не під прапором США».
Пострадянські країни, які досі вважалися безнадійними прохачами західної допомоги (і не в останню чергу — американської), таким чином, чи не вперше стали в пригоді Вашингтону. Однак навряд чи цю нагоду можна назвати повністю позбавленою ризику. Представник Міністерства оборони руху Талібан мулла Нур Алі сказав учора, що таліби помстяться всім, хто нападе на Афганістан або допоможе в нападі на нього. Він підкреслив: «Ті, хто нападе на нас або допоможе в нападі, будуть нашими ворогами, і ми вдамося до атаки на них».