Перейти до основного вмісту

Балістичний аргумент

26 січня, 00:00

Учора зранку Індія успішно випробувала біля свого східного узбережжя нову балістичну ракету «Агні-2», що має здатність нести ядерну зброю. Випробування були плановими, про них було відомо ще кілька місяців тому, до останньої ескалації протистояння Індії та Пакистану. Ісламабад, однак, піддав жорсткій критиці вчинок Делі. В заяві МЗС Пакистану йдеться, що випробування «можуть зашкодити стабільності в регіоні», передає Бі Бі-Сі. Речник міністра закордонних справ Індії в свою чергу назвав випробування «непровокаційними».

Ракета, яку вчора запустила Індія, розрахована на ураження цілі на відстані до двох тисяч кілометрів. На думку оглядачів, саме з допомогою «Агні» (у давньоіндійських міфах Агні — бог вогню, домашнього вогнища, жертовного багаття) Делі розраховує створити боєздатний арсенал для захисту від сусідніх країн, що також володіють ядерною зброєю, — Пакистану та Китаю. Примітно, що останній раз «Агні» випробовували під час візиту до Індії одного з китайських керівників Лі Пена майже рік тому.

Очевидно, не випадково індійські випробування відбулися наступного дня після того, як президент Пакистану Первез Мушарраф в інтерв’ю телеканалу Ей-Бі-Сі запропонував Індії підписати договір про ненапад. Генерал Мушарраф особливо відзначив, що цю ініціативу варто розглядати не як альтернативу зобов’язанням Індії не застосовувати першою ядерну зброю, а як пропозицію піти далі — шляхом перетворення регіону на без’ядерну зону. В Делі зустріли виступ пакистанського президента більш ніж прохолодно. Офіційний речник МЗС Індії Нірупама Рао заявила, що в пропозиції Пакистану «немає нічого нового», та наголосила, що Делі й надалі наполягатиме на тому, що «Пакистан має негайно припинити малоінтенсивну війну проти Індії».

Демонстрація сили триває. Ані Генеральний секретар ООН Кофі Аннан, ані американська адміністрація досі виявлялися неспроможними змусити конфліктуючі сторони замиритися. Вашингтон тепер має ще один козир для запланованого президентом Бушем подвоєння військового бюджету, що, зокрема, передбачає масштабні витрати на національну систему протиракетної оборони. Між тим свого часу — на початку 1960-х — саме за сприяння американців були створені перші ракетні проекти як Індії, так і Пакистану. «Батько» індійського ядерного озброє ння Абдул Калам стажувався в США. Майже в той же час і на тих же полігонах навчалися і представники пакистанської комісії з ядерної енергії на чолі з Таріком Мустафою.

Як відзначають дослідники, майже в кожному компоненті індійського ядерного та ракетного озброєння застосовані розробки, безпосередньо імпортовані з-за кордону чи скопійовані із закордонних аналогів. Як наслідок, перший ступінь ракети «Агні», випробуваної вчора Індією, є точною копією американської ракети «Скаут», двигунна установка другого ступеня дуже схожа на аналоги російських ракет «земля — повітря», а система наведення «Агні» розроблялася за сприяння космічного агентства ФРН.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати