Перейти до основного вмісту

Білоруська опозиція виходить на Кремль

07 вересня, 00:00

У Союзі Росії й Білорусі — черговий скандал. Лівацька російська преса, зокрема й одіозна газета «Завтра», надрукувала стенограму телефонної розмови лідера росiйського Союзу правих сил Бориса Нємцова та глави Об’єднаної громадянської партії Білорусі Анатолія Лябедьки. Публікація супроводиться розгорнутою передмовою, яка в майже художньому стилі розповідає про появу в редакції «нічим не примітного пана з валізкою», під зав’язку набитою аудіокасетами з компроматом на відомих російських політиків. Журналісти «Завтра» пишуть, що змогли придбати лише касету з етикеткою «Нємцов», яку тепер обіцяють віддати будь-якій радіостанції, що зацікавиться цим.

Зі стенограми розмови, факту якої не заперечує ні Нємцов, ні Лябедька, випливає, що лідер СПС організував зустріч лідера Об’єднаної громадянської партії із заступником глави адміністрації президента Росії Владиславом Сурковим. Борис Нємцов детально викладає співрозмовникові другий, «м’який» варіант об’єднання Росії та Білорусі — інтеграція за моделлю Євросоюзу зі спільним парламентом, рішення якого підлягають обов’язковій ратифікації в національних парламентах. За словами Нємцова, Путін, спочатку натиснувши на Лукашенка, зрештою запропонує йому м’який варіант інтеграції. З розмови двох політиків також випливає, що Кремль найближчим часом вирішуватиме, з ким із білоруської опозиції мати справу. Путін, стверджує Нємцов, «виконав для Росії найважливіше завдання. У громадській думці Лука став ізгоєм і клоуном».

Співпраця Союзу правих сил і Об’єднаної громадянської партії ніколи не була таємницею. Борис Нємцов і Анатолій Лябедька обурені не тим, що зміст їхньої розмови став надбанням громадськості, а тим, яким чином це сталося, хоча обидва, звичайно ж, знали, що телефон прослуховується. Лідер СПС збирається звернутися до генерального прокурора РФ Володимира Устинова з вимогою внести ясність у питання про те, хто й чому незаконно прослуховує телефонні розмови лідерів думських фракцій. «Хочу зауважити, що, незважаючи на конфіденційний характер цієї розмови, все сказане мною було раніше неодноразово публічно озвучено — й щодо політики Лукашенка, й щодо перспектив союзу Росії та Білорусі», — сказав Нємцов.

Лідер же ОГП недвозначно запропонував журналістам, які цікавляться стенограмою розмови, звертатися до голови КДБ Білорусі Єріна. Вчора Анатолій Лябедька передав у прокуратуру заяву за фактом прослуховування телефонів. За його словами, він не має ілюзій щодо подальших дій прокуратури, але юридичних формальностей слід дотримуватися. Пан Лябедька погодився прокоментувати скандал нашій газеті.

— За зливанням інформації в російські ЗМІ стоять політтехнологи Лукашенка та білоруські спецслужби. Лукашенко майже вісім років мав монополію на російсько-білоруські відносини й на контакти з російською політичною елітою. Тепер президент дізнається, що у білоруської опозиції є контакти з російською політичною елітою, зокрема й виходи на оточення Путіна, — і намагається загальмувати цей процес. Яким чином? Тільки зробивши своїм союзником громадську думку в Росії. Якщо зіграти на старих стереотипах, що білоруська опозиція за своєю суттю є антиросійською, громадськість почне обурюватися, й Кремль змушений буде зачинити двері перед білоруськими опозиціонерами.

Але в самій Білорусі (Росію поки залишимо за дужками) зусилля влади набули зворотного ефекту, тому що те, що було опубліковано й прочитано білоруською номенклатурою, привело до руйнування моноліту вертикалі, яку Лукашенко будував впродовж восьми останніх років. Люди, які прочитали це, побачили, що навіть Росія поставила хрест на Лукашенковi. Поки вигоду з усього того, що відбувається, отримує лише опозиція.

Зверніть увагу, куди президент злив інформацію — в антипутінську пресу, в пресу Зюганова. Це показує, які скромні інформаційні можливості має сьогодні «об’єднувач усіх слов’янських земель» Олександр Лукашенко.

Об’єднана громадянська партія декілька років, особливо останній рік, є практично єдиною політичною структурою, що намагається системно працювати на російському політичному ринку. Ми однозначно виступаємо за суверенітет Білорусі, це питання ніколи не дискутувалося з нашими колегами в Росії, вони розуміють нашу позицію. Але для того, щоб зробити Білорусь демократичною країною, необхідно працювати в Росії.

— Якою є позиція Об’єднаної громадянської партії з питання російсько-білоруської інтеграції?

— Ми виступаємо за модель Євросоюзу та за інтеграцію Росії й Білорусі в Європейський Союз. Якщо в Білорусі не буде режиму Лукашенка, це відразу ж дасть можливість розвивати повнокровні відносини з Росією та з ЄС. Вважаю, що два процеси проходитимуть паралельно — інтеграція Білорусі в Євросоюз і посилення економічної складової відносин з Росією.

— Чи відбулася вже ваша зустріч з Владиславом Сурковим?

— Наступного тижня я буду в Москві.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати