БЛІЦ-ІНТЕРВ’Ю
Про можливості відновлення мирних переговорів на Близькому Сході — у відповідях Надзвичайного й Повноважного Посла Ізраїлю в Україні Наомі БЕН-АМІ.
— Усі оглядачі констатують, що після приходу до влади в Палестинській автономії політичного об’єднання ХАМАС близькосхідний процес урегулювання, започаткований попередньою владою Ізраїлю й попереднім палестинським урядом, знаходиться в глухому куті. За яких умов урегулювання може відновитися?
— Умови вже були озвучені й не лише ізраїльською стороною, але й світовим співтовариством. Це — відмова від терору й визнання держави Ізраїль, а також визнання договорів, які були підписані палестинською стороною. Ці документи були підписані після багаторічних переговорів, але тепер палестинська сторона практично від них відмовляється. У першу чергу дві сторони мають сісти за стіл переговорів. Для цього вони повинні, як мінімум, визнавати одна одну.
— Експерти радять, аби сторони вже зараз установлювали негласні контакти, вели переговори за закритими дверима...
— Протягом останніх років переговори велися різні: й офіційні, й неофіційні. Абсолютно різні. Але не було такого, щоб терористична організація демократичним шляхом прийшла до влади. Це, само по собі, не передбачено демократією. Організація, яка не відмовилася від терористичного шляху, яким ішла до сих пір, не повинна існувати. ХАМАС на сьогодні не визнає ту сторону, із якою він має вести переговори.
— Як ви гадаєте, економічний тиск із боку США, а тепер і ЄС, які заморозили допомогу палестинському уряду, вплине на політику ХАМАС?
— Це дуже складно передбачити.
— Коли діалог усе-таки може розпочатися?
— Скажу чесно: ми завжди були оптимістами, навіть коли раніше говорили, що Ізраїлю немає з ким вести переговори, насправді вони велися на всіх рівнях, причому іноді досить успішно. Сподіваємося, що певного моменту нове керівництво Палестинської автономії зрозуміє, що здатність до діалогу — необхідний крок, якого потребує сам палестинський народ.
— Кілька років тому Україна пропонувала провести конференцію щодо близькосхідного врегулювання в Ялті. Якою могла б бути участь Києва в мирних переговорах?
— Нам, загалом, важлива сама підтримка України як однієї з держав світового співтовариства. Важлива можливість України вплинути на палестинську сторону, щоб можна було сісти за стіл переговорів. Якщо це станеться, то тоді будь-яка можлива допомога обговорюватиметься на певному етапі. У всякому разі, ми завжди були вдячні українській стороні за будь-які ініціативи такого ґатунку.
Випуск газети №:
№61, (2006)Рубрика
День Планети