Перейти до основного вмісту

Бомбардування Югославії стали катастрофою для косоварів

Якщо в Косово не залишиться албанців, не буде й жодних проблем, вважає Слободан Мілошевич
31 березня, 00:00

Комісар Європейського Союзу у справах захисту прав людини Емма Боніно, яка щойно повернулася з Албанії, заявила, що 80—100 тисяч косовських албанців були змушені тікати з рідного краю до Македонії, Албанії та Чорногорії після початку бомбових ударів НАТО по Югославії 6 днів тому, і ситуація з біженцями «погіршується щогодини», повідомляє АП.

Ще принаймні стільки ж албанців, вигнаних останніми днями зі своїх будинків, переховуються у лісах Косово. Загальна кількість вигнанців після початку конфлікту перевищила 540 тисяч з двомільйонного населення провінції. Албанці тікають не від бомбардувань — югославська армія та поліція розпочали масовану акцію по винищенню та вигнанню з Косово албанського населення, яке становить 90 відсотків у цій провінції. Авіаудари НАТО наразі досягли результату, діаметрально протилежного тому, який планувався, — замість того, щоб припинити етнічні чистки в Косово, вони надали їм масштабів, які можна порівняти хіба що зі злочинами гітлерівців під час Другої світової війни. Вчора прикордонний перехід на албансько-югославському кордоні Кукес перетинало часом до 10 тисяч біженців на годину. Югославські власті без суду й слідства розстріляли у понеділок чотирьох політичних лідерів косовських албанців, зокрема члена їхньої делегації на переговорах у Рамбуйє Фехмі Агані та головного редактора найпопулярнішої в Косово албанськомовної газети «Коха Діторе» Батона Хаксхю.

«Ми намагаємося зупинити цю катастрофу і ці вбивства», — заявив Генеральний секретар НАТО Хав’єр Солана, а віце-президент США Ел Гор додав, що Мілошевича має бути притягнено до кримiнальної відповідальності за злочини проти людства.

Військове командування НАТО заявило, що вже другий день основною мішенню їхніх ударів є югославські військові з’єднання, які ведуть у Косово війну проти сепаратистської Армії визволення Косово і паралельно винищують албанське населення. До повітряної армади Альянсу долучилися «винищувачі танків» — штурмовики А-10, які прибули в понеділок на базу Авіано до Італії. Проте останні повідомлення з театру бойових дій спростовують хвалькуваті заяви західних військових, які перед початком бомбардувань гарантували, що зможуть у лічені дні «підірвати здатність югославської армії вести бойові дії» (як тут не згадати екс-міністра оборони Росії Павла Грачова, який напередодні війни в Чечні обіцяв «навести лад» у Грозному впродовж кількох годин одним повітрянодесантним полком). Речник Пентагона Кеннет Бекон заявив, що авіація НАТО знищила в Косово «принаймні одну» механізовану колону югославської армії. Проте, за словами Бекона, завдання ударів по югославській армії та поліції ускладнюється тим, що вони широко використовують як живий щит жінок та дітей, захоплених у албанських селах (о, шляхетні слов’яни, «брати» Геннадія Зюганова та Бориса Олійника).

Конфлікт в Югославії зайшов у глухий кут — бомби рвуться, села горять, вмирають і албанці, і серби. Зараз уже зрозуміло, що західний Альянс переоцінив свої сили і «гуманні» бомбардування, ціллю яких є виключно військові об’єкти, не здатні кардинально підірвати боєздатність югославських військ. Принаймні сил, щоб винищити погано озброєних і організованих албанських бойовиків разом з усіма їхніми одноплемінниками, у сербів вистачить. Зупинити кров і смерть на Балканах може тільки компроміс — і волю до нього мають проявити як у Белграді, так і в Брюсселі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати