Чи зможе Трамп «осушити болото» у Вашингтоні?
Експерти «Дня» - про те, наскільки реальною є обіцянка новообраного президента викорінити корупцію у столиці США
Хоча залишаться трохи більше місяця до моменту коли новообраний президент Дональд Трамп обійме посаду глави наймогутнішої держави світу, експерти вже зараз обговорюють як він збирається виконувати свої передвиборчі обіцянки. А вони були сформульовані 22 жовтня у його політичній промові у Геттінсбергу під назвою «Контракт Трампа з американськими виборцями», у якій він виклав бачення, що він збирається зробити у перші сто днів перебування на посаді у Білому домі.
Того ж дня він також оголосив, що не Сполучені Штати, а Мексика буде платити за стіну на кордоні між обома країнами. Трамп також пообіцяв принести «чесність, підзвітність і зміни у Вашингтон».
За його словами, у перші дні перебування на посаді президента його адміністрація негайно почне виконувати наступні шість заходів з очищення корупції та спеціальних інтересів у Вашингтоні.
«По-перше, я запропоную конституційну поправку з обмеження термінів перебування у вищих законодавчих органах усіх членів Конгресу;
По-друге, заморожу найм всіх федеральних працівників, щоб зменшити їхню загальну кількість (за винятком тих, які зайняті у військовій сфері, а також у сфері громадської безпеки та охорони здоров'я);
По-третє, я вимагатиму, щоб для кожного нового федерального регулювання, два існуючі правила повинні бути усунені;
По-четверте, я запроваджу 5-тирічну заборону чиновникам Білого дому і Конгресу ставати лобістами після того, як вони залишають державну службу;
В-п'яте, я запроваджу довічну заборону чиновникам Білого дому на лобіювання від імені іноземного уряду;
В-шосте, я запроваджу повну заборону іноземним лобістам збирати гроші на американські вибори», - наголосив Трамп.
«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати, наскільки реально наведені вище заходи можуть бути реалізовані після вступу Трампа на посаду президента?
«ХОЧА ВСІ ПЕРШІ ШІСТЬ ЗАХОДІВ І БУДУТЬ ПОПУЛЯРНИМИ СЕРЕД БІЛЬШОСТІ АМЕРИКАНЦІВ НЕ ВСІ ЇХ ЛЕГКО РЕАЛІЗУВАТИ»
Обрі ДЖЮЕТТ, професор, Факультет політичних наук Університету Центральної Флориди
Перелік конкретних пропозицій з питань політики, які Трамп оприлюднив у жовтні є найкращим показником того, що він буде насправді намагатиметься зробити, коли вступить на посаду президента. Перші шість, зокрема, призначені для "осушення болота" - це означає, щоб він спробує очистити корупцію і зменшити вплив спеціальних інтересів у Вашингтоні. Хоча всі перші шість заходів і будуть популярними серед більшості американців не всі їх легко реалізувати. Буде важко отримати згоду Конгресу на запропонувати поправку до конституції, яка обмежуватиме кількість термінів перебування в Конгресі. До подібних кроків вдавались багато разів у 1990-х і на початку 2000-х, але прихильники обмеження термінів ніколи не могли заручитись підтримкою 2/3 членів Палати представників і 2/3 сенаторів, щоб за це проголосувати. Натомість заморожування найму федеральних службовців може бути здійснено декретом президента, тому цей захід можна реалізувати. Скорочення регулятивних норм популярно в теорії, але є більш складним на практиці, так як багато норм, насправді, є корисними - навіть якщо вони іноді дійсно викликають проблеми для бізнесу і людей, які повинні їх дотримуватися. Заборона чиновникам Білого дому і Конгресу займатись лобіювання протягом п'яти років після того, як вони залишають офіс, може бути можливо. І зараз існує заборона, яка обмежує таку діяльність для конгресменів терміном на один рік, а сенатором на два роки. Постійна заборона чиновникам Білого дому будь-коли займатись лобіюванням від імені іноземних урядів буде популярним законом для громадськості і може бути ухвалена Конгресом. І, нарешті, заборона на іноземних лобістів збирати гроші для американських виборів також буде популярною і, ймовірно, пройде через Конгрес. Якщо Трамп зможе реалізувати навіть половину речей із свого довгого списку впродовж перших 3-х місяців перебравши повноваження президента, то він буде вважатися дуже успішним за американськими політичними стандартами.
«ТРАМП НАМАГАЄТЬСЯ ЗВАЖЕНО ПІДХОДИТИ ДО ВСІХ ПИТАНЬ УПРАВЛІННЯ КРАЇНОЮ»
Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, профессор, Дипломатична академія МЗС України:
Ще у період передвиборчих перегонів, виступаючи у Геттисберзі, Д.Трамп дійсно спробував спрогнозувати програму дій на перші 100 днів у разі успіху на виборах. Думається, що це було зроблено не випадково, а з метою продемонструвати своє бачення проблем щонайперше внутрішнього становища в Америці, а також щоб зняти критичні зауваження щодо нереалістичності своїх програмних тез до змін в Америці та їх незбалансованості. Цей виступ і зголошена програма більше переслідувала принципи партійних підходів чи пріоритетів діяльності з явним протистоянням з цілями супротивників - діючої адміністрації і претендента від Демократичної партії. Як новообраний президент США Д.Трамп наразі виступає з позицій політичного об'єднання країни у післявиборчий період, намагається зважено підходити до всіх питань свого наступного президенства і управління країною. Він вже провів попередню 90-хвилинну розмову з президентом Б.Обамою, кілька протокольних розмов з світовими лідерами і з очевидністю вносить зміни до своєї наступної програми дій та її пріоритетів. Так, він уже заявив, що не буде добиватися скасування медичної програми для мільйонів американців Обамакейр і можливо змінить її на подібну. Для проробки своєї головної обіцянки у соціально-економічній сфері - щодо підтримки середнього класу та масового створення нових робочих місць - створюється спеціальна команда експертів з підготовки пропозицій для виконавчої і законодавчої гілок влади. У цілому новопризначений президент вніс зміни до порядку формування всіх дій на транзитний період і поклав керівництво цією роботою вже на свого віце-президента М.Пенса. З очевидністю, це серйозна зміна, що підвищить статус всієї команди, зміцнить її зв'язки з політико-фінансовими чинниками у Конгресі та надасть пріоритет для найбільш вагомих та реалістичних кроків президента США з початку його офіційної діяльності як у внутрішній, так і зовнішній сферах.
«МИ ДІЗНАВАТИМЕМОСЬ БІЛЬШЕ ПРО ТЕ, ЩО ТРАМП НАСПРАВДІ ЗБИРАЄТЬСЯ РОБИТИ З ПРЕЗИДЕНТСТВОМ»
Лінкольн МІТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox:
Під час кампанії Дональд Трамп зробив багато обіцянок виборцям, іноді навіть у суперечливий спосіб. Наприклад, він у різний час обіцяв як збільшити, так і знизити податки для дуже багатих людей. Він також продемонстрував нездатність залишатися зосередженими хоча на будь-яких декількох великих виборчих обіцянках. Ці основні обіцянки включали будівництво стіни, яка є чітким зобов'язанням, але таким, яке буде дуже важко зробити. Він також включав такі обіцянки, як зробити Америку великою, що Америка знову перемагала, що знову таки не має ніякого сенсу.
У тій мірі як Трамп готується обійняти посаду президента, ми дізнаватимемось більше про те, що він насправді збирається робити з президентством. На даний момент, ми просто цього не знаємо. Отримавши перемогу на виборах, він не тільки переміг кандидата від демократів, але повністю завершив захоплення Республіканської партії, тому інше полягає в тому, як він поєднуватиме свої погляди з поглядами більш традиційних республіканців.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети