Déjà vu в Іспанії. Парламентські вибори
Прем'єр Іспанії Рахой оголосив про перемогу на виборах і намір сформувати уряд
Другі за шість місяців дострокові парламентські вибори в Іспанії, які відбулися в минулу неділю, знову не виявили явного переможця. Як і минулого разу, найбільше голосів отримала Консервативна Народна партія на чолі з Маріано Рахоєм. Щоправда, цього разу вона зміцнила свої позиції, отримавши 137 мандатів (33% голосів). Проте цього буде недостатньо для того, щоб самостійно сформувати уряд. Адже для цього потрібно мати 176 місць у 350-містному парламенті.
Головною несподіванкою на цих виборах став провал лівої популістської партії "Подемос" (Unidos Podemos), яка не змогла пересунути на третє місце Іспанську соціалістичну робітничу партію (PSOE). Unidos Podemos отримала 71 місце (21%), а PSOE - 85 місць (23%), втративши 5 мандатів у порівнянні з попередніми виборами. Найбільших втрат зазнала ліберальна центристська партія "Громадяни" (Ciudadanos), яка фінішувала четвертою з 32 мандатами (13%), втративши 8 місць.
Оглядачі відзначають, що додаткові місця, які отримала Народна партія, свідчать про те, що іспанські виборців зробили вибір на користь стабільності, очевидно, прислухавшись до застережень лідера цієї партії, який наголосив після референдуму у Британії, що зараз не час гратися зі стабільністю.
Після оголошення результатів прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой заявив про перемогу своєї партії. «Ми здобули перемогу на виборах. І ми вимагаємо для себе права сформувати уряд», - сказав 61-річний Рахой вночі у понеділок, 27 червня, виступаючи перед своїми прихильниками, повідомляє Reuters.
При цьому він не вказав, як збирається сформувати правлячу коаліцію, зазначивши, що почне переговори з «кожним» цього понеділка.
"Громадяни" вже заявили про свою готовність сформувати коаліцію разом з Народною партією. На двох у них буде 169 мандатів, і цього недостатньо для формування абсолютної більшості. Проте партії потенційно можуть залучити до коаліції депутатів регіональних партій з Країни Басків та Канарських островів, прогнозує Reuters.
Перед голосуванням прем'єр Рахой заявляв, що найкращим варіантом, на його думку, було б формування "широкої коаліції" за участю Народної партії та соціалістів. Ці дві фракції мають разом 222 мандатів - достатня кількість для формування стійкої більшості, яка могла б продовжувати реформи протягом наступних чотирьох років. Лідер соціалістів Педро Санчес напередодні виборів кілька разів заперечував таку можливість, проте у неділю, 26 червня, він заявив, що соціалісти готові "служити загальним інтересам".
Щоб усунути Рахоя ліві сили повинні об’єднатись із Ciudadanos, що малоймовірно, і подолати значні відмінності PSOE і Podemos.
В Іспанії є відчуття déjà vuз незначною відмінністю після шестимісячного глухого кута, який змусив країну вперше в історії провести двічі підряд дострокові парламентські вибори.
Явка на цих виборах була нижчою, ніж у грудні, що свідчить про зростання розчарування іспанського електорату тим, що виявилось безплідним процесом.
Віра у політичний клас також була підірвана нещодавніми корупційними скандалами в Народній та Соціалістичній партіях, що заохотило виборців струсонути двопартійну систему, яка забезпечувала черговість правління цих партії останні десятиліття.
Нагадаємо, внаслідок парламентських виборів в Іспанії, які відбулись у грудні торік, жодна з партій не отримала абсолютної більшості голосів, потрібної для формування однопартійного уряду. Через міжпартійні розбіжності не увінчалися успіхом і спроби створити правлячу коаліцію. Відтак іспанський король Феліпе VI призначив нові парламентські вибори.
Author
Микола СірукРубрика
День Планети