Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Демократичний світ оцінив вибори на «відмінно»

28 грудня, 00:00
«ПРОЗОРІСТЬ ПРОЦЕСУ». УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД ЗДІЙСНИВ «ЗНАЧНИЙ КРОК УПЕРЕД» У ПРОВЕДЕННІ ВІЛЬНИХ І ЧЕСНИХ ВИБОРІВ. ПРО ЦЕ ВЧОРА ЗАЯВИВ КЕРІВНИК ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ АСАМБЛЕЇ ОБСЄ БРЮС ДЖОРДЖ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Вибори в Україні показали, наскільки важливо не лише організувати саме голосування, а й дотримуватися при цьому «стрижньових» принципів будь-якого волевиявлення в розвинених країнах — чесність, прозорість, рівні умови кандидатів під час передвиборної кампанії. Місяць тому Україна вперше зіткнулася з проблемою невизнання виборів. Спочатку про їх нелегітимність заявили у США, потім — у Євросоюзі... Якби в Києві вирішили проігнорувати реакцію світових демократій, то політична (і цілком можливо — економічна) ізоляції стали б реальністю для України в «стислі терміни». Позицію країн СНД навряд чи варто відносити до «ваговитих», якщо брати до уваги рівень демократичності більшості «есендешних» учасників.

З реакцією світова спільнота учора не поспішала (що цілком зрозуміло: наприклад, ОБСЄ може виступити з остаточним «вердиктом» лише через місяць). Представники західних держав і організацій загалом говорили про безперечну легітимність виборчого процесу. Партнери по СНД (зокрема російські спостерігачі) звертали увагу на порушення в західних областях України. За ходом недільного голосування стежили понад вісім тисяч іноземних спостерігачів. «Наймасовіші» делегації прибули з Канади (380 осіб), Польщі (235), США (142), Грузії (138) та Росії (84). Найбільш «представницькими» з міжнародних організацій були ОБСЄ (1529 спостерігачів), Національний демократичний інститут із США (1271), Український Конгресовий Комітет Америки (1026) і СНД (728).

Позиція американських конгресменів вирізнилася особливим оптимізмом. Конгресмен США Джим Колбі учора заявив про те, що «ми стали свідками надзвичайної демонстрації відданості ідеалам свободи та демократії українського народу». «Найбільше враження — від українського народу, який за останні тижні показав свою рішучість у тому, щоб виборчий процес був демократичним. Решта світу може повчитися в українського народу, який продемонстрував відданість чесним виборам», — сказав Дж. Колбі. Він також повідомив, що Сполучені Штати можуть збільшити фінансування різних проектів в Україні. «Я впевнений, що ми будемо позитивно дивитися на запити з боку Адміністрації Президента щодо фінансування програм в Україні», — зазначив Дж. Колбі.

Очевидно, не сумніваючись у демократичності процесу виборів, першим привітав із перемогою Віктора Ющенка президент Грузії Михаїл Саакашвілі. «Зараз я вже можу від імені народу Грузії привітати мого друга Віктора Ющенка з гідною перемогою на виборах», — заявив він у неділю ввечері у прямому ефірі українського телебачення через дві години після закриття виборчих дільниць в Україні.

Водночас виконавчий секретар СНД Володимир Рушайло висловив сумніви щодо легітимності «останнього туру» президентських виборів в Україні. Про це він заявив на прес-конференції у Ташкенті, де спостерігав за парламентськими виборами. Цікаво, що місія спостерігачів СНД визнала узбецькі вибори прозорими й демократичними. «З 18 виборів у країнах Співдружності, на яких з 2002 року працювали спостерігачі від СНД, ми вперше висловлюємо сумнів щодо демократичності та легітимності проведених виборів — це останній тур президентських виборів в Україні», — заявив В. Рушайло. Цілком можливо, що виконавчий секретар висловив свою особисту думку, яка грунтувалася лише на емоціях. Тим більше, що інші його співвітчизники не були такі категоричні у висловлюваннях. (Якщо, звісно, не брати до уваги заяву Володимира Жириновського, який у притаманній йому формі звернувся до Віктора Януковича не визнавати результати голосування). Так, глава ЦВК Росії Олександр Вешняков заявив, що не ставить під сумнів результати виборів в Україні. «Хоча спостерігачі, в тому числі й наші, зазначають, що вибори там не зовсім бездоганні і є порушення, але вважаю, ці зауваження поки що не ставлять під сумнів загальний результат», — сказав О. Вешняков.

У міру того, як кількість підрахованих протоколів учора наближалася до 100-відсоткової позначки, збільшувалася кількість, iз одного боку, більш чітких (iз боку західних держав), а з іншого — більш зважених позицій (особливо це було помітно з коментарiв, які надходили з Росії). Учора стало відомо, що Віктора Ющенка привітав із перемогою президент Польщі Олександр Квасневський. «Ваш народ свідомо прагнув демократії й отримав її», — сказав О. Квасневський, висловивши надію, що незабаром Україна приєднається до кращих європейських цінностей. У свою чергу в Росії, схоже, тільки намагаються «навести мости» з Україною (вірніше, з її новим керівництвом). Спікер Ради Федерації Сергій Миронов заявив, що не сумнівається, — Росія «порозуміється» з новим президентом України.

Ближче до вечора зі своєю попередньою декларацією виступила місія спостерігачів від ОБСЄ. Саме до рекомендацій цієї організації прислухається більшість держав, формуючи свою позицію стосовно виборів у тій або іншій країні. Головний висновок ОБСЄ: «Український народ зробив значний крок у проведенні відкритих і чесних виборів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати