Держава на три роки — суть близькосхiдної пропозицiї Буша
Президент Джордж Буш збирається виступити з програмною промовою із Близького Сходу, в якій він висуне ідею створення Палестинської держави, але поки що з тимчасовими кордонами. Виступ кілька разів відкладався через щоденні теракти, організовані палестинцями в гарячому регіоні. Лідери деяких арабських країн вже висловили свою незгоду. Всі чули про тимчасового главу уряду, але тимчасова держава — нечуваний абсурд, твердять вони.
Палестинська державність — найболючіша тема близькосхідних переговорів. У свій час лідер Палестинської автономії Ясір Арафат активно послуговувався погрозами про одностороннє оголошення Палестинської держави, аби змусити ізраїльтян до якихось поступок. Тільки за останні три роки можна нарахувати близько десяти заяв Арафата, в яких називалися конкретні дати проголошення державності. Правда, далі обіцянок справа не пішла. Після початку затяжної інтифади в регіоні (вже 21 місяць) палестинська верхівка більше говорить про необхідність мирних переговорів, припинення блокади палестинських територій, про реформування системи влади в автономії. Державницька тематика при цьому відійшла на другий план і використовується хіба що радикалами як заклик у боротьбі з Ізраїлем. Це не означає, що від ідеї про державність відмовилася поміркована частина палестинського істеблішменту, проте тут існує цілковите розуміння, що без підтримки ззовні (передусім, Сполучених Штатів, Євросоюзу, ООН) будь-який різкий рух у напрямку державності приречений.
Для Джорджа Буша ідея про палестинську державу не нова. Ще восени минулого року він заявив про готовність підтримки Вашингтоном реалізації подібних планів. У Білому домі стверджували, що розробці чіткої стратегії для втілення державницької ідеї Палестини на завадi стали теракти 11 вересня. Навіть якщо припустити, що заява Буша пролунала лише для того, щоб приєднати до антитерористичної коаліції мусульманські країни, все одно для багатьох вона стала несподіваним сигналом. До речі, саме в той час в Києві відкрилося посольство Палестини. Одним із аргументів на користь відкриття посольства українські дипломати називали заяву Буша. Тому нічого дивного не буде, якщо американський лідер висловиться і за тимчасову державу Палестина. Зважаючи при цьому, що Бушу досi успішно вдавалося перевертати з ніг на голову більшість геополітичних прогнозів і припущень, не виключено, що саме нинішній американській адміністрації вдасться повернути хід близькосхідних подій у нове, невоєнне русло. Палестинці поки що своєї позиції щодо «перехідної» держави не заявляли. В Ізраїлі таку ідею вважають несвоєчасною, оскільки в регіоні не припиняється кровопролиття. При цьому на офіційному рівні ізраїльтяни виступають в ролі прихильників створення Палестинської держави. Тим часом тільки вчора два палестинськi бойовики вчинили напад на єврейське поселення біля міста Наблус. Було вбито п’ятьох ізраїльтян, у тому числі матір та трьох її дітей. Терористичні угруповання Ісламський джихад та ХАМАС разом із тим заявили, що не коритимуться заклику Ясiра Арафата припинити вбивати мирних євреїв.
Виступ Буша очікується в понеділок. Правда, якщо теракти не припиняться, то цілком можливо, що й американський план врегулювання ляже в довгий ящик. Сумнівно, що Буш, представник Республіканської партії, стане ризикувати своїм політичним рейтингом перед виборами до Конгресу, так само як і перед виборами президента в 2004 році.