Перейти до основного вмісту

Діаспора вийшла на протест

Проти ухваленого Верховною Радою Закону «Про основи мовної політики»
18 липня, 00:00
«МОВНИЙ» ЗАКОН НЕ ЗАЛИШИВ БАЙДУЖИМ УКРАЇНСЬКИХ ЛИТОВЦІВ, ЯКІ ВИЙШЛИ В ЗНАК ПРОТЕСТУ ПІД ПОСОЛЬСТВО УКРАЇНИ У ВІЛЬНЮСІ / ФОТО НАДАНО ВАСИЛЕМ КАПКАНОМ

Днями світом прокотилася хвиля протестів українців проти ухваленого Верховною Радою Закону «Про основи мовної політики». У США, Чехії, Франції, Німеччині, Великій Британії та Литві представники української діаспори пікетували посольства України з вимогою до Президента Януковича ветувати неоднозначний закон. Сьогодні протести відбудуться в Торонто, Канаді.

«День» звернувся до закордонних українців, учасників нещодавніх пікетів і запитав, що мотивувало їх виступити проти «мовного» закону. Президент міжнародного об’єднання «Українська свобода» у Чеській Республіці Богдан КОСТІВ сказав «Дню», що українці Чехії вкрай негативно сприймають цей документ. На його думку, це відкриває шлях до легалізації російської як другої державної мови в Україні. «При теперішній владі протестувати важко, — вважає пан Богдан. — Адже вони мають мету, до якої йдуть, не дивлячись ні на що. Навіть Ківалов вже наперед заявив, що вони готуються зробити російську державною. Але мовчання ні до чого не призведе. Треба робити все можливе і неможливе, щоб цей закон не підписав Президент, і щоб його не прийняли. Для цього ми долучаємося до різних акцій, які відбуваються в Україні та інших країнах. Ми хочемо винести на загал проблеми України і те, що в ній відбувається. Таким чином ми захищаємо національні інтереси України». Богдан Костів запевняє, українці в Чехії готові протестувати дуже довго: «Маємо замовлене місце під українським посольством аж до кінця року. І залежно від того, як буде розвиватися ситуація в Україні — ми і будемо реагувати».

Голова найбільшого об’єднання українців у Чехії «Українська ініціатива» Віктор РАЙЧИНЕЦЬ особисто не ходив на протести під українське посольство. Утім, його організація, будучи членом Світового та Європейського конгресів українців разом із ними написала відповідне звернення до українських політиків і надіслала його до Києва. «Ми проти цього закону і проти того, щоб російська мова була регіональною», — наголосив пан Віктор.

Натомість голова Репрезентативного комітету українських організацій Франції Наталія ПАСТЕРНАК розповіла «Дню»: «Ми підготували петицію до пана Президента і прем’єр-міністра України і передали її через українське посольство у Парижі. Під нею стоїть 615 підписів, але акція і досі триває через Інтернет». За словами пані Наталії, під час пікету українців підтримали й французи, й інші іноземці, яких вони зустріли у Парижі. «Уявіть собі, у Франції проживає 5 млн мусульман, і що б було, якби вони вимагали зробити арабську другою офіційною? Це неможливо, ніхто навіть не думає про це!», — обурюється українка. — Це нонсенс надавати російській офіційного статусу!» У розмові пані Наталія відзначила, що українці з Франції підтримують і молодь, яка голодує в Києві. «Це не можна так залишати. Треба, щоб всі українці протестували! Скоро буде 200 років із дня народження Тараса Шевченка. Невже, виходить, що за цей час ми зовсім не змінилися?», — додала вона.

На думку ініціатора заснування української громади у Литві (1988 р.) Василя Капкана, «мовний» закон мало кого залишить байдужим «особливо, якщо ти відчуваєш себе українцем незалежно від того, у якому краю ти тепер живеш...» «Не є таємницею, що від того безпосередньо залежить і наше життя у діаспорі — із зникненням демократичних цінностей в нашій Ойкумені швидше зникають і осередки українства у наших душах — діаспора зникає, швидше асимілюється. Знаючи про це, політикам має бути зрозуміло, яка велика відповідальність лежить на них, до чого спричиняють їхні вчинки», — відзначив пан Василь.

Утім, наразі жодної реакції українських посадовців на заклики діаспори не було.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати