Перейти до основного вмісту

Дітмар ШТЮДЕМАНН: Європейці недооцінили прямий шантаж Москви, яка скористалася відчайдушною ситуацією Києва

20 грудня, 11:09
ДІТМАР ШТЮДЕМАНН

Останні події, зокрема відмова України підписати Угоду про асоціацію і натомість підписання Україною низки угод з Росією поставили під сумнів дієвість Східного партнерства. Експерти почали говорити про провал  ініціативи, метою якої було зближення шести країн, охоплених партнерством. А натомість і Вірменія, й Україна відмовилися від підписання підготовленої Угоди про асоціацію. «День» попросив прокоментувати цю ситуацію екс-посла Німеччини в Україні Дітмара ШТЮДЕМАННА.

— Я не поділяю думки, що проект Східного партнерства провалився, хоча він справді переживає складний період. Президент Янукович не виконав домовленостей, які було узгоджено у минулому році. Адже кожне слово Угоди про Асоціацію було узгоджено і затверджено Адміністрацією Президента. І звинувачувати зараз учасників переговорів, що вони діяли проти інтересів України, виходить за межі будь-якої логіки.

Політична, фінансова та соціальна безгосподарність призвели Україну в цю пастку, яка запропонувала Москві шанс втягнути країну в російську орбіту. Я не виключаю, що президент Путін здобув піррову перемогу. Помаранчева революція вже завдала великої травми Кремлю.

Масові, добре організовані протести цього разу сильно відрізняються від протестів 2004 року. Вперше нове покоління, яке підтримується розчарованими революціонерами 2004 року, спрямовує свій протест не тільки проти політичного класу, але має конкретну мету, інтеграцію до Європейського Союзу. Цей спалах українського консолідованого громадянського суспільства повинен бути ще більш небезпечним для російського керівництва. Кремль розраховує в основному тільки на Президента Януковича, владна база якого, здається, слабшає.

Європа ніколи не змагається своїми проектами проти Росії. Наша політика ніколи не означала, що треба зробити вибір: або ЄС, або Росія. Ми завжди чітко давали зрозуміти, що Україна повинна збалансувати свої відносини з Росією. Йшлося про суттєву підтримка з боку ЄС, Вашингтону і найбільше від МВФ. Пан Азаров за різних обставин заявив, що Україна може і буде обходитися без МВФ. Це велика помилка!

Отримати від МВФ угоду standby на суму $15 млрд за ставкою 3%, за умови проведення необхідних і незворотних структурних реформ було б набагато вигідніше, ніж те, що Президент Янукович зрештою змушений буде заплатити Росії.

«Справа Тимошенко» ніколи не була головним каменем спотикання. Злети і падіння місії Квасневського — Кокса показали це дуже чітко.

Європейці недооцінили прямий шантаж Москви, яка використала відчайдушну ситуацію Києва. Те, як діяв президент Путін, суперечить європейським стандартам. Ця точка зору об’єднує всіх європейців. Але ця політика Москви може вдарити по ній самій, оскільки вона завдає великої шкоди російсько-європейським відносинам.

Звинувачувати, однак, насамперед потрібно українське керівництво, яке призвело країну до цієї катастрофічної ситуації. Вихід з неї буде дуже складним. Як мінімум новий уряд має бути спроможним приготувати перезавантаження відносин з Брюсселем, європейськими столицями і Вашингтоном, розпочавши змістовні переговори, як діяти далі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати