Дійсність і міфи
Посол Польщі про Iрак, реверс та ЄС
Рік Польщі в Україні добіг екватора. Початок другої його половини буде ознаменовано відкриттям пам’ятника видатному польському поету Адаму Міцкевичу, що відбудеться сьогодні в Одесі за участю польського міністра культури Вальдемара Домбровського, а також початком 28 вересня у Харкові щорічної національної виставки «Бізнес-Польща-2004». Про результати першої половини Року Польщі в Україні та подальші перспективи українсько-польської співпраці розповів Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Марек Зюлковський.
За словами пана посла, найважливішими стали позитивні результати саме у галузі економічного співробітництва у першому півріччі 2004 року. «Динамічність польського експорту та імпорту в Україні залишається високою — на рівні 37%. Це дуже показово в тому плані, що дані показники відображають стан відносин включно з кількома місяцями після вступу Польщі в Європейський Союз. Звісно, терміни видаються короткими, але загалом ми можемо зробити висновки, що ніяких негативних тенденцій у економічному співробітництві України та Польщі після розширення ЄС не спостерігається. З іншого боку, не можна сказати, що все навпаки — період занадто малий. Однак прогнози про те, що розширення ЄС негативно вплине на наші економічні відносини поки що не виправдовуються».
Щодо рішення українського уряду про використання нафтопроводу Одеса — Броди у реверсному напрямку, пан Зюлковський зазначив, що така позиція розчарувала польські економічні кола: «Вона не співмірна з домовленостями між Польщею та Україною, тому ми хотіли б, аби це питання було постійним предметом консультацій з метою визначення, коли і на яких умовах ми можемо повернутися до проекту прямого використання нафтопроводу Одеса — Броди».
Відповідаючи на запитання «Дня» щодо останньої зустрічі міністрів оборони України та Польщі, пан Зюлковський повідомив, що вона була короткою та проходила в рамках традиційних зустрічей, присвячених питанням конкретного співробітництва українського та польського контингентів в Іраку та спільних планів їх скорочення. Щодо можливості дострокового виводу польських та українських військових, посол зазначив: «Гадаю, що заклики опозиційних політиків як у Польщі, так і в Україні стосовно пришвидшеного виводу військ з Іраку можуть мати успіх. Однак поки що офіційна позиція така, що згідно з мандатом ООН польські війська будуть в Іраку лише доти, доки цей мандат буде чинним. Якщо говорити про конкретні дати, то скорочення польського контингенту планується після 31 січня 2005 року — по парламентських виборах в Іраку і не раніше».
Відповідаючи на запитання журналістів, посол зазначив, що для Польщі безумовно важливі результати президентських виборів в Україні, однак Варшава має свою, цілком конкретну позицію. З огляду на те, що Польща зацікавлена в тому, аби українсько-польське співробітництво мало стратегічний вимір у Європі, то для неї насамперед важлива «модернізаційна економічна політика», що забезпечила б економічний успіх України. «Нас цікавить не стiльки передвиборна кампанія, скiльки програми кандидатів у президенти, зокрема їхні плани щодо енергетичної політики, реструктуризації промисловості, приватизації, відкриття української економіки для світового ринку. Відтак немає навіть мови про підтримку будь-якого кандидата, але ми виступаємо за прозорість та чесність виборів. Лише країни, що самостійно обирають свою владу, мають шанс на економічний та політичний успіх у цій частині Європи».
Говорячи про європейські перспективи України, дипломат відзначив, що головним завданням на сьогодні є боротьба зі створенням нового політичного міфу, згідно з яким після розширення Європейського Союзу закінчився український шлях у Європу. «Такий український скептицизм є для нас новим явищем. Коли європейський горизонт наблизився, всі українські оглядачі почали говорити, що він став далеким, як ніколи. Але насправді Європейський Союз наблизився до України, і ми будемо проводити серйозну роботу з українською політичною елітою, аби це твердження стало надбанням України».