Доля диктатора
США визначаються щодо суду над Саддамом![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031217/4229-3-1.jpg)
Президент США Джордж Буш заявив, що Сполучені Штати Америки працюватимуть з Іраком, аби Саддама Хусейна судили публічно під наглядом міжнародної громадськості. «США працюватимуть з іракцями, щоб організувати цей процес. Вороги вільного Іраку втратили свого керівника. Вони втратили надію повернутися до влади», — заявив американський лідер. В останні дні після затримання Саддама Хусейна висловлювалося кілька версій його майбутнього. Зрозуміло, що на екс-керівника Іраку чекає суд. Однак зовсім неясно, який саме суд — іракський чи міжнародний. Тим більше невідомо, який вирок загрожуватиме колишньому іракському керманичу.
Наступного дня після арешту Саддама представники Правлячої ради Іраку заявили, що справу екс-диктатора розглядатимуть у спеціальному трибуналі, створеному Тимчасовим урядом країни рівно тиждень тому. У компетенції іракського трибуналу — розгляд справ вищих чинів колишньої саддамівської влади, яких звинувачують у воєнних злочинах та злочинах проти людства. Існує думка, що Саддам стане першим підсудним цього трибуналу. У Багдаді також заявляють, що Саддама можуть засудити «заочно», навіть без його присутності. Ахмед Чалабі, представник іракської Правлячої ради повідомив, що трибунал вивчатиме злочини, скоєні Саддамом із 17 липня 1968 року, коли до влади прийшла партія «Баас», і до 1 травня 2003 року, коли президент Буш оголосив про перемогу над режимом Хусейна. Саддам став керівником Іраку в 1979 році, але мав широкий вплив на прийняття рішень ще з початку 70-х років. Трибунал розглядатиме справи, які стосуються масових убивств іракських курдів у 80-х роках, а також придушення повстань курдів і шиїтів невдовзі після війни в Перській затоці в 1991 році. Крім того, у Правлячій раді кажуть, що трибунал розглядатиме злочини, скоєні проти Ірану, з яким Ірак воював у кровопролитній війні 1980 — 1988 років, і проти Кувейту, який був захоплений Іраком в 1990-му. Разом із Саддамом першими на лаву підсудних трибуналу можуть потрапити колишній міністр закордонних справ Тарік Азіз, колишній віце-президент Таха Яссін Рамадан і Алі Хассан Аль-Маджидe, відомий як «хімічний Алі» за свою «провідну роль» в застосуванні хімічної зброї проти курдів в 80-х роках. Коаліція, керована США, зараз утримує у камерах попереднього ув’язнення щонайменше 5,5 тисячi підозрюваних у злочинах.
Ассошіейтед Пресс повідомляє, що робота іракського трибуналу базуватиметься на засадах міжнародного права. При його функціонуванні братиметься до уваги практика Трибуналу щодо геноциду у Руанді, а також світовий досвід зі створення Міжнародного кримінального суду. Звинувачення ґрунтуватимуться на свідченнях громадян Іраку, використовуватиметься величезна кількість документів, які залишилася після повалення режиму Саддама. Інший доказ «безневинності» влади Хусейна — 270 масових поховань в Іраку, в яких, згідно з повідомленнями, знаходиться не менше як 300 тисяч тіл.
Інше запитання — якою буде міра покарання для Саддама. Легким переляком йому навряд чи вдасться відбутися. Мова йтиме, найiмовiрнiше, або про довічне ув’язнення, або про смертну кару. Про останню почали говорити дедалі частіше навіть самі іракці. Попри те, що президент Джордж Буш не став відповідати на запитання про можливість застосування вищої міри покарання щодо Саддама, анонімне джерело держдепартаменту США заявило, що Вашингтон не стане заперечувати проти того, аби іракський трибунал засудив його до смертної кари. Утім, щонайменше до 1 липня наступного року (на той час в Іраку заплановане створення перехідного уряду), «вишка» Саддамові не загрожує... І справа не лише в тому, що трибунал просто не спроможний буде в такий короткий час переглянути усю більш ніж тридцятирічну злочинну «спадщину» Хусейна, але й тому, що американські власті в Іраку призупинили використання вищої міри покарання. Іракські чиновники заявляють, що лише згодом вирішуватимуть, чи існує доцільність у включенні такої норми до законодавства. Тим часом Генеральний секретар ООН Кофі Аннан підкреслив необхідність того, аби винуваті в порушеннях прав людини в Іраку постали перед судом на основі міжнародних норм права. За його словами, це стосується і подальшої долі арештованого в Іраку колишнього президента Саддама Хусейна. Аннан відкинув імовірність смертної кари Хусейна, оскільки ООН не підтримує подібні вироки.
Але на цьому варіації на тему долі екс-диктатора не завершуються. Родина Саддама Хусейна учора висловила побажання, аби його справу розглядав міжнародний суд, а не спеціальний іракський трибунал. «Ми вимагаємо чесного і справедливого суду, а не такого, який перебуває під впливом Правлячої ради, призначеної окупантом», — заявила одна з дочок Саддама.