Перейти до основного вмісту

Два конкуренти

Проді кидає виклик Берлусконі
05 серпня, 00:00
РОМАНО ПРОДІ ТА СИЛЬВІО БЕРЛУСКОНІ УДВОХ ТІСНО НА ПОЛІТИЧНОМУ ОЛІМПІ ІТАЛІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

До парламентських виборів в Італії ще півтора року, однак внутрішньополітичне життя в країні вирує. Сьогодні увага експертів прикута до повернення в італійську політику екс-президента Єврокомісії Романо Проді, який вважається головним політичним супротивником нинішнього прем’єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі. Останнього, до речі, називають «непотоплюваним» главою уряду, оскільки він обіймає цю посаду понад три роки. Для італійців це своєрідний рекорд, оскільки зазвичай урядові коаліції в країні дуже швидко розпадаються: середня тривалість «життя» прем’єра — один рік.

Політична карта Італії розподілена сьогодні на два «коаліційні» фронти — правоцентристів і лівоцентристів. Виразниками перших є правляча коаліція «Дім свободи» (Casa di Liberta) на чолі з Сильвіо Берлусконі. У опозиції до нього стоїть коаліція лівоцентристів «Оливкове дерево» (L’Ulivo), яку може очолити Романо Проді. Два найпомітніших політика Італії є серйозними політичними конкурентами. Обидва вже були прем’єр-міністрами, обидва займали серйозні посади в ЄС, обидва боротимуться за місця в парламенті, за прем’єрське крісло та, можливо, за честь бути президентом Італії. До речі, президентські вибори в країні збіглися в часі з парламентськими — вони відбудуться навесні 2006 року. Зараз в Італії саме вирішується, хто з двох лідерів перетягне на себе «владну ковдру». Інтрига полягає в тому, що рейтинг Берлусконі постійно падає, а тому зростають шанси Романо Проді. Причина зменшення популярності нинішнього прем’єра криється насамперед у прорахунках у соціальній сфері: збільшення пенсійного віку, надання преференцій бізнесу та ін. У Берлусконі з’являється дедалі більше критиків, зокрема й серед тих, хто входить до очолюваної ним коаліції. Нещодавно уряд залишив один із найвідоміших політиків, лідер партії «Ліга Півночі» (Liga Norte) Умберто Боссі. Експерти пояснюють такий демарш розбіжністю поглядів між ним і прем’єр-міністром з ряду питань. «Криза системи Берлусконі — неминуча», — так вважає традиційний опонент нинішньої влади, лідер партії Комуністичного відродження (Rifondacione Comunista) Фаусто Бертінотті. Постійні засідання лідерів партій правлячої коаліції, непорозуміння між ними, розгляд питання про вотум недовіри уряду надають лівоцентристам чи не гарантовані можливості для повернення до влади.

Романо Проді, між тим, повертається на батьківщину не з «порожніми руками». Він висунув ідею проведення так званих «примаріе» — щось на зразок американських «праймеріз», тобто попередніх виборів. Такі «передвибори» дали б змогу визначити єдиного кандидата від широкої лівоцентристської коаліції. А це в свою чергу дозволило б усім лівим силам об’єднатися навколо нього і потужним фронтом піти на вибори для перемоги над Сильвіо Берлусконі. Аналітики очікують, що питання проведення «примаріе» буде вирішене на початку вересня. Якщо цю ідею буде схвалено, то «передвибори» відбудуться приблизно навесні — за рік до самих парламентських виборів.

Поки що майже всі представники лівого табору підтримують таку пропозицію, окрім комуністів Фаусто Бертінотті. Останні в цілому готові до втілення ідеї, однак виступають проти того, щоб висувати єдиним кандидатом Романо Проді. Бертінотті «скромно» пропонує альтернативну кандидатуру від лідера лівих сил на «передвибори» — себе. Лідер партії Комуністичного відродження, щоправда, займає не цілком категоричну позицію щодо неприйнятності Проді, оскільки заявляє, що може підтримати останнього за умови внесення змін до політичної програми — акцент у ній має бути зроблений на соціальному захисті населення.

Якщо уряд Сильвіо Берлусконі витримає свої законні п’ять років і не піде у відставку, то на правлячу коаліцію чекає запекла боротьба з лівоцентристами. Експерти не виключають, що нинішній прем’єр iз часом може погодитися й на президентське крісло. Повернення ж Романо Проді на посаду керівника уряду повністю залежить від його вміння домовлятися. Якщо йому вдасться згуртувати увесь лівий спектр італійської політики, то вже зовсім скоро Рим для нього стане новим Брюсселем.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати