Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Енрон»: політичний відтінок банкрутства

15 січня, 00:00

В американському Конгресі відразу було створено слідчу комісію. Слідство має намір з’ясувати, чи втручалася адміністрація Буша в політику «Енрона», чи вживала якихось заходів, аби врятувати компанію від цього банкрутства. Генрі Ваксман, чільний представник конгресової палати з енергетики, який проводить власне розслідування з цього питання, надіслав секретареві американської Держскарбниці (міністру фінансів) Полу О’Нілу листа, в якому попрохав повідомити про всі деталі контактів «Енрона» з представниками президентської адміністрації. Пан О’Ніл повідомив, що мав розмови з генеральним директором «Енрона» Кеннетом Лейем в жовтні та листопаді минулого року, однак той начебто не робив жодних запитів про допомогу в американському уряді. Конгресмени, особливо їхня демократична частина, схоже, мало цьому вірять. Джозеф Ліберман, який очолює конгресову слідчу комісію, заявив на вихідних в інтерв’ю Сі-Бі-Ес: «Це очевидний факт, що керівництво «Енрона» було головним помічником у президентській кампанії Буша». До того ж, додав Ліберман, «нам відомо, що пан Лей та інші керівники «Енрона» були центральними фігурами у формуванні енергетичної політики адміністрації Буша».

Своє розслідування провів у США Центр за чесність в громадському житті (одна з поважаних американських організацій, заснованих журналістом Чарльзом Льюїсом). За його результатами стало відомо, що 22 із 29 керіників «Енрона» матеріально підтримували адміністрацію Буша. Центр також з’ясував, що чотирнадцять зі ста найвпливовіших фігур у Білому домі мали суттєві вклади в «Енроні». Серед найпомітніших вкладників — міністр оборони Дональд Рамсфельд, представник США з питань торгівлі Роберт Зелік. Слідство також показало, що, крім близької особистої дружби президента Джорджа Буша та керівника компанії Кеннета Лея, їх пов’язували й гроші, які керівництво «Енрона» давало на проведення передвиборної кампанії, повідомило Бі-Бі-Сі.

Представники Білого дому поки що утримуються від коментарів, але очевидно, що будь-які звинувачення в їхній бік будуть активно відкидатися. Докази ж контактів політиків із «енронівцями» буде знайти досить складно, оскільки відомо, що частину документів компанії знищено — про це заявили представники аудиторської компанії «Артур Андерсен». Це стосується, зокрема, бухгалтерської звітності «Енрона». Компанія вже визнала, що з 1997 по 2000 рік вона систематично завищувала свої прибутки, а її керівництво таємно переводило гроші в інші компанії. Ці гроші в звітах, як правило, не фігурували. Компанія «Артур Андерсен», яка тривалий час здійснювала аудит «Енрона», також визнала, що її працівники знищували документи збанкрутілої компанії. Представник Конгресу США Біллі Таузин заявив, що знищення документів «дуже схвилювало» його. «Той, хто знищував документи за незнанням, має бути звільненим. А тих, хто робив це навмисне, треба судити», — наголосив він. Відомо також, що 29 керівників «Енрона» продали свої акції задовго до того моменту, коли інформація про банкрутство компанії стала загальнодоступною.

Про розв’язку скандалу поки що рано говорити, як, власне, і про кульмінацію. Утім, уже зараз його подеколи називають на зразок Вотергейту Енрон-гейтом...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати