Грецька трагедія
Стихія і людський фактор: чому лісові пожежі в Європі набули такого масштабу і до чого готуватися Україні![](/sites/default/files/main/articles/25072018/1greece.jpg)
У той час, як в Україні не вщухають дощі, Західна Європа потерпає від аномальної спеки. Найбільш трагічна ситуація нині склалася в Греції, де в регіоні Аттика масштабні пожежі вже забрали життя щонайменше 80 людей, передає Бі-Бі-Сі. «Країна переживає невимовну трагедію», — сказав у телезверненні до нації прем’єр-міністр Алексіс Ципрас і оголосив триденну жалобу за загиблими, повідомляє DW. Деякі люди вважаються зниклими безвісти, тому влада побоюється, що кількість жертв може зрости.
ЗМІ пишуть, що пожежі в Греції розпочалися ввечері в понеділок і були локалізовані в трьох напрямках: у районі приморського курортного міста Кінета, біля міст Рафіна, Пікермі, Маті, Неос Вутзас і на схилах гори Пентелі. Саме в цьому регіоні глава уряду оголосив надзвичайний стан.
Маті — популярне серед туристів, пенсіонерів і дітей місто, яке стало одним із тих, що постраждало найбільше. Тут знайшли загиблими водночас 26 людей. «Маті більше не існує», — заявив мер сусіднього міста Рафін Євангелос Бурнус і додав, що там вогонь поглинув тисячу будинків і 300 машин, цитує його The Telegraph.
ДОПОМОГА ЄС
Як повідомили «Дню» в Представництві ЄС в Україні, Греція активувала Механізм Цивільного Захисту ЄС, попросивши про допомогу. Вчора комісар ЄС з гуманітарної допомоги та управління кризовими ситуаціями Христос Стиліанідес прибув до Афін і оголосив, що Італія та Румунія відправили в Грецію чотири літаки та військових. Крім того, про готовність допомогти заявили в Болгарії, Хорватії, Португалії, Мальті, Чорногорії. «Я підтвердив, що ЄС продовжить робити все, що необхідно, аби допомогти грецькому народу та владі в цій важкій ситуації. Ми всі в цьому разом. Це день скорботи, але разом, як європейці, ми прагнемо рішуче побороти ці пожежі. Через Механізм Цивільного Захисту ЄС ми допомогли мобілізувати літаки, транспортні засоби, медичний персонал та пожежників», — заявив він. Також було активовано супутникову систему ЄС Copernicus, щоб забезпечити уряд спеціальними мапами. Україна також готова допомогти Греції — повідомив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман своєму грецькому колезі Алексісу Ципрасу, передає Укрінформ.
ФОТО REUTERS
ЩО СПРИЧИНИЛО ПОЖЕЖІ?
Основною причиною займання називають спекотне та посушливе літо. В коментарі Бі-Бі-Сі професор Лондонської школи економіки та політичних наук Томас Сміт пояснив, що цього року в Греції була незвично суха зима та весна, через що трава та ліси були особливо сприятливими до того, щоб спалахнути. «Незвичайно суха зима із меншим за середній рівнем опадів, що в деяких районах локалізувалися паводками, здається, є основним фактором пожеж, що лютують у материковій Греції», — пише The Guardian. Пожежі стаються в цій країні щороку, але посуха «допомогла» зробити цей сезон найбільш смертоносним за десятиліття, зазначає The New York Times і нагадує, що 2007 року внаслідок пожеж у регіоні Пелопоннес загинули 60 людей. Проте влада не відкидає ідею підпалу злодіями, які, можливо, грабували покинуті будинки. А от поширення Грецією вогню сприяли потужні вітри зі швидкістю 50 миль на годину.
ЗАЯВИ ЛІДЕРІВ
«НАТО солідарний з народом Греції у важкий час», — написав генсек НАТО Єнс Столтенберг у Twitter.
«Я дуже засмучений втратою такої великої кількості життів у цій страшній трагедії. Єврокомісія докладе всіх зусиль, щоб допомогти Греції та грецькому народу», — наголосив президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.
«Наші думки пов’язані з Грецією та жертвами жахливих пожеж. У Швеції, як і в Греції, Франція та Європа солідарні та надають свою допомогу», — написав у Twitter президент Франції Еммануель Макрон.
Папа Римський Франциск висловив співчуття усім постраждалим від пожеж і запевнив, що молитиметься за всіх загиблих, передає Vatican News.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін також висловив співчуття загиблим і їхнім сім’ям.
ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ПОГОДОЮ?
Крім Греції, із вогнем бореться Швеція, де пожежі охопили 25 тис. гектарів лісу, зазначає thelocal.se. Пожежі вирували навіть у північній провінції Фінляндії Лапландії, а в Латвії вогонь перетворив на згарище понад 800 гектарів лісу. В останні місяці вогонь також завдав шкоди Португалії, Великобританії та США. Наприклад, учора в прогнозі погоди для американських штатів Орегон, Каліфорнія, Аризона, Невада температура повітря була понад 37 градусів за Цельсієм, а швидкість вітрів — до 80 кілометрів на годину, тому влада також попередила американців про високу вірогідність пожеж, передає Reuters. Рекордна спека також надокучає Японії, де температура повітря сягає 40 градусів, внаслідок чого втратили життя щонайменше 65 людей, 23 тис. опинилися в лікарнях — такі дані наводить The Telegraph.
Бі-Бі-Сі пише, що більшій кількості пожеж у Європі сприяє не лише зміна клімату, а й зміна способу використання землі. Експерт Кетлійн Стооф пояснила: раніше в Європі існували малі сільськогосподарські поля і люди управляли цією землею, проте в XX ст. населення почало переїжджати, території стали перенаселеними, відтак тепер вогонь поширюється набагато легше. У коментарі The Telegraph науковець з університету Аризони Джефрі Каргел зазначив, що підвищення температур повітря в останні місяці свідчить про те, що клімат є менш стабільним, ніж 30 років тому, і це, на його думку, є найгіршим ефектом глобальної зміни клімату. «У глобальному вимірі хвилі спеки є звичайною частиною літа, але вони стають більш серйозними та частими. Науковці, що займаються темою клімату, кажуть, що земля продовжує нагріватися, варто очікувати вищих температур і більш інтенсивних посух. Це нова норма і націям необхідно адаптуватися, кажуть експерти», — йдеться в статті The Straits Times.
«МИ МАЄМО ДИВИТИСЯ НА ПОПЕРЕДЖЕННЯ І ШВЕЦІЇ, І ГРЕЦІЇ, І ГОТУВАТИСЯ НА РІВНІ УРЯДУ»
Сергій ЗIБЦЕВ, професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України:
— Що стосується Греції, то останні великі пожежі там були 2007 року (постраждала територія площею 2 700 квадратних кілометри. — Ред.). Тобто, Греція потерпає дуже серйозно. Але треба розуміти масштаб, якого зараз набуває ця проблема: коли виникає така пожежа, при швидкості вітру понад 100 кілометрів на годину, контролювати її практично неможливо. Тоді треба чекати зміни погодних умов і з вертольота або з масованим застосуванням авіації її гасити. Тому так складно боротися з такими пожежами. Ще є поняття так званого wildland-urban interface, тобто кордону між людськими поселеннями і природою, де це змішано. Фактично горить і ліс, розташований між домами і містами, а заодно і житлова інфраструктура. Тому в Греції все дуже складно.
В Європі є механізм допомоги при надзвичайних ситуаціях, ось його і використовують, зокрема у Швеції, куди надсилають техніку.
Щодо Швеції — там взагалі ніколи не було таких великих пожеж. І це точно є індикатором змін клімату. Там просто не знають, на відміну від Греції, як гасити великі пожежі. Для них це дуже незвично, вони думають, як покращити систему навчань, кваліфікації пожежників тощо.
Стосовно України, то наша проблема пов’язана з тим, що держава не фінансує ведення лісового господарства, кошти на це не передбачені у бюджеті країни. А охорона лісів від пожеж є частиною ведення лісового господарства. Відповідно, на півдні — Дніпро і південніше — немає коштів, щоб утримувати пожежну охорону і навіть виїхати на пожежу. Там звільнились пожежні водії, багато машин без водіїв, без екіпажу. Це велика проблема. Відповідно, Державна служба з надзвичайних ситуацій бере на себе функцію гасіння таких пожеж. Але ДСНС не знає території, відповідно вони не такі ефективні, як лісові фахівці. Взагалі ДСНС тільки допомагає ліквідувати лісові пожежі, а гасять їх лісові фахівці. І через те, що уряд не виділяє кошти на охорону лісів, ситуація близька до того, що у нас буде, як у Греції. Зокрема, з острахом чекаємо 1 серпня. Зараз дощі, виросло дуже багато біомаси. Вона може висохнути протягом 10—15 днів посухи, і тоді у серпні, як зазвичай у нас, прем’єр-міністр виїжджатиме на гасіння пожеж.
Якщо Гідрометцентр прогнозуватиме посуху, потрібна мобілізація на рівні уряду — спеціальна постанова, яка вводить персональну відповідальність голів областей. Тоді не буде великої пожежі.
Сподіваюсь, пожежі не зачеплять населені пункти. Зараз ще одна проблема, це те, що змінилось з часів СРСР, — поля заростають лісом. Відповідно, лісова пожежа легко перекидається на населений пункт. До того ж вогонь може перекидатися не тільки через ліс, а і бур’яном.
Ми повинні дивитися на попередження і Швеції, і Греції, і на урядовому рівні протидіяти, готуватися до цього. Але знов-таки наші протипожежні служби зруйновані нинішньою політикою. Старі працівники розбіглись, нові не підуть. Треба готувати авіацію, і все решту. Наша авіація у нормальному стані, проте, наприклад, залучають літаки Ан-32П, а взаємодії між наземними та авіаційними силами немає. Немає системи чіткої координації, як застосувати авіагасіння — цим повинен займатися керівник гасіння пожежі, а таких у нас не готують. Просто лісоводи стають керівниками пожежі. Тож авіація у нас часто застосовується неефективно, а це мільйони гривень, дуже дорого. А якщо буде сильний вітер, як у Греції, 80—100 кілометрів на годину, то застосовувати авіацію не можна.
Треба стежити за інформацією Гідрометцентру, повинна бути постанова уряду про мобілізацію всіх: населення, ДСНС, Держлісагентства, поліції. Треба не допускати підпалів. Тоді ми впораємося. Інакше будуть збитки, мільйонні втрати від спалених лісів, не дай Боже — жертви.