Перейти до основного вмісту

«Грінпіс» — Україні: бережіть енергію, а не будуйте реактори

23 червня, 00:00
Ян Ріспенс, організатор екологічної кампанії з питань енергетики з Гамбурга, пояснив «Дню», чому його організація різко виступає проти розвитку української ядерної енергетики.

— Чому «Грінпіс» зайняв таку непримиренну позицію щодо цієї проблеми?

— Згідно з висновками Американського агентства міжнародного розвитку, лише за рахунок доброго господарювання можливо без будь-яких витрат зекономити майже 12 відсотків електричної енергії, яка виробляється в Україні.

Крім цього, можна вкладати гроші в енергозбережувальні проекти, котрі мають термін окупності приблизно два роки. Це дало б можливість економити до 35% енергії. Це швидко окупиться й привабить західних кредиторів.

— В інтерв'ю «Дню» член робочої групи з проведення переговорів із Європейським банком із питань надання кредиту для добудови блоків Рівненської та Хмельницької АЕС Вадим Грищенко зауважив «Дню», що повне фінансування проектів — гарантія безпеки. Чи не вважаєте ви, що відмова від проектів може спровокувати появу «Чорнобиля-2»?

— Українська влада виступає за продовження добудови реакторів. Але очевидно, що «Сіменс» із Німеччини, «Фроматом» із Франції, «Рейсін» зі США отримають левову частку наданих коштів, а Україна — лише небезпечні станції. Стоїть питання, чи зможе Україна повернути кредит, бо повернення коштів не забезпечене.

До того ж у Меморандумі про взаєморозуміння, підписаному «сімкою», Росією та Україною, вказується про підтримку енергетичного сектора та компенсування потужностей Чорнобильської станції, але не обов'язково за рахунок добудови ядерних реакторів. Меморандум наголошував на принципі найменшої вартості.

За розрахунками ж Європейського банку реконструкції та розвитку, критерію найменшої вартості не дотримано. Саме тому він пропонує запровадження енергоефективних технологій та парогазових станцій.

— «Грінпіс» наполягає на заміні ядерних джерел енергії парогазовими. Але для України це — залежність від експорту газу, найперше з Росії, за який вона й тепер не може розрахуватися.

— Минулого четверга я зустрічався з послом Німеччини в Україні та заступником міністра закордонних справ України. На думку української влади, ідея побудови сучасних парогазових установок є неприйнятною через залежність держави від російського газу. Але ж на даний момент Україна не платить Росії за ядерне паливо, бо користується сировиною, вивільненою в результаті конверсії. Наступного року, коли в результаті договору всі ядерні боєголовки будуть поставлені до Росії, Україні доведеться за нього платити.

Якщо ж вести мову про незалежність від Росії, то потрібно вкладати гроші в енергозбережувальні технології. Саме це значно зменшить залежність від Росії.

— Ви виступаєте проти добудови ядерних енергореакторів в Україні. Однак чому «Грінпіс» не заявив своєї позиції щодо бомбардування Югославії графітовими бомбами?

— Перш за все, «Грінпіс» є пацифістською організацією. Крім того, за весь час 25-літнього існування виступи за мир та проти ядерних озброєнь були головною метою діяльності організації. Але «Грінпіс» ніколи не виступав проти будь-якої зброї взагалі. Виступи «Грінпіс» проти війни в Югославії полягали у пропозиціях політикам найшвидше припинити війну та зневажаня права людей на життя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати