Iсторія одного дня
00:40. Надійшла інформація, що наказ про захоплення заручників віддав Аслан Масхадов. Про це заявив один із чеченських терористів. Запис заяви показав канал Al-Jazeera. За словами бойовика, терористи діяли «відповідно до наказів вищого військового керівника Чеченської республіки».
00:50. Після півночі було посилено охорону біля будівлі Театрального центру. Близько 0:30 три БТР блокували Дубровську вулицю.
00:53. Аслан Масхадов закликає терористів, які захопили заручників у Москві, до розсудливості і «застерігає від поспішних кроків», заявив спецпредставник Масхадова на переговорах з Росією Ахмед Закаєв.
01:30. Приблизно о 1:15 в театрі пролунали три вибухи. Після цього до Театрального центру прибули додаткові сили, лінію оточення було розширено і відсунуто від штабу операції. У цей самий час у приміщенні лунали постріли.
02:20. Приблизно о 2:00 ночі до театру під’їхали два реамобілі, з будівлі винесли 2 заручників. За попередньою неофіційною інформацією, одного із винесених — жінку — було поранено в живіт, а другого — чоловіка — в голову. Незадовго до цього в будівлі пролунали постріли.
03:30. Після 3 години ночі пролунали постріли.
05:08. Бойовики стверджують, що вбили людину, яка пізно увечері увійшла в будівлю. Вони убили також одного із заручників, котрий із пляшкою в руках напав на жінку, яка входила до групи бойовиків. Тіла цих людей винесли з театру медики, які прибули на прохання бойовиків.
05:30. До захопленої будівлі підтягнуто спецназ. Всередині будівлі почалася інтенсивна стрілянина, а потім у внутрішньому дворі пролунали три сильних вибухи.
05:40. Представник оперативного штабу Павло Кудрявцев підтвердив інформацію про те, що за останні 2 години терористи вбили ще 2 заручників. З терористами тривали переговори «у формі телефонних контактів», повідомив Кудрявцев. За його словами, терористи не дали «виразної відповіді» на те, що сталося.
05:45. Штаб розпочав інтенсивні переговори з терористами про звільнення заручників.
05:50. Жодних активних дій російські правоохоронні органи поки не роблять. Жодного пересування у будівлі немає. Однак напруження зростає.
06:20. Із будівлі вийшли 2 жінки, судячи з усього, заручниці.
06:30. Терористи почали вбивати заручників. Про це заявив офіційний представник оперативного штабу.
06:32. Заручники спробували прорватися, у цей час почалися вибухи.
06:35. Починають вибігати заручники.
06:37. Після цього група спецназу висунулася на підтримку, щоб врятувати життя заручників. Операція пішла за ситуацією.
06:47. З будівлі вибігли ще 2 жінки.
06:50. 50 спецназівців вишикувалися по обидва боки по вулиці Мельникова.
06:55. До будівлі прибули півсотні машин «швидкої допомоги», машини МНС, служб порятунку, порожні автобуси.
07:11. До будівлі побігли групи спецназу.
07:13. Із захопленого ДК почали виходити люди. До входу безперервно під’їжджають і від’їжджають на повному ходу машини «швидкої допомоги», автобуси для того, щоб прийняти звільнених заручників. Одну дитину винесли на ношах.
07:14. Офіційний представник штабу операції повідомив, що всю будівлю Театрального центру на Дубровці взято під контроль.
07:18. Будівлю взяв спецназ ФСБ. Бараєва вбито. Основну частину заручників звільнено. Виводять людей і терористів. До ДК під’їжджають десятки машин «швидкої допомоги» і пожежних машин. Триває розмінування будівлі. Багатьох заручників виносять. Є загиблі.
07:20. Від Театрального центру почали від’їжджати автобуси зі звільненими заручниками.
8:15. У штабі заявили, що «операція пішла не зовсім за планом». Володимир Васильєв відмітив, що план із звільнення заручників було задіяно після того, як терористи почали розстрілювати людей.
8:32. За словами одного із заручників, штурм тривав 40 хвилин. Спецназ висадив стіну. Як повідомив один із акторів «Норд-Оста», незабаром після перших пострілів, швидше за все пов’язаних із вбивством терористами перших заручників, спецназ увійшов до будівлі через висаджену стіну.
10:15. Частина заручників загинула, захлинувшись блювотними масами через застосований газ. Про це заявляють лікарі. Штурм було призначено на 6 годину ранку, але через те, що терористи виявили спецназівців раніше, о 5:26, і стали по них стріляти, почалася передчасна атака.
10:20. Посольства України та Білорусі в Росії заявили, що серед потерпілих громадян їхнiх країн немає. Разом з тим посольство Грузії в Росії повідомило, що одна заручниця із Грузії жива, долю інших уточнюють.
12:22. Повідомлено, що в результаті спецоперації у приміщенні ДК знищено 37 терористів, затримано двох, в тому числі одну жінку.
14:17. До Москви прибули секретар Ради національної безпеки і оборони України Євген Марчук і бригада українських медиків у складі 5 осіб із служби медицини катастроф, які готові надати медичну та психологічну допомогу громадянам України.
15:40. Становище біля Театрального центру на Дубровці поступово нормалізується. Співробітники міліції та військовослужбовці внутрішніх військ , які брали участь у спецоперації із звільнення заручників, залишають місце подій.
21:00. Путін виступив із зверненням до нації. «Сьогодні вранці проведена операція зі звільнення заручників. Вдалося зробити майже неможливе — врятувати життя сотень людей. Ми довели, що Росію не можна поставити на коліна», — сказав президент.
ОФIЦIЙНО
Анатолiй ЗЛЕНКО, міністр закордонних справ України з приводу московської трагедії (28 жовтня 2002 р.):
— На превеликий жаль, московська трагедія не оминула Україну. Протягом декількох останніх годин з Москви надійшли сумні звістки про те, що померло троє наших співвітчизників: Євген Кочат, Григорій Бурбан і Наталія Ювтяєва. Як і десятки інших громадян різних національностей, вони стали жертвами терористичного безумства і божевілля. Невідомою залишається доля ще кількох наших земляків. Висловлюючи своє глибоке співчуття рідним і близьким усіх загиблих під час трагічних подій у Москві, в тому числі родинам наших співвітчизників, я щиро бажаю усім, хто пройшов через горнило смерті, якнайшвидшого одужання. Вкотре було доведено, що тероризм — це зброя сил зла. Маємо зробити все від нас залежне, щоб терористичні метастази не порушували людські спокій і безпеку. Московські події стали серйозним випробуванням для дипломатичної служби України. Дії української сторони з перших хвилин цієї трагедії були виваженими, адекватними і оперативними. Незважаючи на те, що ситуація була позаштатною і неординарною, співробітники Посольства України в Російській Федерації, в першу чергу Посол Микола Білоблоцький, виявили максимальну витримку і професіоналізм, за що я їм щиро вдячний.
Випуск газети №:
№197, (2002)Рубрика
День Планети