«Канада буде надійним партнером»
Що міністр торгівлі Ед Фаст обговорював у міністерствах економіки, енергетики і сільського господарства УкраїниДнями в Україні побувала делегація на чолі з міністром міжнародної торгівлі Канади Едом Фастом. У цьому році це перший візит канадського урядовця високого рангу, який провів конкретні переговори з очільниками трьох українських відомств: Міністерств економіки, енергетики і сільського господарства. Перед від’їздом назад, у Канаду, пан Фаст дав ексклюзивне інтерв’ю «Дню».
«УКРАЇНА ОПИНИЛАСЯ У ФОКУСІ НАШИХ ПРОГРАМ РОЗВИТКУ»
— Пане міністре, готуючись до інтерв’ю з вами, я прочитав, що цього року Україну було затверджено як країну-фокус у міжнародній діяльності канадського уряду. Що це означає на практиці?
— Справді, у листопаді минулого року ми розробили план під назвою «План дій на міжнародних ринках». Цей план ідентифікував ринки, які мають надзвичайну вагу для Канади, а також ідентифікували 22 сектори канадської економіки, які мають величезний потенціал для зростання експортних можливостей. Крім того, було визначено пріоритетні для нас країни для співпраці. І більшість серед цих країн — це країни з високими темпами зростання, з величезними можливостями для Канади розвивати з ними торгівлю та інвестиції. Деякі країни для нас є особливими, і Канада віддає перевагу співпраці з ними. Канада була першою країною, яка визнала незалежність України 1991 року. Прем’єр-міністр Канади був першим лідером у числі країн G7, який відвідав Україну після того, як Янукович утік із країни. І він був першим, хто зустрівся з Петром Порошенком. У нас, у Канаді, найбільша у світі українська діаспора. Канада має особливі відносини з Україною, і ми вирішили включити її в наш пріоритетний список і зробити особливий наголос на розвитку економічних і торговельних відносин з Україною.
Іншою частиною цього є допомога з розвитку. У певний час ми зрозуміли: якщо запропонувати всім на світі допомогу, то це не принесе результату, оскільки у нас є фіксована частина ресурсів, які ми інвестуємо в допомогу з розвитку в усьому світі. Ми сказали, що будемо фокусувати ці ресурси на меншу групу країн, які справді потребують нашої допомоги, і ми знаємо, що це може принести гідний результат. І саме тому Україна, з якою нас пов'язують особливі відносини, знаходится у фокусі наших програм розвитку.
— За два дні візиту ви провели низку зустрічей з українськими урядовцями. Яких конкретних результатів можна очікувати від вашого візиту, і коли саме — через рік чи пізніше?
— Так, якщо говорити про економіку термінами торгівлі та інвестицій, то вам, мабуть відомо, що я зустрічався з міністром економіки і торгівлі Павлом Шереметою. Учора я мав дуже продуктивні дискусії з ним. Ми також говорили про сільське господарство і продовольство, бо і Україна, і Канада мають величезні можливості для виробництва сільськогосподарської продукції. Канада також світовий лідер у сфері сільськогосподарських технологій. Ми віримо, що разом з Україною можемо бути по-справжньому дуже добрими партнерами. У нас також є технологія із будівництва різного виду сховищ, у яких продукція зберігається у сухому вигляді чи холодильних сховищ. Ми вважаємо, що Україна може скористатися такими технологіями.
Ми також говорили про енергетику. Канада є світовим лідером в енергетичних розробках. Це і розробки сланцевого газу, сланцевої нафти, звичайної нафти.
«ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ НАДЗВИЧАЙНО ВАЖЛИВО, ЩОБ БУЛО ЗАПРОВАДЖЕННО ТРАНСПАРЕНТНЕ РЕГУЛЯТОРНЕ ДОВКІЛЛЯ»
— Чи бачите ви перспективи видобутку сланцевого газу в Україні?
— Оскільки Канада має експертизу в цій сфері, то наші компанії можуть бути цінними партнерами в Україні. Зокрема, в дослідженні, оцінюванні запасів і видобутку газу. Мій месидж до міністра був наступним: для залучення більше канадських інвестицій надзвичайно важливо, щоб в Україні було запроваджено транспарентне регуляторне довкілля, щоб цей процес був зрозумілим — це дуже на часі. Україні потрібна податкова система, яка заохочує інвестиції, і, найголовніше, Україні потрібне довкілля, в якому канадські інвестори мали б досить впевненості в тому, що їхні інвестиції будуть захищеними і вони не зазнаватимуть дискримінації. І міністр це цілковито усвідомлює. Я можу вам сказати, що мене дуже підбадьорило те, що я почув від міністрів, з якими мав зустрічі. А це міністр сільського господарства, енергетики і, звісно, міністр Шеремета. Я вірю, що цей уряд має план розвитку України, запровадження сильних демократичних інституцій, ефективної регуляторної системи, незалежної судової системи і реалізації економічних реформ, які потрібні Україні, щоб рухатися на шляху до процвітання. Тому я дуже задоволений зустрічами з вашими міністрами.
— Можливо, від них ви отримали запрошення, щоб ваш уряд взяв участь у зустрічі донорів України, яка запланована на осінь цього року і на які буде представлено план розвитку України?
— Я очікую, що ми виявимо інтерес бути залученими до участі в цій конференції. Тому що Україна є важливою для Канади. Як ви знаєте, міністр Шеремета заснував дорадчу раду з економічних питань. І двоє з п’яти членів у цій раді — канадці. Це дуже шановні люди. Ми задоволені, що український уряд довіряє канадцям, щоб вони давали розумні поради щодо реформ.
— Хотілось почути вашу думку щодо ініціативи нашого віце-прем’єра-міністра — міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимира Гройсмана, який на засіданні високого рівня з координації міжнародної допомоги Україні, що відбулося 8 липня в Брюсселі, запропонував розробити для України щось на зразок плану Маршалла для Європи?
— Під час моїх зустрічей у Києві я декілька разів чув від різних осіб цей термін — план Маршалла. Я розумів, про що йдеться. І головним чином те, що люди пропонували, означало, що Україні потрібен довгостроковий великий план зі стимулювання економічного процвітання і надання соціальної підтримки, яка потрібна Україні в короткотерміновій перспективі. Я вірю, що Україна може виграти від такого роду плану. І я можу вас запевнити, що Канада також братиме участь у будь-яких зусиллях, щоб забезпечити довгострокове планування.
— Як відомо, Канада обіцяла надати 200 млн доларів допомоги Україні. Чи вже надано цю допомогу Україні, чи є певні умови, які українська сторона повинна виконати для цього?
— Зараз тривають дискусії щодо того, чи це буде позика, чи гарантії під позику. Але щорічно ми також надаємо 50 млн доларів додатково в межах допомоги з розвитку. Зазвичай це була сума 20 млн, а сьогодні ця сума становить 50 млн доларів. Ми також шукаємо додаткові можливості партнерства з Україною для підвищення рівня спроможності. У вас є важливі виклики, зокрема виклики безпеці. І ми це бачимо, особливо зважаючи на ситуацію на сході. Ми знаємо, що Україна потребує нашої допомоги. І ви побачите, що Канада буде надійним партнером.
— Десь п’ять чи більше років тому були розмови про можливість будівництва в Україні канадських атомних реакторів, які використовують низькозбагачений уран, який видобувається в нашій країні. Чого можна очікувати тепер у цій сфері?
— Звісно, це питання ми обговорювали з міністром енергетики Проданом. Я зазначив, що Канада може запропонувати технологію, яка є унікальною, бо дає змогу застосовувати уран, який може повторно використовуватися. Технологія CANDU — це єдина технологія, яка надає можливість використовувати у процесі менш радіоактивний фтор. І ми раді, що український уряд серйозно вивчає технологію CANDU.
— Тільки розглядає чи все-таки реально вивчає можливість реалізації конкретних проектів із використанням цієї технології?
— Це рішення, яке має ухвалити український уряд. Компанія CANDU має високий авторитет за свої розробки і проекти. Вона розробила реактор наступного покоління. Я дав чітко зрозуміти міністрові Продану, що ми віримо, що український уряд повинен дуже серйозно вивчити цю технологію.
«МИ ХОТІЛИ Б ПОДІЛИТИСЯ НАШИМ НАЙКРАЩИМ ДОСВІДОМ»
— З огляду на поточну ситуацію на сході України, чи можна очікувати, що Канада буде активніша в тому, щоб інвестувати в українську економіку чи брати участь у спільних проектах?
— Я сказав деяким українським бізнесменам, з якими ми зустрілися, а також урядовцям, що канадці дуже зацікавлені в Україні. А щоб інвестувати, вони хочуть бути впевненими в тому, що вони інвестують у стабільне, безпечне і передбачуване інвестиційне довкілля. Будучи обережними, канадці спостерігають за ситуацією в Україні, і для них важливі не лише безпекові виклики на сході України, а й хочуть також бачити чітке розуміння, в якому напрямку рухається уряд у плані захисту інвестицій, зняття торговельних бар’єрів, поліпшення регуляторного довкілля, верховенства права. Я також сказав міністрам, що ми хочемо бути партнерами України. Наш уряд хоче бути партнером українського уряду. І ми хотіли б поділитися нашим найкращим досвідом, яким можна було б успішно скористатися у час, коли Україна будує здорове й безпечне інвестиційне довкілля.
— І після цих зустрічей з українськими урядовцями чи будете ви переконувати й заохочувати канадських інвесторів, щоб вони йшли в Україну, чи чекати, доки не буде довкілля, про яке ви кажете?
— Я вважаю, що самі інвестори повинні вирішувати, наскільки безпечне довкілля в Україні, щоб тут інвестувати. За себе я можу чітко сказати: я був вражений баченням, артикульованим трьома міністрами, з якими я мав зустріч. Вони чітко розуміють, яким має бути шлях для України, що потрібно робити, щоб економіка зростала, з'являлися робочі місця, створювалось безпечне інвестиційне довкілля. Я заохочуватиму канадців дивитись на Україну і звертати увагу на те, що тут відбувається. Тому що канадські інвестори можуть багато тут зробити.
— У вас на столі лежить ручка з логотипом АНТК «Антонов». То ви й там побували?
— Так, я зустрівся з генеральним конструктором АНТК «Антонов» Дмитром Ківою. Це була дуже цікава зустріч. Я заохотив його продовжувати включати канадські компанії в мережу постачальників комплектуючих для літаків «Антонов». Бо вже зараз компанія Pratt & Whitney є одним учасників цієї мережі. Я був дуже радий почути, що пан Ківа дуже позитивно говорив про його досвід з канадськими аерокосмічними компаніями і зацікавлений у тому, щоб включати канадські компанії у свої майбутні плани. Ми погодилися, що цей процес буде продовжено і представники нашої промисловості співпрацюватимуть з його представниками, щоб вивчити ініціативи з нового партнерства.
— Пан Ківа, мабуть, вам показав новий військово-транспортний літак Ан-178, який буде продемонстровано на авіасалоні у Фарнборо?
— Так, він показав нам усю низку літаків свого заводу, як вантажних, так і пасажирських. Це справило сильне враження.
«МИ ХОЧЕМО, ЩОБ ІСНУЮЧІ САНКЦІЇ ПРОТИ РОСІЇ ЗІГРАЛИ СВОЮ РОЛЬ»
— Пане Фаст, ви згадували безпекове становище в Україні, яке є результатом російської агресії. Ми знаємо, що канадський уряд досить жорстко діє щодо Росії, запровадив і продовжує запроваджувати санкції проти неї. Чи поділяєте ви думку, що ці санкції мають бути значно жорсткішими, щоб зупинити Путіна, який намагається дестабілізувати Україну?
— На сьогодні ми запровадили санкції проти сотні приватних та юридичних осіб. Ми також єдина країна, яка чітко заявила, що ми ніколи не погодимось із тим, щоб Росія приєдналась до OECD, якщо вона не поважатиме суверенітету і територіальної цілісності України. Ми також хочемо почекати деякий час і побачити, як діють санкції, що їх ми застосовуємо разом з ЄС та який вплив вони матимуть.
Наскільки я розумію, інвестиційний потік у Росію істотно слабшає. І наш уряд заохочує пана Путіна та його уряд переглянути дії, які вони учинили щодо Криму, зупинити продовження насильства, якому він сприяє на іншій частині України. Інакше кажучи, месидж Канади і нашого уряду був дуже чітким.
— І ви гадаєте, цього буде досить, чи потрібно застосовувати жорсткіші санкції, щоб зупинити Путіна?
— Наразі складно сказати. Ми хочемо, щоб ці санкції проти Росії відіграли свою роль. І тоді ми дамо оцінку ситуації.
«ДЛЯ КАНАДИ ВАЖЛИВО ПОБУДУВАТИ ЕНЕРГЕТИЧНУ ІНФРАСТРУКТУРУ, ЩОБ ПОСТАВИТИ НАШУ НАФТУ І ГАЗ НА РИНОК: ДО ЄС, ДО УКРАЇНИ…»
— Я читав, що у вашій країні не просто реалізується проект будівництва нафтопроводу до узбережжя. Наскільки це важливо, щоб цей проект з експорту канадської нафти було реалізовано? І чи реалізація цього проекту, а також експорт американцями скрапленого газу може вплинути на політику Росії?
— Я сказав би інакше. Для Канади дуже принципово диверсифікувати експортний ринок чи свої ресурси: нафту і газ. Це в наших інтересах. США завжди будуть найбільшим покупцем, але вони також рухаються до енергетичної незалежності. І Канада теж енергетично незалежна. І в наших інтересах — створити ринок в Азії, використати наші тихоокеанські ворота у Ванкувері і Транскупері, а також атлантичні ворота у Галіфаксі та Монреалі. Тому для Канади важливо побудувати енергетичну інфраструктуру, щоб поставити нашу нафту і газ на ринок: до ЄС, до України, а також до Китаю, Кореї та інших країн світу.
— Наскільки я знаю, це ваш перший візит в Україну. І які ваші враження від нашої країни?
— Це був чудовий досвід. По-перше, нас тут дуже добре приймали. Це стосується і уряду, і української бізнес-громади. Я вперше в Україні, вперше у Києві, і я сказав нашому послу, ідучи містом: яке це чудове місто, яке воно історичне... Навіть старі будинки — свіжопофарбовані, скільки турботи вкладається, щоб зберегти історичні будівлі. Я ніколи не очікував, що ваше місто — таке чудове. У мене позитивні враження від перебування в Києві, і цей візит був дуже продуктивним. Я встановив контакти з міністрами і сподіваюся, що вони побачили в нас цінних і надійних партнерів тоді, коли Україна рухається до зовсім нової епохи — сподіваємось, епохи надзвичайного процвітання й миру.