Перейти до основного вмісту

«Кандидат апокаліпсису»

У світі різко відреагували на виборчу промову Трампа і його заяву щодо НАТО
22 липня, 21:15
ФОТО REUTERS

Вчора ввечері мільярдер Дональд Трамп офіційно погодився на висунення кандидатом на посаду президента США. Він пообіцяв у разі обрання боротися за «американізм, а не глобалізм» і звинуватив імовірного опонента з Демократичної партії Гілларі Клінтон у причетності до спадщини «смерті, руйнування, тероризму й слабкості». Мільярдер запевнив присутніх, що сповнений рішучості перемогти на виборах. «Ми повернемо нашу партію в Білий дім, а нашу країну приведемо назад до безпеки, процвітання і миру», - наголосив він у 76-хвилинній промові, яка є найбільшою в історії висування кандидатів у президенти.

«Америка стала менш безпечною, а світ значно менш стабільним з тих пір, як Обама прийняв рішення доручити Гілларі Клінтон займатися зовнішньою політикою Америки. Давайте завдамо їй поразки в листопаді. У 2009 році, до Гілларі, угруповання ІДІЛ навіть не існувало», - наголосив Трамп. Це твердження, як відзначають усі оглядачі, є неправдивим. 

Зокрема, з цього приводу американський колумніст Джош Рогін написав у своєму Twitter, що Трамп знову помилився, ІДІЛ виникла не після 2009 року, а лише переформатувалась із Аль-Каїди в Іраку, що виникла за часів президентства Джорджа Буша - молодшого.

Британський історик Сімон Шама відзначив, що промова Трампа - це «протекціонізм доданий до ізоляціонізму – рецепт катастрофи. Плюс велика доза китаєфобії».

Колишній посол США в Росії Майкл Макфолл написав дуже коротко: «Трамп хотів сьогодні нас злякати. Я злякався».

Колишній посол Мексики у Китаї Хорхе Гуахардо зізнався: «Жаль США. Світ сьогодні дивився на вас, і ви виглядаєте не зовсім добре».

А колумніст the Financial Times у Вашингтоні Едвард Люс так охарактеризував виступ Трампа: «Це найтемніша промова з тих, які колись були проголошені номінантом у кандидати на пост президента США. Жодного променю світла. Антиутопія поглине Америку, якщо вона не обирає сильну людину».

Впливова, близька до Республіканської партії газета The Washington Post опублікувала сьогодні редакційну статтю під заголовком «Дональд Трамп: кандидат апокаліпсису». Видання відзначає, що Трамп почав виступ, представляючи себе як носій болісної, але необхідної правди. «Безперечно, для багатьох слухачів його слова висловлювали глибоку емоційну реальність. Існує справжній страх на землі, реальний біль. Але для вирішення цих проблем потрібне справжнє лідерство, а не прагнучий до влади демагогічний Трамп, втілення якого ми побачили в четвер увечері», - зауважує газета.

Зрозуміло, що одними з перших на виступ республіканського кандидата відреагували його опоненти з демократичного табору. «Сьогодні Дональд Трамп намалював темну картину Америки в стані занепаду. Його відповідь - більше страху, більше розподілу, більше гніву, більше ненависті - ще одне нагадування про те, що він за темпераментом непридатний і абсолютно некваліфікований, щоб бути президентом Сполучених Штатів», - сказав голова кампанії Джон Подеста в заяві незабаром після того, як Трамп завершив довгу промову.

«Він не запропонував жодних реальних рішень, щоб допомогти робітничим сім'ям рухатися вперед чи зберігати нашу країну в безпеці, а тільки більше забобонів і параної. Америка є кращою, ніж це. Америка є кращою, ніж Дональд Трамп. Наступного тижня в Філадельфії демократи будуть зосереджені на проблемах, а не на гніві. Ми запропонуємо позитивне бачення майбутнього, яке ґрунтується на підйомі Америки вгору, не опускає американців вниз».

Колумніст Брет Стівенс назвав промову Трампа «невтомним, непоступливим,  невеселим, лякливим закликом до страху і огиди».

Відома своє позицією сенатор-демократ Елізабет Воррен у передачі Стівена Колберта Late Show сказала, що Трамп виглядав як диктатор з маленької країни, а не як людина, яка змагається за найвищу посаду у найсильнішій демократичній країні на землі. «Всі недооцінювали Дональда Трампа. Він є небезпечною людиною, і ми маємо його сприймати серйозно. Тож давайте тепер усунемо його», - зазначила вона.

До речі, за день до цієї промови Трамп зробив іншу резонансну заяву. Зокрема, в інтерв'ю виданню The New York Times, відповідаючи на запитання про можливість нападу Росії на країни Балтії, він сказав, що у разі нападу Росії на членів НАТО США виступлять на їхній захист лише у разі, якщо ці країни виконали свої зобов'язання перед США.

Кандидат у президенти також висловив бажання скоротити військові витрати на допомогу союзникам, які США несли протягом останніх років. Трамп запевнив, що в разі його обрання США не будуть намагатися впливати на інші держави і звернуть більше уваги на вирішення внутрішніх проблем.

Треба віддати належне, що у Вашингтоні швидко відреагували на таку заяву Трампа. Держсекретар США Джон Керрі запевнив союзників по НАТО у Східній Європі, що Сполучені Штати, як і раніше, «повністю віддані» захисту своїх партнерів.

«ЗАУВАЖЕННЯ ЩОДО НАТО ВИКЛИКАЮТЬ СЕРЙОЗНІ СУМНІВИ У СУДЖЕННЯХ, ЯКІ ВІН ПРИНЕСЕ ДО БІЛОГО ДОМУ В РАЗІ ОБРАННЯ ПРЕЗИДЕНТОМ»

Стівен ПАЙФЕР, Старший науковий співробітник Інституту Брукінгза, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

«По-перше, зізнаюсь: я підтримую Гілларі Клінтон на пост президента. Нещодавня заява Трампа щодо умовної підтримки захисту союзників по НАТО є невдалим і небезпечним відходом від зовнішньої політики, яку проводив кожен американський президент-республіканець чи демократ, починаючи з Гаррі Трумена в 1949 році. Коментарі Трампа викличуть сум у союзників США і захват у Кремля. Стаття 5 договору НАТО не встановлює умов, і жоден із союзників їх не встановлював. І вона була застосована лише раз - на захист Сполучених Штатів у 2001 році після терористичних атак у Нью-Йорку і Вашингтоні 9/11 – 9 вересня. Як і багато з ранніх висловлювань Трампа щодо питань зовнішньої політики, його зауваження щодо НАТО викликають серйозні сумніви у судженнях, які він принесе до Білого дому в разі обрання президентом в листопаді цього року».

Вільям ТЕЙЛОР, виконавчий віце-президент Інституту миру США, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

«Відданість США союзникам НАТО є твердим, юридичним і моральним зобов’язанням. Ніхто не повинен піддавати сумніву цю відданість. А будь-який американець, який це робить, є безвідповідальним».

«НЕПРОДУМАНІ СЛОВА АМЕРИКАНСЬКИХ ЛІДЕРІВ МОЖУТЬ ПРИЗВЕСТИ ДО ЛЕТАЛЬНОГО РЕЗУЛЬТАТУ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі Американської Ради, екс-посол США в Україні, Вашингтон:

«Двозначніть Дональда Трампа щодо захисту Балтії від російської агресії була небезпечною і свідчить про погану поінформованість. Сполучені Штати є серцевиною і главою НАТО. На недавньому Варшавському саміті НАТО було чітко заявлено, що стаття 5, яка зобов'язує Альянс захищати члена під атакою, застосовується до всіх членів НАТО, зокрема держав Балтії. Трамп просто поставив це під сумнів.

Дехто близький до республіканського кандидата повинен дати йому зрозуміти, що такі вільні висловлювання є небезпечними. У 1950 році тодішній держсекретар Дін Ачесон виступив з промовою, в якій він описав периметр безпеки в США в західній частині Тихого океану. Його опис не охоплював Південну Корею. Кілька місяців потому Північна Корея вторглася у Південну. Непродумані слова американських лідерів можуть привести до летального результату».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати