Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Катрінагейт»

Політичний потоп Буша
10 вересня, 00:00
ПОЛІЦІЯ НОВОГО ОРЛЕАНА ЗА ПІДТРИМКИ ВІЙСЬКОВИХ РОЗПОЧАЛА ПРИМУСОВЕ ВИСЕЛЕННЯ ЖИТЕЛІВ МІСТА ЗІ СВОЇХ БУДИНКІВ. БЛИЗЬКО 10 ТИСЯЧ ОСІБ ВІДМОВИЛИСЯ ЗАЛИШИТИ МІСТО / ФОТО РЕЙТЕР

Ураган Катріна став, безперечно, найважчим випробуванням для Сполучених Штатів після 11 вересня 2001 року. Сьогодні вся американська преса, аналізуючи ситуацію, сходиться в думці, що адміністрація президента Джорджа Буша не була готовою до такого серйозного випробування. Кількість жертв могла б бути набагато меншою, якби федеральний уряд проявив більшу оперативність. Повінь у Новому Орлеанi призвела до серйозного «підтоплення» репутації американського президента, котрий, захопившись боротьбою з тероризмом у інших регіонах світу, не вжив необхідних заходів, аби запобігти такій широкомасштабній катастрофі у себе вдома.

Ця людська трагедія вносить свої корективи в час, який залишився Бушу на президентській посаді. Тепер його президентство значною мірою буде оцінюватися критеріями будівничого націй, як у Іраку, так і в своїй країні. Президент США не зможе тепер дивитися на оточуючий світ лише через призму 11 вересня, бо разом iз дамбами у Новому Орлеані обрушилися на Америку «дамби» соціальних і економічних проблем, які бушівська адміністрація воліла впритул не помічати.

Ураган Катріна перевів ситуацію політичного лідерства Буша у таку площину, коли він перебуватиме під тиском багатьох «фронтів» відразу. Чотири роки тому, коли президент зіштовхнувся з викликами «чорного вівторка» 11 вересня, він спромігся довести незаперечність свого лідерства та нагромадив запас політичного капіталу, що й посприяло його переобранню у 2004 році. Тепер, майже через 9 місяців після початку другого терміну його президентства, Буш зіштовхнувся, можливо, з найбільшим випробуванням застосування своїх адміністративних і виконавчих навичок у своєму житті. Однак через тиждень після урагану його адміністрація все ще відстрочує відповідь на шквал двопартійної критики. Американська громадська думка розгойдуються зростаючими цінами на бензин, і суспільство все більше налаштовується критично до іракської війни. Також на задній план відходять радикальні зміни, котрі висувалися на порядок денний другого терміну Джорджа Буша, включаючи реформу соціального забезпечення й податкову реформу.

Після катастрофи у Новому Орлеані завдання, котрі стоять перед президентом, стають на порядок важливішими, аніж до цього моменту. На слуханнях у Конгресі вивчається, яких помилок припустилася влада, коли ураган завдав страшного удару. Наразі хвиля критики і взаємних обвинувачень не спадає.

Не виключено, що після урагану на Буша може чекати політична буря невдоволення його методами керування країною. І якщо на долю президента Роберта Ніксона випав «Вотергейт», Білла Клінтона — «Монікагейт», нині Джордж Буш має всі шанси отримати свій «Катрінагейт». Колишня перша леді США, а нині сенатор-демократ від штату Нью-Йорк недавно заявила про необхідність незалежного розслідування дій федерального уряду у зв’язку зі стихійним лихом на півдні країни. «настав час показати, що цей уряд може бути компетентним», — підкреслила Клінтон. Вона відзначила, що постраждалі від урагану «Катріна» хочуть почути відповіді на свої запитання і заслуговують на те, аби їх почули. Ураган повною мірою виявив президентські прорахунки. Свого часу багато писалося про недостатній рівень підготовки Буша-молодшого до президентської посади. І якби, вважають американські експерти, в США, де президент отримує формальні повноваження британського монарха ХVIII століття, кандидат в президенти від кожної з партій проходив горнило справжньої конкурентної боротьби між претендентами, такої б конкуренції Буш ніколи б не витримав.

Власне, ураган висвітлив куди більш масштабну проблему — зростаючу кількість американців, котрі опинились у пастці злиднів. Днями Статистичне бюро США оприлюднило дані, що минулого року рівень бідності в країні знову зріс. У 2004 році кількість американців, які живуть в злиднях, збільшилась на 1,1 мільйона порівняно з роком 2003. А після різкого зниження рівня бідності в період президентства Білла Клінтона кількість злиденних громадян за Буша збільшилася на 17%. І тому, вважають експерти, кращим пам’ятником катастрофі в Новому Орлеані мали б стати серйозні загальнонаціональні зусилля боротьби з бідністю, котрі б охопили всю країну.

«Катрінагейт» неминуче викличе нові великі нападки на адміністрацію Буша з боку Демократичної партії. Зрозуміло, що до імпічменту справа дійти не може. Але якщо одним із позитивів «Вотергейту» стало те, що Ніксону не дозволили грати проти правил, і тепер жодна посадова особа в США не наважиться взятися за брудні справи, то уроки «Катрінагейту» можуть призвести до інших вагомих наслідків. Із огляду на вражаючу некомпетентність президента Джорджа Буша в справах управління державою, не виключено, що буде переглянута сама система висування і відбору кандидатів на президентську посаду від Республіканської і Демократичної партій. Ці зміни цілком могли б бути апробовані напередодні виборів 2008 року. Очевидно, що мають бути вироблені єдині й чіткі критерії, за яких кандидат може забезпечити необхідну підтримку для висунення на найвищу в США посаду...

ДО РЕЧІ

За результатами опитування, проведеного у вересні дослідницьким центром Pew, рейтинг підтримки Буша знизився до 40%, що на 4% менше, ніж наприкінці липня. Це найнижчий рівень підтримки Джорджа Буша за весь час його перебування на посадi президента США. 67% респондентів, які брали участь у опитуванні, заявили, що глава Білого Дому міг зробити більше для того, щоб прискорити допомогу людям, які опинилися в зоні стихійного лиха. Лише 28% опитаних вважають, що президент зробив усе можливе. Окрім того, вперше з вересня 2001 року більшість респондентів заявили, що президенту та його адміністрації потрібно приділяти більше уваги внутрішній політиці США, ніж боротьбі з тероризмом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати