Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Керовані вибори

Перемога кремлівської партії встановлює дуумвірат у російській політиці
04 грудня, 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Як і очікувалося, партія «Єдина Росія» з величезним відривом перемогла на виборах у Державну Думу, що відбулися минулої неділі. За даними підрахунку 98-ми відсотків бюлетенів, очолювана президентом Володимиром Путіним партія здобула підтримку 64,1% виборців. На другому місці комуністи — у них 11,6%. Також семивідсотковий бар’єр долають ЛДПР (8,2%) і «Справедлива Росія» (7,8%). За попередніми даними, у новій Думі «Єдина Росія» отримає конституційну більшість — 315 думських мандатів, КПРФ здобуде 57 мандатів, ЛДПР — 40, а «Справедлива Росія» — 38.

Лідер партійного апарату «Єдиної Росії» Борис Гризлов (Путiн формально в партії не перебуває) назвав результат перемогою. Кремль також розглядає попередні результати свідченням підтримки курсу Путіна. Однак колишній міністр економіки, нині науковий керівник Вищої школи економіки Євген Ясін вважає, що здобутий «Єдиною Росією» результат недостатній для оголошення Путіна всенародним лідером. «Влада не змогла досягнути своєї мети для того, щоб сказати, що всенародна любов у президента в кишені і він може вибирати собі будь-яку іпостась, залишаючись національним лідером», — відзначив Ясін.

Інакше на результати виборів дивиться російська опозиція, а також ОБСЄ, ПАСЕ, ЄС. Нечисленна російська опозиція ще до закінчення голосування звинуватила владу в спробі фальсифікувати підсумки виборів до Держдуми та знову спробувала привернути увагу до проблеми адміністративного тиску у виборчій практиці. Обрані до Думи комуністи збираються домагатися в суді скасування результатів виборів через «фальсифікації»; про безпрецедентні порушення заявили праві з СПС і «Яблука», що набрали відповідно 1 і 1,6% голосів.

Минулі вибори до Держдуми не відповідають стандартам Організації з безпеки та співробітництва в Європі, заявив учора на прес-конференції в Москві голова Парламентської Асамблеї ОБСЄ Йоран Леннмаркер. У свою чергу, голова місії спостерігачів ПАРЕ Люк ван дер Бранде відзначив, що в ході виборів зареєстровано низку негативних моментів, зокрема зловживання адміністративним ресурсом. «У країні відсутній реальний розподіл гілок влади. Якщо в РФ керована демократія, то ці вибори були керованими», — заявив він. За його словами, в ході кампанії спостерігалася явна та величезна активність президентського апарату щодо організації та проведення виборів.

Член Єврокомісії, що займається зовнішніми зв’язками, Беніта Ферреро- Вальднер також побачила проблеми в ході виборів. «Ми бачили деякі порушення фундаментальних прав, зокрема, свободи слова та права на збори й мітинги», — сказала Б. Ферреро-Вальднер журналістам.

КОМЕНТАР

Що принесли минулі парламентські вибори Кремлю та Росії на міжнародній арені? Оскільки деякі партії оскаржують легітимність виборів, чи будуть результати голосування визнані світовою спільнотою?

Лілія ШЕВЦОВА, член Наукової ради Московського центру Карнегі:

— По-перше, для Кремля ці вибори, безсумнівно, означали перемогу кремлівської партії, яка разом iз союзниками здобуває в парламенті конституційну більшість. А це дозволяє президенту змінювати конституцію. По-друге, завдяки перемозі «Єдиної Росії», президент Путін здобуває більшу легітимність, яку він хоче використати для того, щоб здобути статус національного лідера, що стоїть над політичною системою, державою та суспільством. Я передбачаю, що як національний лідер Путін має намір впливати на політичну сцену, а також рекомендувати майбутнього кандидата на пост президента і впливати на нову президентську повістку. Фактично ми маємо справу зi спробою створити новий політичний режим, який буде утворювати дуумвірат влади. З одного боку, національний лідер, а з іншого — технічний президент. Які будуть наслідки цього, наразі не зрозуміло. Але це, принаймні, той сценарій, який зараз намагається відтворювати в країні влада.

Важко сказати, що Росія здобуде на міжнародній арені. Принаймні, протягом найближчого часу це буде означати, що Путін буде впливати на провідні напрями політики, зокрема, зовнішньої. І світ може знати, що Путін перебуватиме на посту протягом наступного року. Але якщо він надалі не спробує повернутися до Кремля як президент, він утратить свій вплив на порядок денний. А щодо наступного року, то світ може бути впевнений у тому, що процес невизначеності в Росії триватиме. Оскільки є не один лідер, а два, невдовзі влада буде розділена, очевидно, між двома командами, це буде означати збереження невизначеності. Ця невизначеність торкається і зовнішньої політики.

Хоча підтримка «Єдиної Росії» складає менше 70-ти відсотків, проте цей результат перевищує той, який було здобуто прокремлівськими силами на колишніх виборах. І навіть якщо вийде більше за 65 відсотків, це досить вагомий результат для того, щоб президент вважав, що він здобуває додатковий вплив.

Ці вибори в очах світової думки не мають достатньої легітимності. Хоч би внаслідок того, що це були не вибори, а референдум щодо підтримки президента, що йде. Є сумніви в їхній легітимностi. Але, кінець-кінцем, як ми знаємо, світ визнає ці вибори і їхні результати, тому що світу треба зараз мати справу з Росією. Загалом, «Єдина Росія» ніколи не здобула б ці голоси, якби не підтримка президента Путіна. «Єдина Росія» як партія не має достатньої підтримки в суспільстві. Це зрозуміло. Путiн її витягнув на власних руках. Партія влади перемогла разом із президентом і здобула можливість керувати парламентом та впливати на процес відтворювання влади.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати