Хитке косовське перемир’я
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001130/4220-3-1.jpg)
Вчора сербська поліція повернула пiд свiй контроль стратегiчне селище Лучане в Пiвденнiй Сербiї, розташоване поряд iз Косово, захоплене албанськими повстанцями. Напруга в регіоні загалом почала вщухати. Керівництво місії НАТО вже звернулося до албанських жителів із закликом повертатися до своїх домівок. Унаслідок зіткнень, що мали місце в прикордонному з Косово районі (див. «День» вiд 24 листопада ц. р.), з нього за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, втекли до трьох тисяч чоловік . Відновлення певної стабільності в регіоні пов’язане з підписаною позавчора домовленістю про припинення вогню між офіційним Белградом та албанцями «буферної зони», що знаходиться на кордоні з Косово.
Місцеві албанські бойовики, які протягом кількох тижнів здійснили низку збройних акцій, вимагають, зокрема, включення долини Прешева та деяких інших районів поза Косово до складу незалежної албанської держави Косово. Ситуація загрожувала обернутися новою війною, коли югославське керівництво оголосило ультиматум керівництву миротворчих сил, у яких, до речі, домінують країни НАТО, і косовським албанцям iз вимогою до бойовиків залишити сербську територію.
Завдяки перемир’ю, укладеному за посередництвом миротворчого контингенту (КФОР) та без особистої зустрічі представників конфліктуючих сторін, став можливим вихід iз гострої кризи, здатної остаточно розхитати й без того нестійку ситуацію в косовському регіоні. Сторони досягли угоди через день після відвідання цього району президентом Югославії Воїславом Коштуніцею. На думку деяких спостерігачів, укладенню угоди між посланцями сербського уряду і лідерами Армії звільнення Прешева, Медведя та Буяноваца сприяла також зустріч югославського міністра закордонних справ Горана Свілановича з державним секретарем Сполучених Штатів Мадлен Олбрайт у Відні.
Однак, схоже, що сторони конфлікту все ж не збираються полишати поставлених цілей і продовжать з’ясування стосунків. Невдовзі після досягнення перемир’я, в Доброзiнi — одному з югославських селищ, яке знаходиться у «буферній зоні», місцеве албанське населення взяло участь у церемонії офіційного вiдзначення Дня албанського національного червоно-чорного прапора. Як повідомляє агентство АП, за словами Самі Аземі, одного з лідерів албанського руху в прикордонному з Косовим районі, який брав участь у цьому заходi, підняття прапора над Доброзiном є «святим днем», а виступи албанців проти сербських сил, котрі вiдбулися раніше, є початком боротьби албанців за звільнення.