Коротко / Планета
Марш націоналістів у Варшаві призвів до зіткнень
Зіткнення між націоналістами та спецпідрозділами поліції відбулися у Варшаві під час святкового маршу, присвяченого Дню незалежності Польщі. Приблизно 20 тис. його учасників почали кидати в поліцейських цеглу та фаєри; поліція відповіла сльозоточивим газом і гумовими кулями. За даними МВС Польщі, двох офіцерів поліції поранено, затримано декілька учасників маршу. До місця проведення ходу націоналістів із метою не допустити безладу заздалегідь були стягнені тисячі співробітників правоохоронних органів, проте запобігти насильству не вдалося. Президент Польщі Броніслав Коморовський організував свій власний марш, запросивши ветеранів війни. За його словами, потрібно «відібрати свято з рук екстремістів і хуліганів». На початку свята президент закликав до єднання суспільства, яке зараз помітно поляризоване. Нагадаємо, 11 листопада Польща святкує відновлення державного суверенітету: в результаті Першої світової війни території, які понад 120 років були поділені між Російською імперією, Пруссією й Австро-Угорщиною, об’єдналися в так звану Другу Польську республіку.
Словенія: соціал-демократ Пахор переміг у першому турі президентських виборів
Колишній прем’єр-міністр Словенії Борут Пахор (на фото) здобув перемогу в першому турі президентських виборів, які відбулися в цю неділю. До голосування в опитуваннях віддавали перемогу діючому главі держави Даніло Тюрку, проте у результаті Пахор отримав 40% голосів, а Тюрк — 36%. Таким чином, 2 грудня в республіці відбудеться другий тур виборів. При цьому до урн прийшло менше половини виборців — найнижчий показник за всю історію незалежної Словенії. Як повідомляє Euronews, невелика країна, на думку політологів, може виявитися наступною в списку тих, що потребують фінансової допомоги. Суперечки про те, чи потрібно це, і які проводити реформи для порятунку економіки, призвели до політичної кризи, результатом якої став, зокрема, вотум недовір’я уряду Пахора рік тому. Обидва кандидати, які пройшли в другий тур, критикують нинішній уряд Янеза Янші, але закликають у той же час до національної єдності перед обличчям кризи.
Прем’єр Японії перепросив за надмірно наївні передвиборчі обіцянки
Прем’єр-міністр Японії Йосіхіко Нода вибачився за надмірно завищені обіцянки правлячої Демократичної партії на виборах до нижньої палати парламенту три роки тому. «Я повинен чесно визнати, що розрахунки джерел фінансування були дуже наївними», — визнав прем’єр на засіданні бюджетного комітету парламенту, говорячи про маніфест своєї партії, на виборах, що принесли їй перемогу 2009 року. Як передають РІА-новини, перед виборами демократи обіцяли реалізувати соціальні програми, не вдаючись до підвищення податків і додаткової емісії державних цінних паперів. Партія стверджувала, що зможе знайти джерела прибутків за рахунок того, що перегляне витратні статті бюджету та буде раціональніше витрачати державні кошти. Зокрема, таким чином, Демпартія планувала «знайти» понад 16 трлн ієн (понад 205 млрд дол.) неефективних витрат держбюджету. За три роки після виборів демократам довелося згорнути основні початі ними державні програми, а також ухвалити закон про підвищення податків, заради чого вони об’єдналися з опозицією, а це призвело до розколу в самій партії. Нода обіцяв достроково розпустити нижню палату парламенту й оголосити вибори. Опозиція наполягає на тому, щоб це сталося до кінця поточного року. Як можливі дати називають 16 та 24 грудня. Проте в Демократичній партії багато хто не схвалює термінові вибори, оскільки на тлі падіння її популярності, партію чекає болюча поразка.
Парламент Греції ухвалив кризовий бюджет на 2013 рік
Грецький парламент прийняв бюджет на 2013 рік, що передбачає нові скорочення державних витрат, не дивлячись на масові вуличні протести. За бюджет і нові заходи економії проголосувало 167 депутатів. Проти — 128. Прийняття бюджету було однією з умов одержання країною чергового кредиту від Євросоюзу та МВФ. Йдеться про грошовий транш у 31,5 млрд євро, без якого Греції загрожує дефолт. Декількома днями раніше парламентарі прийняли бюджетну програму на 2013-16 роки, яка передбачає скорочення витрат на 13,5 млрд євро. В центрі Афін 10 тис. чоловік протестували проти нових скорочень у той час, коли в парламенті проходило голосування. Раніше прем’єр-міністр Греції Антоніс Самарас попередив, що якщо бюджет не буде схвалений, казна залишиться без грошей уже через декілька днів, і країні загрожуватиме катастрофа. Як повідомила БІ-БІ-СІ, цей черговий етап скорочення дефіциту грецького бюджету, вже четвертий за три роки, ставить за мету ліквідацію дефіциту, зниження боргового тягаря та підвищення конкурентоспроможності економіки. Для цього буде збільшений на два роки пенсійний вік — з 65 до 67 років, знижені зарплати в держсекторі та змінене трудове законодавство — скоротять відпустки й уріжуть компенсації при звільненні.
Випуск газети №:
№206, (2012)Рубрика
День Планети