Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

14 січня, 00:00

Росія стала невільною країною, Україна залишилася «частково вільною».

Росію разом з Іраном, Венесуелою та В’єтнамом включено до списку країн, у яких за минулий рік «авторитарне правління стало ще репресивнішим. У результаті Росія, Казахстан і Киргизстан перейшли з категорії частково вільних держав до категорії невільних. Про це говориться в підготованому міжнародною правозахисною організацією «Фрідом Гаус» доповіді «Свобода в світі 2010: Глобальна ерозія свободи», яку було вчора поширено. З країн колишнього Радянського Союзу лише Латвія, Литва та Естонія входять до категорії «вільні країни». Україна, Грузія і Вірменія вже декілька років вважаються «Фрідом Гаус» «частково вільними». Згідно з рейтингом, четвертий рік поспіль спостерігається погіршення ситуації зі свободою в усьому світі. 2009 року рейтинг свободи та демократії особливо різко погіршав у країнах колишнього Радянського Союзу, Африки, Близького Сходу та Латинської Америки. За останній рік ситуація в світі характеризувалася посиленням репресій проти захисників прав людини і активістів громадянського суспільства, зниженням рівня свободи в 40 державах, — говориться в цьому документі. Директор відділу досліджень «Фрідом Гаус» Арч Паддінгтон відзначає таке: «Новини 2009 року викликають справжню стурбованість. Погіршення є глобальним і вражає країни, які володіють військовою та економічною могутністю, а також країни, які раніше показували ознаки реформування, і все це супроводиться посиленням переслідувань політичних дисидентів і незалежних журналістів. Що ще гірше, найбільш сильні авторитарні режими стали репресивнішими, впливовішими на міжнародній арені та більш безкомпромісними». 2009 року 89 держав увійшли до категорії «вільні країни», 58 держав зараховано до «частково вільних», 47 держав перебувають в категорії «невільні країни».

У ЄС стверджують, що мають «чудовий інструмент» для України

«Східне партнерство» — кращий засіб для зближення України з ЄС, вважає кандидат у комісари ЄС з питань розширення і політики сусідства Стефан Фюле. Як повідомляє УНІАН, про це він заявив, виступаючи перед депутатами Європарламенту у вівторок: «Я гадаю, ми повинні оцінювати те, що українці хочуть бути ближче до ЄС, бо, я думаю, ми хочемо того ж самого, ми хочемо, щоб Україна і інші східноєвропейські країни були ближчі до ЄС. Ми зараз маємо чудовий інструмент «Східне партнерство», яке ми почали в Празі, в травні минулого року», — сказав Фюле. Кандидат у комісари ЄС заявив, що сьогодні Євросоюз готовий запропонувати Україні не лише посилений політичний діалог і угоду про вільну торгівлю, але й робити кроки у сфері забезпечення мобільності громадян. Фюле також відзначив, що стаття 49 угод ЄС чітко визначає, хто може претендувати на членство в ЄС. «Чи готова Україна? Ні. Чи є «Східне партнерство» правильним засобом зробити Україну ближче до ЄС? Так. І саме тому я приділятиму свою значну увагу саме цьому питанню», — сказав кандидат на посаду комісара. Нагадаємо, 11 січня в Європарламенті почалися слухання кандидатів на посади комісарів ЄС які триватимуть до 19 січня. 26 січня Європарламент планує визначитися з новим складом Комісії.

Iзраїль вибачився перед турецьким амбасадором

Заступник глави МЗС Ізраїлю Дані Аялон вибачився перед турецьким послом Ахметом Огузом за «нечемне поводження» в ході прийому в понеділок, проте не відкликав вручену Туреччині ноту протесту. У понеділок Аялон викликав амбасадора для того, щоб висловити протест проти показу на турецькому телебаченні антиізраїльського епізоду. При цьому вручення ноти було обставлене, на думку ізраїльських ЗМІ, принизливим чином. У відповідь МЗС Туреччини закликав ізраїльтян «поважати правила дипломатичного етикету» і зажадав «пояснень і вибачень» від ізраїльської сторони — які незабаром було зроблено. «Прем’єр-міністр вважає, що незадоволення, висловлене міністерством закордонних справ, було правильним за сутністю, проте за формою його належало обставити в прийнятній дипломатичній манері», — сказано в заяві, опублікованій помічниками Нетаньяху. Нагадаємо, ізраїльський МЗС викликав амбасадора Туреччини для того, щоб висловити заклопотаність із приводу трансляції на турецькому телебаченні художнього серіалу «Долина вовків». У ньому працівники ізраїльських спецслужб зображаються викрадачами немовлят. Згідно зі сценарієм «Долини вовків», потім цих дітей ізраїльські оперативники навертають на юдаїзм. У ході зустрічі з Дані Аялоном турецького посла Ахмета Огуза Челіккола було посаджено на нижчу софу, ніж стільці, на яких сиділи ізраїльтяни. Окрім того, журналісти відзначили, що на столі під час розмови з турецьким дипломатом стояв лише державний прапор Ізраїлю, а до самого амбасадора Аялон звертався виключно мовою іврит, підкреслюючи, що «ми не усміхаємося».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати