Коротко / ПЛАНЕТА
ЄС не може домовитися про «кліматичне» спонсорство
Лідери країн Євросоюзу не зуміли домовитися про об’єм допомоги, яку ЄС виділить країнам, що розвиваються, на боротьбу з наслідками змін клімату. Першого ж дня дводенного саміту в Брюсселі глави держав, які входять до ЄС, збиралися погоджувати пакет допомоги країнам, що розвиваються, в розмірі близько 6 млрд. євро (9 млрд. доларів). Ці кошти були б розраховані на три роки. Проте проблема полягає в тому, що багаті країни намагаються переконати уряди країн Східної Європи також зробити свій внесок до цієї програми. Кошти ЄС повинні були надати негайну допомогу бідним країнам, що зіткнулися з підйомом рівня моря, зникненням лісів та нестачею води. Кілька найбагатших країн Євросоюзу вже оголосили про розмір допомоги, яку вони готові надати. За словами прем’єр-міністра Швеції Фредеріка Рейнфельдта, свої цифри представили понад половина країн ЄС. Разом із тим, глава уряду країни-голови ЄС зауважив, що низка країн-членів Союзу зазнають серйозних економічних труднощів. Крім того, до цих пір щодо об’єму потенційної допомоги бідним країнам не визначилися Німеччина та Франція. Найбільший внесок — 883 млн. євро — готова зробити Велика Британія. Швеція готова надати 765 млн. євро, Нідерланди — 300 млн. євро, Данія — 160 млн.
Amnesty International звинувачує Iран у порушенні прав людини
Згідно зі звітом правозахисної організації Amnesty International, ситуація з правами людини в Ірані серйозніша, ніж будь-коли за останні 20 років. У звіті зафіксовані «систематичні порушення» з боку влади як до, так і після президентських виборів, що відбулися в червні цього року. Іранська влада не погоджується з критикою на свою адресу стосовно порушень прав людини, заявляючи, що вона політично мотивована. Тисячі людей було заарештовано й десятки вбито в Ірані після наймасштабніших безладів із часів революції 1979 року, що відбулися після президентських виборів 2009 року, результати яких оскаржувала опозиція. Багато хто отримав терміни ув’язнення, і, за повідомленнями прокуратури, щонайменше, п’ятеро були засуджені до страти. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, невдовзі після початку протестів, верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї визнав правомірність деяких звинувачень у порушенні прав людини і розпорядився про закриття центру попереднього ув’язнення Кахрізак. Проте пізніше влада не допускала жодної критики на свою адресу. За даними правозахисників, за останні три тижні, щонайменше, 90 осіб були заарештовані для запобігання можливим демонстраціям.
Iспанську мову наблизили до реальності
Випущений новий двотомник іспанської граматики, що уніфікує правила мови, якою розмовляє близько півмільярда осіб у понад 20 країнах. На створення двох томів об’ємом близько 4 тис. слів в іспанській Королівській академії мови пішло більше 11 років. Очікується, що найближчими місяцями буде опублікований третій том. Нові правила скасовують попередні положення, введені Королівською академією 1931 року, що виявилися дуже далекими від реальності живої мови, якою розмовляють у країнах Латинської Америки. Замість того, щоб установити чіткі правила, що правильно, а що ні, в новому виданні даються рекомендації, засновані на загальному розумінні лінгвістів про те, що вважати правильною іспанською мовою. У різних іспаномовних країнах можна виявити безліч відмінностей як у граматиці та лексиці, так і у вимові. Повна версія нової граматики коштує 120 євро (176 доларів), але будуть доступні й скорочені версії.
Iєрогліф «новий» став у Японії символом року, що минає
Асоціація перевірки ієрогліфічної писемності обрала ієрогліфом-символом 2009 року, що минає, знак «сін» — «новий». Учора ієрогліф «сін» було накреслено тушшю на полотні японського паперу 1,5 на 1,3 метра настоятелем буддистського монастиря в Кіото та вивішено у храмі напередодні Нового року. Цього року на адресу асоціації було надіслано 161 тис. 365 листів, у яких громадяни країни пропонували свій варіант ієрогліфа, що найточніше відображає життя Японії цього року. 14 тис. 93 листи, або 8,7% від загальної кількості, набрав ієрогліф «сін» — «новий». Асоціація пояснює вибір саме цього ієрогліфа зміною влади в Японії, приходом нового уряду в Японії та нової адміністрації в США. Друге місце зайняв ієрогліф «яку» — «ліки, наркотик», він набрав 10 тисяч 184 голоси. Це пояснюється епідемією грипу A/H1N1 в Японії та плановою вакцинацією, що проводиться зараз у країні. А також хвилею гучних скандалів і судових процесів, пов’язаних з уживанням синтетичних і натуральних наркотиків японськими знаменитостями. Третє місце належить ієрогліфу «сей» — «політика» через величезний інтерес у суспільстві до політичних проблем у зв’язку з парламентськими виборами в серпні цього року, в результаті яких до влади прийшла нова політична сила, що сформувала уряд на чолі з Юкіо Хатояма.
Випуск газети №:
№226, (2009)Рубрика
День Планети