Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / Планета

04 липня, 00:00

Експерт: «Саакашвілі не хоче, щоб у Грузії повторювався російський «сценарій»

Днями президент Грузії Михаїл Саакашвілі призначив нового прем’єр-міністра. Їм став колишній керівник Міністерства внутрішніх справ Іване Мірабішвілі. «День» звернувся до грузинського політолога Ніки Читадзе і попросив його прокоментувати це призначення. — Це пов’язано з кількома чинниками: на посаді міністра внутрішніх справ Грузії Пан Мерабішвілі проявив хороші якості керівника — говорить Ніка ЧИТАДЗЕ. — У час, коли він очолював МВС, зарплати зросли приблизно в 12 разів. Крім того, в усій Грузії було відкрито близько 60 нових поліцейських дільниць. Була проведена інституційна реформа, в рамках якої міністерство безпеки приєдналося до міністерства внутрішніх справ; департамент пограничної служби почав функціонувати як погранична поліція, в рамках МВС. Структура МВС Грузії є однією з найпередовіших і найуспішніших організацій. Через такі керівні здібності й досягнення пан Мерабішвілі й був призначений на посаду прем’єра. Другий аспект пов’язаний з тим, що цим призначенням було показано, що в правлячій команді — Єдиний національний рух — не існує жодних розбіжностей. Третій чинник пов’язаний з тим, що Саакашвілі не збирається займати посаду прем’єр-міністра Грузії після 2013 року. Хоча багато що залежить і від проведення парламентських і президентських виборів 2012 і 2013 рр. Якщо Національний рух перемагає, то Мерабішвілі, можливо, буде прем’єр-міністром. Згідно з поправками до конституції Грузії, вплив прем’єра збільшиться, й міністр Мерабішвілі як менеджер зможе, на мій погляд, більш-менш успішно впоратися з проблемами у сфері сільського господарства, а також зайнятості населення та соціального захисту. Мерабішвілі хороший менеджер, тому він зможе впоратися з багатьма труднощами, що стоять на цьому етапі перед Грузією. Хоча, з другого боку, бути хорошим менеджером у структурі МВС — це одне. Бути хорошим прем’єр-міністром — це інше. Хто може стати президентом після Саакашвілі? На щастя, правляча партія має яскраві особистості. Зокрема: секретар Ради національної безпеки Гіга Бокерія, мер Тбілісі Георгій Угулава та голова парламенту Грузії Давид Бакрадзе. Сам же Саакашвілі, на мій погляд, не хоче займати посаду прем’єра. На мій погляд, він не бажає, щоб у Грузії повторювався російський «сценарій». Хоча, звісно, як харизматичний лідер Саакашвілі перебуватиме в полі зору, повідомляє Ігор САМОКИШ, «День»

Лукашенко запевняє, що не передаватиме владу у спадок

Учора президент Білорусі Олександр Лукашенко на урочистих зборах, присвячених Дню незалежності країни, заявив, що не планує передавати владу своєму молодшому синові Миколі. «Я все більше зі здивуванням читаю і чую про те, що ось тут Лукашенко — це назавжди, це навіки. Вкотре кажу, не виправдовуючись перед вами: мої діти президентства наїлися при своєму батьку. Жодної передачі у спадщину влади бути не може», — зазначив він. Як повідомляє «Корреспондент», минулого тижня Лукашенко під час візиту до Венесуели заявив Уго Чавесу, що його син Микола «через 20-25 років прийме естафету співпраці» між двома країнами. Багато ЗМІ розцінили слова президента Білорусі як натяк на можливу передачу влади молодшому сину.

Японія висловила протест через візит Медведєва на Курили

Поїздка прем’єр-міністра Росії Дмитра Медведєва на Кунашир — один з чотирьох островів Курильської гряди, оспорюваних Японією, — як і слід було чекати, викликала різку реакцію офіційного Токіо. Високопоставлений японський дипломат, який побажав не називати свого ім’я, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі заявив, що поїздка Дмитра Медведєва «заслуговує на глибокий жаль і може негативно позначитися на відносинах двох країн». Тим часом, МЗС Японії вже викликало посла Росії в Токіо Євгена Афанасьєва й заявило йому протест. «Відвідини Північних територій високопоставленим російським чиновником несумісні з позицією, яку займає наша країна», — заявив на брифінгу в місті Сендай міністр закордонних справ Японії Коїчиро Гемба. «Я розцінюю це як холодний душ на всі зусилля щодо створення нормальної атмосфери у відносинах між Японією та Росією», — додав він. У свою чергу, глава МЗС Росії Сергій Лавров не бачить необхідності коментувати візит Медведєва на Кунашир. «Тут коментувати нічого, голова уряду Росії перебував у черговій поїздці своєю країною й займався питаннями прискорення соціально-економічного розвитку цього дуже важливого стратегічного регіону», — цитує міністра РІА «Новости». За словами Лаврова, глави МЗС Росії та Японії найближчим часом проведуть зустріч, де обговорять усі питання двосторонньої співпраці.

Асад пошкодував про збитий турецький винищувач

Президент Сирії Башар Асад заявив учора турецьким ЗМІ, що шкодує «на 100%» про літак ВПС Туреччини, збитий сирійськими військовими минулого місяця. За його словами, керівництво оборонного комплексу Сирії не усвідомило приналежності країни до удару ППО по літальному апарату. Як припустив Асад, плутанина виникла через переліт винищувача повітряним коридором, раніше використаним військовими літаками Ізраїлю. Нагадаємо, F4 «Фантом» злетів із бази ВПС Туреччини в провінції Малатья вранці 22 червня, через 90 хвилин контакт із ним було загублено. Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллай закликала світову спільноту «за будь-яку ціну не допустити подальшої мілітаризації конфлікту в Сирії». У своєму зверненні комісар не назвала конкретних країн, але в міжнародних дипломатичних колах існує думка, що Саудівська Аравія і Катар постачають зброю повстанцям Вільної сирійської армії (FSA) і платять бійцям. На адресу Росії та Ірану також звучать докори в постачанні зброї для армії президента Башара Асада. За словами Наві Піллай, дії обох сторін — і урядових сил, і опозиції — ставлять під удар мирне населення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати