Коротко / ПЛАНЕТА
Турки проти ісламізації країни
У столиці Туреччини Анкарі пройшли масові демонстрації проти ісламізації країни. Демонстранти вимагали відставки прем’єр-міністра Туреччини Реджепа Тайіпа Ердогана, який, на їхню думку, порушує секулярні принципи країни, закладені фундатором світської Туреччини Кемалем Ататюрком, передає Бі-Бі-Сі. Протестуючі впевнені — прем’єр-міністр іде шляхом ісламізації країни. В акціях протесту взяли участь понад 20 тис. осіб, повідомили в поліції. У руках демонстранти тримали прапори і транспаранти з написами: «Світська Туреччина залишиться світською» і зображеннями Ататюрка. Нагадаємо, в січні минулого року генпрокурор Туреччини вимагав розгону правлячої Партії справедливості й розвитку, а також п’ятирічної заборони на політичну діяльність для 71 партійного функціонера на чолі з прем’єр-міністром Туреччини Тайіпом Ердоганом і президентом Абдуллахом Гюлем. Однак у липні 2008 конституційний суд Туреччини виправдав ПСР.
Фатх і ХАМАС домовилися про «тимчасовий уряд»
Протиборствуючі палестинські рухи Фатх і ХАМАС прийшли на переговорах у Каїрі до угоди про формування комітету, що виконуватиме функції уряду до виборів у парламент у січні 2010 року. Також було прийняте рішення про створення спільного органу безпеки, що повинен встановити порядок у Секторі Газа, повідомляє єгипетське агентство МЕНА. За даними єгипетського телебачення, 7 липня цього року до Сектора Газа буде направлена делегація представників силових структур Єгипту та інших арабських країн, які займуться професійною підготовкою сил безпеки в цьому палестинському анклаві. Після захоплення в червні 2007 року влади в Секторі Газа прихильниками ХАМАС на палестинських територіях встановилося двовладдя, а два найбільші рухи Фатх і ХАМАС припинили між собою всі контакти. У середині січня Ізраїль завершив тритижневу операцію проти палестинських бойовиків у Секторі Газа, що коштувала життю сотням палестинців. Трагічні події у Газі підштовхнули протиборствуючі палестинські угруповання до діалогу з метою формування єдиного уряду.
На виборах в Iндії переміг IНК
Правляча в Індії партія «Індійський національний конгрес» (ІНК) домоглася найбільшого з 1991 року успіху на виборах і готова сформувати новий уряд республіки. Також у найближчому майбутньому вона обіцяє зосередитися на заходах із подолання наслідків економічної кризи. Про це було сказано в ході зустрічі прем’єр-міністра Манмохана Сінгха з головою ІНК Сонею Ганді. Згідно з результатами підрахунку більшості голосів, «Об’єднаний прогресивний альянс» (ОПА) на чолі з ІНК отримав у парламенті 254 місць із 543. Його головний суперник — блок «Національний демократичний альянс» (НДА) на чолі з «Бхаратія джаната парті» (БДП), що вимагала від усіх релігійних общин визнати верховенство індуїзму, отримав 153 місця. За ним слідує партія «Третій фронт» із 60 депутатськими мандатами. Після оголошення підсумків виборів переможцям дається два тижні на формування нового уряду. Парламент повинен розпочати роботу до 2 червня.
Перші жінки в парламенті Кувейту
До парламенту Кувейту вперше в історії цієї країни обрані жінки, повідомляє AFP. За результатами голосування з одного з округів емірата, до парламенту пройшли викладач політичної філософії Асіль аль-Авадхі і доктор економічних наук Рула Дашті. Обидві жінки отримали освіту в США. За даними агентства AP, місця в парламенті також отримали Массума аль-Мубарак — перша жінка-міністр Кувейту — і викладач університету Сальва аль-Джассар. Усього на 50 місць у парламенті Кувейту претендують 210 осіб, у тому числі 16 жінок. Як нагадує AFP, жінки, які становлять понад 50% електорату в Кувейті, отримали виборче право лише 2005 року. Тоді ж міністром уряду Кувейту стала аль-Мубарак, яка очолила міністерство планування. Нагадаємо, емір Кувейту Сабах аль-Сабах розпустив парламент 19 березня 2009 року, після того як депутати зажадали допитати прем’єр-міністра країни і племінника еміра Насера аль-Сабаха. Конфлікт призвів до відставки уряди, за якою відбувся розпуск Національних зборів.
Випуск газети №:
№81, (2009)Рубрика
День Планети