Перейти до основного вмісту

Коротко / ПЛАНЕТА

21 березня, 00:00

Iран вимагає від США «визнати минулі помилки»

У відповідь на звернення президента Барака Обами до іранського народу із закликом покінчити з ворожістю та недовір’ям, що панує у відносинах між Іраном і США, Тегеран заявив, що спочатку Вашингтон має визнати свої минулі помилки. Радник іранського президента Алі Акбар Джаванфікр сказав, що в Тегерані були раді почути заклик американського президента, однак Вашингтону не завадило б підкріпити свої слова конкретними діями. «Американський уряд має визнати свої минулі помилки та виправити їх, щоб усунути розбіжності», — заявив Джаванфікр, додавши, що Обама говорив про зміни на словах, однак поки що не зробив конкретних кроків для виправлення помилок своїх попередників. «Він повинен піти далі й почати діяти. Якщо Обама продемонструє свою готовність діяти, уряд Ірану не відвернеться від нього», — цитує радника Махмуда Ахмадінежада агентство Франс прес. Представник ЄС з міжнародної політики Хав’єр Солана натомість назвав відеозвернення Обами «новим розділом» у міжнародних відносинах з Іраном.

Вторгнення в Iрак: підсумки шість років по тому

Коаліційним силам, що увійшли в Ірак 20 березня 2003 року, знадобилося лише три тижні для того, щоб повалити режим Саддама Хусейна. Шість подальших років пішли на те, щоб оговтатися від хаосу й анархії, які швидко заповнили вакуум, що утворився у владі після повалення багдадського правителя. Через тиждень після того, як американський танк стягнув з постаменту статую Саддама Хусейна в центрі Багдада, на цій самій площі пройшла антиамериканська демонстрація. Демонстранти несли плакати, написані від руки, оскільки не було електрики й нічого не можна було роздрукувати. «Який сенс у свободі, якщо немає безпеки», — скаржилися вони. За найконсервативнішими оцінками, з початку вторгнення в Ірак 2003 року загинуло більш ніж 90 тисяч мирних іракців. За один лише місяць 2006 року загинуло 3 400 осіб. В Іраку, як і раніше, трапляються перебої з електрикою, але стан безпеки наразі істотно покращився. Це стало можливим завдяки тому, що шиїтські підрозділи припинили озброєну боротьбу, Вашингтон посилив американський контингент в Іраку, а сунітські племена, які починали воювати на боці «Аль-Каїди», перейшли на інший бік і тепер воюють проти неї. Новий президент США Барак Обама планує поступове виведення американських військовослужбовців з Іраку. У Багдаді в певних колах висловлюється думка, що якщо американські солдати не будуть виведені з Іраку до кінця 2011 року, насильство може спалахнути знову.

ЄС подвоїть фонд для боротьби з кризою

Представники ЄС заявили, що можуть подвоїти надзвичайний фонд допомоги країнам-членам Союзу, що потребують термінової підтримки, довівши його до 50 млрд. євро ($68 млрд.). Голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу висловив упевненість у тому, що згоди щодо цього буде досягнуто у другий день саміту, що проходить у Брюсселі. Європейські лідери також планують збільшити ресурси Міжнародного валютного фонду (МВФ), щоб той міг надавати допомогу країнам, які опинилися у скрутному економічному становищі. Дводенна зустріч лідерів і голів урядів країн ЄС у Брюсселі, яка почалася в четвер, є по суті передмовою до саміту «групи двадцяти», який має відбутися у квітні в Лондоні. За словами Баррозу, подвоєння надзвичайного фонду до 50 млрд. євро «подасть сигнал про те, що ЄС готовий продемонструвати солідарність і надати підтримку ... країнам, які її потребують». Кошти з цього фонду можуть бути виділені лише членам Європейського Союзу, які не входять до зони дії єдиної європейської валюти — євро. Угорщина та Латвія вже отримали близько 10 млрд. євро ($12,6 млрд.) з цього фонду. Проте лідери країн ЄС висловилися проти нових пакетів стимулювання економіки, виділити які закликає Вашингтон. За словами Мірека Тополанека, прем’єр-міністра Чеської Республіки, яка наразі головує в Європейському Союзі, учасники саміту були «одностайні у думці», що щодо подібних планів вони «діятимуть вельми обережно». Тополанек попередив, що збільшення витрат було б «убивчою ідеєю». Він додав, що лідери країн ЄС, які виділили на боротьбу з кризою в грудні 200 млрд. євро ($263,2 млрд.), хочуть пересвідчитися в тому, що це призводить до бажаних результатів.

«Новий день» по-азербайджанськи

Азербайджан почав учора відзначати свято Новруз-байрам (на фарсі «Новруз» — буквально «Новий день»), яке пов’язане з початком Нового року, знаменує день весняного рівнодення і триватиме до вівторка, 24 березня. Новруз-байрам не випадає кожного року на одні й ті самі дні через незбіг юліанського та місячного календарів. Святкові дні визначаються й оголошуються населенню Кабінетом міністрів Азербайджану. Враховуючи, що Трудовий кодекс Азербайджану передбачає святкування Новруз-байрама протягом п’яти днів, а також те, що при збігу святкових неробочих днів з недільними днями неробочими стають дні після свят, рішенням Кабінету міністрів дні з п’ятниці до наступної суботи, 28 березня, в Азербайджані оголошено неробочими. Першим робочим днем стане наступна неділя, 29 березня. Новруз-байрам походить з глибини віків, із зороастрійського періоду історії, і пов’язаний з поклонінням вогню, за зороастрійськими віруваннями — сьомому творінню, що пронизує собою всі інші. Свято, приурочене до дня весняного рівнодення, символізувало кінець останнього дня світу й одночасно настання Нового дня вічного життя. Тому на всіх подвір’ях заведено влаштовувати багаття. Люди стрибають через них, при цьому бажаючи невдачам минулого року згоріти у вогні й зазиваючи успіх у новому році. Крім того, у передсвяткові дні в Азербайджані заведено займатися ретельним прибиранням будинку, а ще більш важлива справа — приготувати святковий стіл на вечір. На стіл зазвичай подають солодощі: пахлаву — листкову випічку у вигляді ромба, яка начинена подрібненими в м’ясорубці горіхами з медом, шекербуру — випічку довгастої форми, сухофрукти, просмажене насіння кукурудзи, пшениці. Вінцем святкового застілля та кухарського мистецтва господині будинку є плов з приправами з кишмишу, сухофруктів, каштанів. Стіл обов’язково прикрашають семені — насіння пшениці, вирощене в тарілочках, що символізує прихід весни, а також засвічені по кількості членів сім’ї свічки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати