Перейти до основного вмісту

Коротко / Планета

12 червня, 00:00

Вибори у Франції: Олланд та його союзники перемагають

Соціалістична партія Франції та її прибічники у неділю вдало виступили в першому турі парламентських виборів і можуть здобути абсолютну більшість у нижній палаті за підсумками другого туру. За попередніми даним МВС, за Соціалістичну партію та її найближчих союзників проголосувалио близько 34,5% виборців, а «зелені», що уклали із Соцпартією альянс, набрали 5,4% голосів; «Лівий фронт» здобув 6,7%. «Союз за народний рух» (UMP), що правив раніше, — 27,2%, близькі до нього «Радикальна партія» та партія «Нового центру» отримали 1,26% та 2,17%, відповідно. Вибори, що відбулися, продемонстрували також зростання підтримки крайньо-правого Національного фронту Марін Ле Пен, який набрав майже 14% голосів виборців — порівняно з усього лише 4% на виборах 2007 року. Проте у французькій виборчій системі такий результат надасть її партії мінімум три місця в нижній палаті, а то й взагалі жодного. Соціалісти вже за результатами першого туру посіли щонайменше 22 місця в Національних зборах, тоді як UMP дісталося лише сім. Вибори відбулися за рекордно низької явки — 57,4%. Згідно з прогнозами, за підсумками другого туру виборів ліві можуть здобути від 283 до 329 місць, ще 10—20 мають отримати екологи. Отже, соціалісти мають непогані шанси здобути абсолютну більшість (289 крісел), навіть не блокуючись із норовливими колегами з «Лівого фронту», думки з якими з ключових питань у них інколи не збігаються. На думку спостерігачів, більшість у нижній палаті парламенту надасть Франсуа Олланду безпрецедентну владу і можливість провести реформи, оскільки сенат вже перебуває під контролем соціалістів. Тепер уряду буде також легко провести через парламент переглянутий варіант бюджету. Громадяни Франції прямим загальним голосуванням обирають 577 депутатів Національних зборів, за якими залишається останнє слово в законотворчих процедурах. Депутати обираються за одномандатною мажоритарною системіою, в середньому «конкурс» становить 11 кандидатів на місце. Для перемоги в першому турі один із претендентів має набрати абсолютну більшість голосів (понад 50%), інакше потрібен другий тур, який відбудеться 17 червня.

Обшуки в помешканнях російських опозиціонерів

В опозиціонера Олексія Навального вилучили всі телефони, айпеди та комп’ютери. Як повідомила його прес-секретар Ганна Ведута, після обшуку в помешканні Навального найімовірніше, відвезуть до офісу Фонду по боротьбі з корупцією, аби провести слідчі дії і там. Зараз офіс оточений озброєними людьми. За певними відомостями, у помешканні Ксенії Собчак, у центрі Москви, знайшли конверти з півтора мільйонами євро. Про це зокрема, повідомило джерело Інтерфаксу у правоохоронних органах. Обшуки проводяться в будинках ще низки опозиціонерів, зокрема Іллі Яшина, телеведучої Ксенії Собчак та низки інших. Поліція також прибула до будинку Бориса Нємцова, проте його не було вдома. На цей час відомо лише про завершення слідчих дій у помешканні Сергія Удальцова. Йому вручили повістку на допит, який має відбутися завтра, у Слідчому комітеті. Він каже, що готовий туди прийти. При цьому Молодцов розраховує, що допит не затягнеться і він встигне взяти участь у «Марші мільйонів». Тим часом оргкомітет акції вирішує, як чинити в ситуації, що склалася. Спостерігачі вважають, що в результаті в акції візьме участь більше людей, аніж планувалося.

Влада містечка у Фландрії зобов’язала дітей розмовляти нідерландською

Влада фламандської комуни Завентем, до якої прилягає міжнародний аеропорт Брюсселя, зобов’язали дітей та їхніх батьків розмовляти виключно нідерландською мовою на дитячих майданчиках та в ігрових центрах поселення, повідомили місцеві ЗМІ. Комуна Завентен розташована в нідерландомовному регіоні Бельгії — Фландрії. За словами віце-бургомістра Завентема у справах молоді Піта Окермана, що представляє партію фламандських лібералів і демократів Open VLD, цей захід покликаний поліпшити інтеграцію в соціально-мовне середовище тих мешканців комуни, які не є носіями нідерландської мови. Тим часом рішення місцевої влади піддав критиці комунальний радник Патрік ван Ковенберге, який зазначив, що воно суперечить Європейській хартії фундаментальних прав і статті бельгійської конституції, яка гарантує свободу лінгвістичного вибору. «Що ж тоді робити з дітьми трьох чи чотирьох років, які розмовляють французькою?» — запитує чиновник. Чи встановлено за порушення нового розпорядження штраф або інші заходи адміністративного впливу, не повідомляється.

Чилі: на прем’єру фільму про Піночета — під охороною поліції

Водомети, кийки та сльозогінний газ застосувала чилійська поліція проти маніфестантів, обурених вшановуванням Августо Піночета. Його прибічники зібралися в неділю у театрі Caupolican у Сантьяго, де демонструвався документальний фільм «Піночет» про життя колишнього диктатора. Після військового перевороту 1973 року він правив Чилі упродовж 17 років. Родичі жертв хунти марно вимагали заборонити показ фільму. На прем’єру в театрі зібралося близько 4 тис. осіб, лояльних до Піночета, зокрема й колишні військовики. Організатори показу вважають, що у фільмі колишнього диктатора показано об’єктивно. «Ліві радикали хотіли б, аби ми вибачилися перед урядом Альєнде і сказали, що військова хунта нічого, окрім злочинів, не вчинила», — каже один з міністрів часів Піночета. Йому та іншим прибічникам колишнього режиму довелося пробиратися до театру і виходити з нього під охороною поліції. За час правління Піночета репресій зазнало близько 40 тис. чилійців, понад 3 тис. загинуло чи зникло безвісти. Колишнього диктатора неодноразово намагалися притягти до відповідальності і утримували під домашнім арештом. Але суду над ним родичі загиблих не дочекалися — Піночет помер у грудні 2006 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати