Коротко / ПЛАНЕТА
ЄС не вважає вибори в Ірані вільними
Європейський Союз вважає, що парламентські вибори в Ірані, в яких переконливу перемогу здобули представники консервативних сил, не були чесними й вільними, повідомляє агентство Рейтер. «ЄC висловлює глибокий жаль і розчарування, що більш як третина очікуваних кандидатів були не допущені до участі в парламентських виборах цього року. Результат цього те, що вибори були нечесними й невільними», — говориться в заяві ЄС. Напередодні глава МВС Ірану Мостафа Пур-Мохаммаді повідомив, що, за попередніми даними, на виборах до парламенту VIII скликання понад 70% місць займають консерватори. За даними деяких іранських ЗМІ, в новому парламенті місця розподілилися так: «Об’єднаний фронт консерваторів» — 88 крісел, «Широка коаліція консерваторів» — 75, «Коаліція реформаторів» — 23 місця, Партія національної довіри — 17. Інші 47 мандатів поділили між собою незалежні кандидати. Ще 54 представники консерваторів і 21 реформатор поборються за голоси виборців у другому турі голосування, оскільки в деяких виборчих округах вони не змогли набрати необхідного, згідно із законом, мінімуму в 25% голосів.
Правлячу партію Туреччини можуть заборонити
Конституційний суд Туреччини вчора прийняв до розгляду звернення генерального прокурора заборонити правлячу Партію справедливості й розвитку (ПСР), яку звинувачують у прагненні нав’язати країні режим шаріату. Генпрокурор Апеляційного суду Абдуррахман Ялчінкая звинувачує партію, яку очолює прем’єр Тайїп Ердоган, у прагненні нав’язати світській Туреччині режим шаріату, використанні релігії в політичних цілях і перетворенні на вогнище «антисвітських дій». Основною причиною для звернення генпрокурора до Конституційного суду стало ухвалення в лютому парламентом урядового законопроекту про скасування заборони на носіння в турецьких ВНЗ мусульманської хустки «тюрбан». Прем’єр рішуче заперечив обвинувачення генпрокурора. «Ніхто не має права звинувачувати партію, що отримала на останніх парламентських виборах 16,5 мільйона голосів, у перетворенні на вогнище антисвітських дій», — заявив напередодні Ердоган. ПСР перемогла на дострокових парламентських виборах, що відбулися в липні минулого року в Туреччині, набравши 46% голосів виборців, і отримала 340 мандатів у 550-місному парламенті. Вона також сформувала однопартійний уряд.
У Косово поранено українських миротворців
У Косово сербськими бойовиками учора було обстріляно та закидано гранатами поліцейську дільницю, де знаходилися українські міліціонери, які входять до складу поліцейської місії ООН (UNMIK). Про це повідомив у Криму міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. За його даними, 14 міліціонерів поранено, одного у тяжкому стані доставлено до госпіталю. «Це серйозна НП для нас, уперше таке трапилося в миротворчій місії ООН на території Косово», — заявив міністр внутрішніх справ. За його словами, українські міліціонери разом із французькими колегами залишаються заблокованими на території поліцейської дільниці. Ю. Луценко також повідомив, що проінформував стосовно цієї події керівництво держави, та, з його слів, зараз приймаються «всі міжнародні заходи, щоб підтримати наших бійців». Крім українських миротворців, у зіткненнях отримали поранення 13 співробітників польського МВС зі складу поліцейської місії ООН та 20 сербів. Співробітники спеціальних сил поліції цивільної місії ООН учора рано вранці взяли штурмом будівлю суду в Косовська-Митровиці, яка з п’ятниці була захоплена сербськими працівниками правосуддя, які вимагали повернення на свої робочі місця. Сербські демонстранти, озброєні камінням, напали на автоколону поліції ООН та підпалили машини міжнародних миротворців. Внаслідок штурму та сутичок затримано близько 50 етнічних сербів, більше десяти поранено.
Москва чекає від США серйозних пропозицій щодо ПРО
У Москві чекають від американських партнерів «серйозних пропозицій», спрямованих на зняття заклопотаності Росії в зв’язку з планами США в сфері ПРО. Раніше високопоставлене джерело в МЗС Росії повідомило Інтерфаксу, що представники США збираються привезти до Москви на зустріч глав оборонних і зовнішньополітичних відомств у форматі «два на два» 18 березня пропозиції, зроблені в усній формі на минулій, жовтневій, зустрічі в Москві, однак згодом «відіграні» назад. Він нагадав, що американська делегація в жовтні в Москві зробила в усній формі пропозиції, які передбачали, зокрема, присутність російських офіцерів на об’єктах ПРО в Польщі і Чехії, а також інші заходи, спрямовані на зняття заклопотаності російської сторони планами США. «Вони говорили про те, щоб радар у Чехії було забетоновано таким чином, щоб у напрямі Росії він не дивився, а також про те, щоб перехоплювачі в Польщі не завантажували в шахти», — додав співрозмовник агенції.
Випуск газети №:
№49, (2008)Рубрика
День Планети