Коротко / ПЛАНЕТА
Більшість росіян хотіли б бачити наступного президента «лівим»
Наступний президент Росії повинен бути скоріше «лівим» політиком — прихильником соціальної справедливості, який піклується про всі ущемлені верстви населення, вважає половина (52%) опитаних соціологами громадян країни. За даними ВЦДГД, кожен п'ятий респондент (20%) вважав би за краще бачити главу держави скоріше «правим» політиком — «риночником», який підтримує ефективний і конкурентноспроможний бізнес. Як показало опитування, проведене соціологами в 153 населених пунктах, у 46 областях, краях і республіках Росії, «лівий» запит особливо виражено серед прихильників КПРФ (84% проти 4%) і «Справедливой России» (71% проти 9%); в меншій мірі — в електораті «Единой России» (44% «лівих» і 25% «риночників»). Серед виборців ЛДПР лівих приблизно стільки ж, скільки правих (39% і 34%). Міркуючи про принципи політики наступного президента, понад половина респондентів (54%) хотіли б бачити його прихильником сильної держави, і лише 7% висловлюються за слабку владу. Що стосується економічного ладу, то 22% виступають за ринкову економіку, а 43% — за соціалістичну економічну модель.
Білорусь пропонує Європі співпрацю
Білорусь готова підвищувати свій внесок у диверсифікацію та забезпечення стабільності поставок енергоресурсів до Європи, заявив заступник міністра закордонних справ республіки Валерій Воронецький на конференції з питань зміцнення європейської політики сусідства в Брюсселі. За його словами, Білорусь пропонує реалізацію серйозних спільних європейських проектів із забезпечення безпеки транзиту, включаючи фізичну безпеку нафто- і газопроводів, створення та розширення підземних сховищ, будівництва електростанцій на альтернативних видах палива. «Саме тому Білорусь виступає за продовження успішно розпочатого діалогу з Європейським союзом із питань енергетики, готова до співпраці з ЄС у сферах транспорту та транзиту. Ми зацікавлені також у активній взаємодії в галузі охорони довкілля, сільського господарства, наукових досліджень і інших», — сказав В. Воронецький. Він запропонував Євросоюзові у стосунках із Білоруссю перейти «від простої торгівлі до більш просунутих форм економічної взаємодії». «Нашим країнам час на ділі переходити до формування спільного конкурентного економічного простору на європейському континенті, до створення єдиних технологічних ланцюжків, єдиних логістичних і транзитних схем. Без цього Європа програватиме в глобальному економічному змаганні», — заявив В. Воронецький.
Буш не дасть «нервовим політикам» визначати чисельність військ у Іраку
Джордж Буш заявив, що ухвала про чисельність американських військ у Іраку прийматиметься військовим командуванням США, а не «нервовими політиками» у Вашингтоні. «Я хочу повідомити вам про свою ухвалу щодо чисельності військ. Ці ухвали спиратимуться на спокійну оцінку наших військових, які командують на місцях, а не на нервову реакцію вашингтонських політиків, які реагують на результати опитувань у ЗМІ», — заявив Буш у своєму короткому виступі перед 750 американськими військовослужбовцями на військово-повітряній базі «Аль-Асад» у іракській провінції Анбар. «Коли ми почнемо зменшувати чисельність наших військ в Іраку, це відбуватиметься з позицій сили й успіху», — сказав президент США. За його словами, «розширення операцій, яке почалося в червні, поліпшує безпеку в усьому Іраку». «Військові успіхи розчищають шлях для політичного примирення та економічного поступу, які потрібні іракцям для трансформації їх країни», — заявив Буш, який під час свого шестигодиннного візиту до Іраку зустрівся з прем'єр-міністром Іраку Нурі аль-Маликі, командуванням американських військ у Іраці, а також із представниками місцевих іракській громад.
Рафсанджані очолить іранську Раду експертів
Колишній президент Ірану Акбар Хашемі Рафсанджані обраний спікером впливової консультативної релігійної Ради замість аятоли Алі Мешкіні, який помер у липні. За Рафсанджані проголосували 41 із 86 членів Ради, і він на 11 голосів випередив свого найближчого суперника — консерватора аятолу Ахмеда Джаннаті. Рада експертів має повноваження обирати Верховного лідера країни та контролювати його дії. Рада може, при необхідності, змістити з поста Верховного лідера — аятолу Алі Хаменеї. Як зазначають спостерігачі, це призначення підвищить авторитет Рафсанджані, який є впливовою фігурою в іранській політиці. Акбар Хашемі Рафсанджані, якого вважають помірним політиком, був обраний членом Ради в грудні 2006 року. Окрім того, обрання Рафсанджані спікером Ради експертів стане ще одним ударом для його суперника — президента Махмуда Ахмадінежада. Потрібно нагадати, що Рафсанджані поступився Ахмадінежаду на президентських виборах 2005 року.
ЄС поставив Україну за зразок
Співпраця Європейського Союзу із Україною та Азербайджаном в енергетичній сфері є зразковим прикладом, для інших країн. Про це заявив президент Єврокомісії Жозе-Мануель Баррозу на конференції, присвяченій європейській політиці сусідства, повідомляє «Німецька хвиля». За словами Баррозу, Єврокомісія продовжує розвивати тісні відносини в енергетичному секторі із країнами-сусідами. І скоро, за зразком України, співробітництво буде посилене із Єгиптом та Алжиром. Водночас під час конференції Київ було відзначено і в іншій сфері, а саме — здійсненні поступу на шляху до забезпечення свободи пересування. «До кінця цього року Молдова та Україна відчують практичний вплив угоди про спрощення візового режиму, яку вони підписали із ЄС», — сказала єврокомісар з питань зовнішньої політики та політики добросусідства Беніта Феррeро- Вальднер. За її словами, ЄС хоче, щоб процедура отримання віз стала більш простою, швидшою та дешевшою. Єврокомісар наголосила, що продовжуватиме переконувати керівників держав ЄС у необхідності цього, щоб слідом за Україною та Молдовою цими перевагами змогли скористатися і інші країни-учасниці політики сусідства.
Випуск газети №:
№148, (2007)Рубрика
День Планети