Коротко / ПЛАНЕТА
Карзай закликав припинити насильство проти американців
Президент Афганістану Хамід Карзай виступив по телебаченню із заспокійливим зверненням до населення, в якому закликав афганців припинити акції насильства щодо іноземців, зокрема громадян США. Президент Афганістану категорично засудив спалювання священних текстів ісламу солдатами НАТО, проте заявив, що мусульмани вже виявили своє ставлення до цього, і тепер їм варто поводитися спокійно і миролюбно. «Ми не повинні дати ворогам Афганістану привід зловживати нашими почуттями», — заявив Карзай. Держсекретар США Гілларі Клінтон також висловилася з приводу обстановки в Афганістані, зауваживши, що акції насильства «повинні припинитися». В інтерв’ю CNN вона сказала, що американська сторона «глибоко шкодує» з приводу того, що сталося, і сподівається, що життя в Афганістані повернеться в більш мирне русло. 26 лютого двох співробітників американської місії в Афганістані застрелили в будівлі МВС у Кабулі після того, як вони вступили в дискусію про допустимість спалювання Корану. Відповідальність за вбивство взяв на себе рух «Талібан».
Австралія: Гіллард переобрали головою лейбористів
Чинний прем’єр-міністр Австралії Джулія Гіллард перемогла на достроковому голосуванні Лейбористської партії свого колегу, екс-голову уряду Кевіна Радда. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, Гіллард отримала близько двох третин голосів членів правлячої партії. Перед голосуванням прем’єр-міністр заявила, що його проведення дозволить покласти край розколу в рядах лейбористів. Тепер голову уряду чекає, як вважають аналітики, боротьба з консервативною опозицією, що почала посідати лідируючі позиції в опитуваннях громадської думки. Нагадаємо, 22 лютого Радд, перебуваючи з офіційним візитом у США, вирішив піти у відставку з посади голови МЗС. «Джулія (Гіллард), усвідомлює вона це чи ні, втратила довіру австралійського народу, й у понеділок я збираюся повернути цю довіру. Я хочу завершити роботу, яку австралійський народ довірив мені зробити, коли обрав мене прем’єр-міністром», — сказав він. Радд раніше вже очолював лейбористів, але 2010 року, після різкого падіння його популярності, партію очолила Гіллард. Радд також був на чолі австралійського кабінету міністрів у період із 2007 року по 2010-й. Наступні загальні вибори в Австралії відбудуться 2013 року. Результати опитів громадської думки показують, що лейбористи, найімовірніше, програють їх.
Країни БРIК готові допомогти єврозоні... Але ставлять умови
Країни, що розвиваються, готові виділити фінансові кошти для полегшення боргової кризи країн єврозони в обмін на надання їм великих прав у Міжнародному валютному фонді. Про це заявив міністр фінансів Бразилії Гвідо Мантега після перемов зі своїми колегами на зустрічі «Групи двадцяти» в Мехіко. За його словами, «країни, що розвиваються, можуть допомогти лише при виконанні двох умов: по-перше, якщо вони [країни єврозони] активізують свої захисні механізми, й, по-друге, в разі проведення реформ у МВФ». Він закликав країни єврозони направити більше коштів до європейського стабілізаційного фонду, створеного для надання допомоги країнам, які самі не можуть упоратися з виплатою державного боргу. З подібною заявою виступив також міністр фінансів Британії Джордж Осборн. У інтерв’ю телеканалу Sky News він заявив, що Британія чекає подібного розвитку подій: «Ми готові розглянути [збільшення] ресурсів МВФ, але лише якщо ми побачимо там колір грошей єврозони, а поки ми їх там не бачимо». За словами міністра фінансів Німеччини Вольфганга Шойбле, питання про збільшення розмірів стабілізаційного фонду ЄС розгляне в березні.
З іспанського судді Гарсона зняли обвинувачення в порушенні закону про амністію
Верховний суд Іспанії зняв з відомого судді Бальтазара Гарсона обвинувачення в порушенні закону 1977 року про амністію, що стосувалося розслідування ним злочинів, вчинених у франкістський період історії. 56-річний Гарсон відомий в усьому світі тим, що зумів домогтися арешту колишнього чилійського диктатора Августо Піночета в Лондоні. Дві праворадикальні організації висунули проти Гарсона обвинувачення в тому, що він нібито перевищив свої повноваження при спробі розслідування злочинів, вчинених у період з 1936 по 1975 роки. Раніше суддя Гарсон заявляв, що злочини проти людяності не повинні підпадати під амністію. На початку лютого суд визнав його винним в організації незаконного прослуховування телефонних розмов підозрюваних і на 11 років заборонив йому займатися юридичною діяльністю. Бальтазар Гарсон має намір апелювати проти цього вироку. Його чекає ще третій процес, в рамках якого він звинувачується в корупції. Його постать викликає політичні суперечки в Іспанії. Прибічники з-поміж лівих вважають його видатним захисником прав людини і правосуддя, а праві звинувачують його в схильності до самозвеличення.
Салех передав повноваження новому главі держави
Екс-президент Ємену Алі Абдалла Салех учора формально передав повноваження новому главі держави Абдо Раббо Мансуру Хаді, повідомляє агентство Франс Пресс. Церемонія передачі повноважень відбулася в президентському палаці в столиці країни Сані. Колишній віце-президент Хаді, який на виборах був єдиним кандидатом на пост глави держави, в суботу присягнув як новий лідер країни.«Я передаю прапор революції, свободи, безпеки і стабільності в надійні руки», — цитує агентство заяву Салеха на церемонії, яка транслювалася по місцевому телебаченню. Одночасно з церемонією передачі влади, як повідомляє агентство Асошіейтед Пресс, тисячі єменців, невдоволених положенням плану Ради співпраці арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ), що звільняє від кримінального переслідування колишнього главу держави, влаштували демонстрацію навпроти будинку нового президента, вимагаючи притягнути колишнього лідера країни до суду. Особливо учасників акції протесту обурили заяви Салеха про готовність підтримувати нового главу держави. Антиурядові виступи з вимогою відставки Салеха, який перебував при владі 34 роки, тривали в Ємені з початку лютого 2011 року. За даними ЗМІ, за час народних хвилювань в країні загинуло сотні осіб, тисячі було поранено.
Випуск газети №:
№35, (2012)Рубрика
День Планети