Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кувейт хоче допомогти Україні йти до Європи

07 серпня, 00:00

Останнім часом в Україні деякі політичні сили почали мусувати ідею про інтеграцію до Європейського Союзу разом із Росією. У той же час, на цьому шляху можливі й інші вектори. Як висловився в розмові з кореспондентом «Дня» тимчасовий повірений Держави Кувейт у Києві Файсал Ель- Улі, «Україна не звертає увагу на ті країни, які справді могли б їй допомогти інтегруватися до Євросоюзу», наголошуючи, що його держава має всі можливості для допомоги Україні.

«Українці, очікуючи, що за ними бігатиме увесь світ, думали, що інтегруватися до Європи легко. Вони чекали, що їм дадуть гроші — але це неможливо, поки не буде розвинута внутрішня економіка країни», — наголосив пан Ель-Улі. На його думку, Україні варто було б більше звертати увагу на інші країни, запрошувати їх до співпраці, яка може тільки допомогти підняти національну економіку до належного рівня. Кувейт, на думку дипломата, належить до тих країн, що спроможні допомогти Україні цілком реально — зокрема, у розбудові інфраструктури, наданні інвестицій.

Ель-Улі повідомив, що в Кувейті функціонує Кувейтський фонд розвитку, який надає кредити різноманітним країнам під невеликі відсотки. Приміром, Ліван отримав від фонду кредит у 5 млн. динарів ($15 млн.) на двадцять років під 3% річних. Із дозволом три роки не платити. Послугами фонду скористалося уже п’ятнадцять країн Центрально- Східної Європи, у тому числі не так давно — Білорусь та Росія. У цілому, починаючи з 1961 року, кредитами фонду скористалося майже сто країн. Здебільшого позики надаються у сферу транспорту та комунікацій, сільського господарства, енергетики. Можливо, суми, які надаються фондом, досить незначні у порівнянні з позиками МВФ чи Світового Банку, але чи має Київ можливість нехтувати навіть мінімальними фінансовими вливаннями? «У вас проблеми з енергоносіями, а Кувейт бере участь у багатьох проектах, які стосуються цієї сфери. Подивіться також на дороги, засоби зв’язку, аеропорти, збудовані Кувейтом», — наголосив Ель-Улі. Про постачання кувейтської нафти до України поки що, за його словами, йтися не може, оскільки сама Україна до цього не готова. У нашiй країнi відсутні нафтопереробні термінали, резервуари для зберігання, заводи з переробки нафти саме того типу, яка видобувається в Кувейті і яку міжнародні експерти відносять до «важкого», арабського, виду нафти.

У цілому відносини Ель- Кувейта та Києва не «такі, як хотілось би», вважає дипломат. Показник товарообміну Ель-Улі узагалі відмовився називати, вважаючи, що він дуже мізерний. Існує кілька двосторонніх угод, однак їхній реалізації поки що можна побажати кращого. Ель-Улі звернув увагу, що з країн регіону Перської затоки Кувейт найпершим відкрив Посольство в Києві. «Але Україна відкрила свої посольства в Ірані, Саудівській Аравії, Сирії, представництво в Іраку, але не в Кувейті», — підкреслив дипломат.

На думку Ель-Улі, Україна має всі можливості для ефективної співпраці з Кувейтом через значний потенціал у науково-технічній та промисловій сферах. Військово-технічна галузь України для Кувейту, схоже, не представляє значного інтересу. За словами Ель-Улі, Кувейт «маленька і мирна країна, тому їй не потрібні ракети, як Іраку». Кувейтський дипломат досить високо оцінив призначення спеціального представника на Близькому Сході Віктора Нагайчука, який не дуже давно відвідав Ель-Кувейт. Наразі ведуться переговори про відвідини Ель-Кувейта міністром закордонних справ України Анатолієм Зленком.

Фактично Україні ще потрібно відкрити для себе можливості Кувейту, як, власне, й багатьох інших країн. Не кажучи вже про те, що гасло: «До Європи разом з Росією» з цілком об’єктивних причин може звучати абсурдно — якщо Київ дійсно планує просуватися шляхом європейської інтеграції включно з подачею заявки про вступ до Європейського Союзу. І ніхто сьогодні не зможе довести, що принаймні вихід на кувейтський ринок та залучення вільного кувейтського капіталу може цьому зашкодити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати