Перейти до основного вмісту

Лише два кандидати пообіцяли озброїти Україну

У США відбулися перші дебати республіканців. Лідером залишається мільярдер Дональд Трамп, який вважає Крим справою Європи
07 серпня, 16:22
ФОТО НАДАНЕ FOXNEWS

Перші дебати серед кандидатів у президенти від Республіканської партії США, які відбулися пізно вночі у Клівленді, не виявили переможця чи переможеного, повідомляє Fox News. Нагадаємо, що загалом у вечірніх дебатах, йдеться про 21 годину вечора за американським часом, взяли участь 10 претендентів, рейтинг яких перевищує 3 відсотки. Це - мільярдер Дональд Трамп, екс-губернатор Флориди Джеб Буш, губернатор Вісконсіна Скотт Уокер, сенатори Тед Круз, Ренд Пол і Марко Рубіо, нейрохірург Бен Карсон, екс-губернатор Арканзасу Майк Хакабі, губернатор штату Нью-Джерсі Кріс Крісті і губернатор Огайо Джон Кейсіч. Решта сім учасників з меншим ніж 3% рейтингом дебатували між собою о 17:00. 

Дебати влаштував телеканал Fox News, модератори якого ставили незручні запитання кандидатам. Серед головних питань на дебатах були зовнішня політика США, міграція та аборти.

За оцінками оглядачів, у підсумках перших дебатів, попри доволі посередній виступ, продовжує лідирувати мільярдер Дональд Трамп, який в інтерв’ю CNN на початку серпня заявив, що проблема Криму це – справа Європи. А як же тоді Будапештський меморандум, під яким підписались США? Цього питання схоже кандидату-мільярдеру ще ніхто з журналістів не поставив?

Цікаво, що у перші ж хвилини дебатів мільярдер відмовився відповідати на запитання, чи збирається він балотуватися як незалежний кандидат, якщо не стане кандидатом від Республіканській партії, чим викликав обурення залу. «Навіщо мені давати таку перевагу», - наголосив він. 

Мільярдер також відмовився вибачитися за образливі коментарі щодо жінок, сказані ним раніше. «У мене немає часу на політкоректність», - заявив Дональд Трамп на прохання прокоментувати свої сексистські коментарі. 

Цю свою тезу мільярдер посилив словами, яка може бути мова про тон, коли в світі повертаються до середньовіччя. Таким чином він продовжив відповідь Джеба Буша, який сказав, що на одній із закритих зустрічей він не назвища Трампа клоуном, а лише говорив про тон і що заяви мільярдера розділяють країну, коли треба робити все, щоб її об’єднати.

Раніше інший суперник Трампа - екс-керівник Hewlett-Packard Карлі Фіоріна, у дебатах, які відбулися на чотири години раніше,  вказувала на зв'язки мільярдера з родиною Клінтонів, які входять до Демократичної партії.

Слід зазначити, що всі кандидати засудили ядерну угоду з Іраном, причому деякі з них заявили, що у перший день анулюють цю угоду. Відомий своїми гострими заявами, зокрема про те, що американці мають знати правду про все, Тед Круз заявив наступне: «Якщо ви приєднаєтеся до Ісламської Держави проти Америки, то підпишете собі смертний вирок». А Майк Хакабі пообіцяв ліквідувати Податкову службу і міністерство освіти.

Водночас найбільші оплески залу викликав Марко Рубіо, який вирішив висміяти Гіларі Клінтон - одного з головних кандидатів від Демократичної партії. «Я думаю, бог благословив нас. Він благословив Республіканську партію кількома дуже гарними кандидатами. Демократи й одного собі знайти не можуть», - сказав пан Рубіо у заключном у слові.

При обговоренні зовнішньої політики лише два кандидати пообіцяли надати військову допомогу Україні в разі обрання на пост президента США -  Скотт Уокер і Бен Карсон. Зокрема губернатор штату Вінсконсін наголосив: «Наша національна безпека під загрозою. Ми проявимо твердість по відношенню до наших супротивників. Я би направив озброєння в Україну. Я би взаємодіяв з НАТО в питанні розміщення сил на східному кордоні Польщі та балтійських країн і я би встановив систему протиракетної оборони в Польщі і в Чехії».

А нейрохірург зазначив: «Ми послабили свої збройні сили до такого рівня, що наші ВМС скоротилися до рівня 1970-х років, ВВС - до рівня 1940 року.  А тим часом наші вороги стають все більш численними. Наші друзі нам більше не можуть довіряти. Коли Україна була державою, яка володіє ядерною зброєю, вони відмовилися від цієї зброї, очікуючи, що ми їх захистимо, а ми навіть не даємо їм наступальних озброєнь. Ми повернулися спиною до Ізраїля, нашого союзника». Карсон пообіцяв, що у разі обрання на пост президента він "першою справою зміцнить збройні сили".

Не обійшлося без оригінальних заяв. Майк Хакабі пообіцяв ліквідувати Податкову службу і міністерство освіти. Джон Кейсіч - підтримати і прийняти рішення своєї доньки, якщо вона виявиться лесбійкою.

За оцінками коментаторів, найкраще себе проявили сенатор від Флориди Марко Рубіо і губернатор Огайо Джон Кейсіч. Водночас губернатор Флориди Джеб Буш, губернатор Вісконсіна Скотт Волкер і Дональд Трамп не змогли порадувати прибічників яскравими моментами.

Демократична партія оголосила, що проведе перші дебати у жовтні в Неваді. Транслюватиме їх CNN.

До наступного літа кожна з партій має визначитися із єдиним кандидатом, що змагатиметься за крісло президента США. Вибори заплановані на листопад 2016 року.

«НАМ ВАЖЛИВО, ЩОБ МАЙБУТНІЙ ПРЕЗИДЕНТ БУДЬ-ТО РЕСПУБЛІКАНЕЦЬ ЧИ ДЕМОКРАТ ЗАЙМАВ АКТИВНУ ПОЗИЦІЮ В РЕГІОНІ І ЩОДО УКРАЇНИ»

На думку високопоставленого дипломата, який просив не називати його імені, реальними кандидатами від Республіканської партії є Скотт Волкер і Джеб Буш. За словами співрозмовника, губернаторам легше на власному прикладі показати, що вони досягли успіхів на рівні штату і можуть це повторити і на рівні країни. Що стосується Марко Рубіо, то він ще замолодий і повинен обрости контактами, - сказав дипломат.

Говорячи про можливу участь Джо Байдена – великого друга України - у президентських виборах, співрозмовник зазначив, що навряд чи це можливо, скоріше за все, мова може йти про те, щоб Байден став віце-президентом при Гілларі Клінтон. Адже додав дипломат, родина Клінтонів, зокрема Білл Клінтон має величезний вплив, завдяки підтримці якого Обама двічі було обрано президентом.

«Нам важливо, щоб майбутній президент будь-то республіканець чи демократ займав активну позицію в регіоні і щодо України. Під активною позицію я маю на увазі об’єктивну позицію. Американці бачать, що відбувається в Україні, що це факт російської агресії, намагання зупинити колесо історії в регіоні, який прагне демократичних перетворень, свободи, інтеграції в європейські та євроатлантичні структури», - сказав дипломат. 

І з іншого боку, додав він, Україні важливо заручитися підтримкою США, які є єдиною країною, що надає нам найбільшу допомогу. Тому українському уряду важливо підтримувати дух довіри у відносинах з наймогутнішою країною у світі і  зміцнювати його, демонструвати, що у нас міняється ситуація, у першу чергу, у  боротьбі з корупцією. І вже тоді, коли американці переконаються, що в нас не буде повернення до Росії, як це часто мало місце, тоді можна буде говорити про безпековий союз на кшталт без пекового пакту між США та Японією.   

За словами співрозмовника, дебати у США лише починаються, зараз рано говорити, хто реально буде змагатись за посаду президента, ще може з’явитись молодий розумний кандидат.

Разом з тим, дипломат наголосив, що президентські вибори у США – це справжнє і найбільше чистилище, на якому на людину дивляться під мікроскопом.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати