Перейти до основного вмісту

Литва виставлятиме рахунок Москві

15 червня, 00:00

Парламент Литовської республіки 68 голосами проти 0 (13 депутатів утрималося від голосування) ухвалив ініційований спікером сейму Вітаутасом Ландсбергісом закон «Про відшкодування збитків, завданих окупацією СРСР», повідомило АП. Цей закон зобов’язує уряд виставити рахунки Росії за збитки, які було завдано Литві за 50 років радянської влади. На ухвалу литовських парламентарів не вплинула оприлюднена минулої п’ятниці заява російського зовнішньополітичного відомства «бути реалістами» при ухваленні цього закону. Через цей закон скасувала запланований візит до республіки група російських законодавців.

Відтак, згідно із законом, до 1 вересня уряд повинен сформувати членів делегації на переговори із Росією, а до 1 жовтня — «уточнити й завершити підрахунок збитків, завданих окупацією СРСР, включаючи відшкодування громадянам Литви за завдані їм під час окупації збитки, їхні наслідки, а також видатки на повернення на Батьківщину депортованих осіб та їх спадкоємців». Ще місяць дається урядові, щоб звернутися до Російської Федерації з питання відшкодування збитків, завданих під час окупації СРСР, надати підрахунки цих збитків, проінформувати про це ООН, Раду Європи і Європейський Союз. І зрозуміло, ініціювати переговори й домагатися, щоб Росія надала мешканцям Литви і Литовській державі компенсацію за збитки, завдані радянською окупацію. За оцінками аналітиків, такі цифри становитимуть кілька мільярдів доларів.

Отримавши незалежність 1991 року, Литва безуспішно намагалася розпочати подібні переговори із Росією, як спадкоємицею Радянського Союзу, що розвалився того ж року. Навряд чи й цього разу Вільнюсові вдасться вибити компенсацію від Москви. Хіба що, можливо, пощастить примусити Росію виконати обіцянку, яку в січні 1996 року Москва дала Раді Європи. Йдеться про зобов’язання Росії допомогти повернутися на батьківщину особам, яких було депортовано із окупованих країн Прибалтики чи їхнім спадкоємцям. За оцінками литовських істориків, із Литви було вивезено майже 40 тисяч громадян. Литовський сейм доручив урядові створити фонд повернення депортованих і звернутися до Росії з приводу виділення коштів для цього фонду.

Поки що, Литва єдина із колишніх радянських республік, яка насмілилася вимагати відшкодування за радянську окупацію на рiвнi законодавчого акту. В сусідніх республіках — Латвії та Естонії, подібних законопроектів ще немає. Міг би підтримати Вільнюс і Київ, адже із Західної України після возз’єднання було вивезено до Сибіру чи деінде сотні тисяч людей. Щоправда на той час Україна на противагу Литві не була незалежною країною. Втім Київ теж починає висувати деякі претензії до Москви. Йдеться про події десятирічної давності. Україна вимагає від Росії відшкодувати втрати вкладників у Ощадбанк СРСР. Для цього теж вже створено комісію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати