Перейти до основного вмісту

Мілошевич провокує конфронтацію

Голову місії ОБСЄ в Косово оголошено персоною «нон грата»
20 січня, 00:00

Ці рішення підтримала навіть Росія, яка лишилася однією із небагатьох держав у світі, що прямо чи опосередковано підтримує белградський режим. Міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов звернувся до Мілошевича зі спеціальним посланням з цього питання, повідомляє АП. Проте на засіданні Ради Безпеки представники Москви та Пекіна висловилися проти силових ударів по Югославії.

Набагато рішучіше налаштований Захід. Речник Держдепартаменту США Джеймс Рубін назвав рішення Мілошевича «провокацією». Ще песимістичніше оцінює ситуацію заступник Волкера британський генерал Джон Древенкевич: «Я переконаний, що це зрештою призведе до розірвання перемир’я».

На думку Белграда, вина Волкера полягає в тому, що він оголосив винними в убивстві 41 чоловіка, 3 жінок і однієї дитини в Рачаку сербів, у той час як, мовляв, без слідства, яке мали б проводити сербські ж поліцейські, щось стверджувати не можна. Отож позавчора власті Югославії направили до Рачака кількох експертів-криміналістів і слідчу бригаду. Албанські повстанці згодилися пропустити до села експертів, але заборонили в’їзд поліцейським, обгрунтовуючи це тим, що слідство має проводити неупереджена міжнародна бригада. У відповідь югославські війська піддали багатостраждальне село артилерійському обстрілу й взяли його штурмом. Усі 3,5 тисячі мешканців села були змушені залишити свої домівки й тікати до зимового лісу.

Із Сполучених Штатів до Македонії вилетів головний прокурор США у справах військових злочинів Луїс Арбор, з тим щоб на місці, у Рачаку, провести на доручення міжнародної спільноти розслідування масового вбивства. Проте югославські прикордонники на кордоні з Македонією заборонили йому в’їзд до Косово.

А югославський віце-прем’єр, лідер ультранаціоналістів Воїслав Шешель звинуватив Сполучені Штати та Велику Британію в тому, що вони здійснюють бойове навчання сепаратистів із Армії визволення Косово. Волкер же, за словами Шешеля, — «шеф албанських терористичних банд».

Єдиною надією на мирне врегулювання залишається успіх місії до Белграда двох високопосадових натовських генералів — головнокомандувача силами Альянсу в Європі Веслі Кларка та голови Військового комітету НАТО Клауса Ноймана. Проте на тлі останніх войовничих дій та заяв Белграда можливість компромісу виглядає радше примарною.IОлекса ПІДЛУЦЬКИЙ, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати