Мінятися — так мінятися
Молдова обіцяє поставити крапку в питанні делімітації кордону з Україною завтраВізит молдавського прем’єр-міністра Василе Тарлева не був настільки ажіотажним, як приїзд до Києва президента Молдови Володимира Вороніна, першого лідера-комуніста на пострадянському просторі. Цього разу високі молдавські гості змушені були обговорювати більш конкретні речі, аніж товариш Воронін, якого тільки й робили, що розпитували, куди ж йтиме Молдова, чи не стане в назві ГУУАМ (регіонального об’єднання Грузії, України, Азербайджану, Молдови) менше на одну букву. За результатами чергового сьомого засідання змішаної міжурядової українсько- молдавської комісії було вчора підписано п’ять двосторонніх документів. Тарлеву між тим довелося продовжити обговорення справ, успадкованих від минулої влади — зокрема, питання чотирирічної давнини про обмін між Україною та Молдовою територіями та ратифікацією Договору про делімітацію кордонів. Йдеться зокрема про передачу у власність України ділянки автомагiстралi Одеса — Ренi поблизу села Паланка довжиною в 7,8 км, що проходить молдовською територією. Київ в свою чергу поступається територією в районі села Джурджулешти, де Молдова будує нафтовий термінал.
Із одного боку, таким паритетним «бартером» мали б задовльнитися обидві сторони. Водіям українського автошляху більше не треба буде рапортувати перед молдавськими прикордонниками лише задля того, щоб на кілька хвилин проїхатись по сусідній території. Молдова, у свою чергу, теж «відхоплює» непоганий шмат, отримуючи вихід до Дунаю. Здавалося б, жодних проблем не повинно було виникнути, всі мають лишитися раді, проте... Із українського боку, справді, не лунало будь-яких невдовлень. У Молдові ж такі сили знайшлися. Упродовж кількох днів противники обміну мітингували під стінами молдавського парламенту, заявляючи, що ратифікація Договору про делімітацію кордонів з Україною на умовах обміну територіями суперечить конституції республіки. За словами пікетувальників, разом із передачею Україні ділянки автомагістралі Молдова втрачає 860 гектарів сільськогосподарських угідь, розташованих між кордоном України та спірною ділянкою. 23 червня в сусідній країні навіть створили громадянський комітет, який ставить собі на меті зірвати наступні парламентськi слухання з питання делімітації кордону.
Офіційні представники Молдови прохають не переживати — ратифікація завершиться позитивно. Прем’єр-міністр Молдови Василе Тарлев передав учора слова свого президента, що «молдавський парламент ратифікує договір». Якщо ж товариш Воронін сказав, то воно так і буде... Партійна дисципліна — річ сильніша за будь-які ратифіковані документи. Втім, український міністр транспорту Валерій Пустовойтенко (саме за його прем’єрства у свій час просувалися складні переговори з Молдовою) висловив певні сумніви з цього приводу. Як повідомив УНІАН, Пустовойтенко заявив, що йому «дуже хотілося б, аби це (завтрашня ратифікація договору. — Ред. ) справді було так, тому що переговори про передачу ділянки ведуться вже чотири роки, а рішення так і не приймається». Не на руку ратифікації можуть зіграти проблеми й іншого плану. Цей процес має відбуватися того ж самого дня в обох парламентах — Молдови та України. Якщо про Молдову все достеменно відомо — 12 липня (спочатку планувалося 21 червня), то в порядку денному українських парламентаріїв молдавське питання поки що не значиться.