Перейти до основного вмісту

«Ми не граємо в шахи з Росією проти України»

Американські експерти про взаємні міфи і необхідність стратегічного бачення
07 червня, 00:00

На початку цього тижня в Україні висадився великий «десант» американських експертів, у складі яких три колишніх посли США в Україні: Роман Попадюк, Вільям Міллер, Стівен Пайфер. Приводом для такого «американського вторгнення» стало проведення в Києві чергового засідання в рамках проекту «Україна 2020 — Політичний діалог». Ініціатором такого діалогу є Фундація «Україна — США», що прагне створити дискусійну платформу для експертів та урядовців України, США та Європи з метою обміну ідеями та вироблення спільного бачення в питанні розбудови України як сучасної, заможної та стабільної європейської демократичної держави. На думку ініціаторів проекту «Україна 2020», передумовою прогресу країни є стратегічне розуміння, бачення, планування, що їх повинні демонструвати посадовці та експерти в уряді й суспільстві. Тому фокусуючи увагу на восьми роках, тобто на двох президентських термінах, «Україна 2020» ставить за мету допомогти політикам подолати недоліки короткострокового мислення та зосередитися на загальних проблемах та потребах суспільства. Наразі невідомо, які рекомендації будуть пропонувати учасники цього діалогу президентам України та США.

Дещо в цьому плані прояснив у своєму спілкуванні з експертами-міжнародниками у Дипломатичному клубі провідний науковий співробітник Центру США та Європи, директор Програми контролю над озброєнням Інституту Брукінѓса Стівен Пайфер.

Перш за все, він висловив занепокоєння, що Україна рухається в сіру зону, в якій вона була 15 років тому. На його думку, Україна має наближатися до Європи, стати європейською країною, й це буде природний, а не геополітичний вибір, і не спрямований проти Росії. Пайфер також звернув увагу на два прорахунки нинішньої влади. По-перше, наголосив він, адміністрація Януковича прорахувалась у відносинах із Росією, розраховуючи, що, знявши гострі питання, зокрема тему Голодомору, отримає нижчу ціну на газ. Зовсім не схоже, що Москва позитивно відповіла на ці кроки й досі продовжує вести жорсткі переговори з Києвом, сказав американський експерт. По-друге, зазначив він, українська влада прорахувалась у тому, що Захід закриє очі на погіршення стану демократії в Україні. Окрім того, додав Пайфер, Адміністрацією Януковича було переоцінено геополітичне становище України. Він також вважає ілюзією нинішньої влади, що, зважаючи на геополітичне становище України, Захід не дозволить їй бути інтегрованою Росією.

На думку Пайфера, Вашингтон скаже «це ваш вибір», якщо Україна реально вирішить приєднатися до Митного союзу. Єдине, додав він, ми не можемо зрозуміти, чому Київ вирішив приєднатися до союзу з обсягом торгівлі 2 трлн. доларів, а не до ЄС з ринком у 17 трлн. доларів.

Екс-посол США також сказав, що Януковича безпосередньо й особисто попереджали про наслідки ув’язнення екс-прем’єра й багатьох колишніх членів уряду Тимошенко. За його словами, останній раз це було на ядерному саміті в Сеулі, де президент Барак Обама чітко вказав українському лідеру на проблему з перебуванням Тимошенко у в’язниці й сказав, що США будуть уважно стежити за виборами в Україні.

«Янукович також отримував чіткі сигнали від ЄС щодо цього питання. Думаю, що сигнали отримані, інше питання, чи цей месидж зрозумілий і чи буде на нього реакція», — сказав Пайфер.

Тим часом заступник директора Програми з питань Росії та Євразії Фонду Карнеѓі за міжнародний мир Метью Рожанськи розповів «Дню» про міфи, що існують в Україні та США щодо одне одного. «В Україні існує враження, що США готові зробити з Києвом обмін: наприклад, поступок у сфері енергетики (про це йдеться в деяких статтях) на ігнорування деяких політичних проблем у країні. Це фальшиве враження. Це неможливо. Я вважаю дуже важливим для Америки передати, якими є реальні інтереси США. Ми не граємо в стратегічні шахи з Росією проти України. Ми не граємо в ігри великих держав. Ми не граємо в енергетичні ігри. Ми фокусуємо увагу на розвитку здорової, стабільної демократичної системи в Україні, на правах власності, на європейській інтеграції України. Ми дуже серйозно ставимося до цього.

З американського боку також існує багато міфів щодо того, що відбувається в Україні. Зокрема існує міф, що Янукович є своєрідним мініпутіним. Інший міф — що Україна не працює, що вона розвалюється. Певним чином це відповідає дійсності. Хоча в Україні є багато можливостей», — сказав він.

Говорячи про те, якою може бути політика наступної американської адміністрації щодо України, Рожанськи сказав таке: «Якщо Обама виграє вибори і залишиться в Білому домі, то нинішня політика залучення буде продовжуватися. Варто відзначити стиль адміністрації Обами, який проявляється в Москві, зокрема в діях посла Макфола, який відверто говорить про те, що думає і вважає правильним. Я вважаю, що це буде продовжуватися в негативному і позитивному сенсі. У першому випадку Обама буде продовжувати критикувати «вибіркове» правосуддя, недостатній захист прав власності, брак прозорості, неспроможність України виконувати взяті зобов’язання в рамках процесу європейської інтеграції. А в позитивному сенсі адміністрація Обами буде продовжувати надавати Україні підтримку за збереження плюралістичного суспільства, свободи преси, продовження зусиль з реалізації реформ.

Якщо президентом оберуть Ромні, то багато речей залишаться такими ж. Республіканська партія головним чином з політичних міркувань зображає зовнішню політику Обами слабкою. Насправді, Обама робить те, що має робити, бо США не мають іншого вибору. Наш інтерес у Східній Європі обертається довкола розвитку, європейської інтеграції, відкритості, демократії, певним чином енергетики, а також доступу американського бізнесу на ринки цього регіону. І це не зміниться при Ромні. Єдине, що зміниться — це призначення в адміністрацію людей, які раніше були пов’язані з певними гравцями у сфері безпеки України».

Рожанськи вважає, що через справу Тимошенко Вашингтон, Брюссель та Київ опинилися в глухому куті. «Але до яких би дій не вдавалася Америка, Україна й Євросоюз, ми досі знаходимося в цьому глухому куті. І допоки Янукович не буде готовий відмовитися від особистої вендети щодо цієї жінки, не буде жодного прогресу. Якщо тільки він прийме це рішення, тоді існуючі можливості допоможуть дуже швидко вирішити цю проблему. Європейці скажуть: добре, ми бачимо, що ви вирішили проблему, вам треба змінити закони і рухатися вперед», — сказав він.

Американські експерти зізнаються, що зараз у Конгресі дуже мала підтримка України порівняно з серединою 1990-х років. Як відзначив Пайфер, тоді Україна мала величезну підтримку, а зараз на Капітолійському пагорбі відчувають розчарування, серед законодавців є відчуття, що Україна рухається до Білорусі та Росії й скоро може дійти до того, як реагувати на це.

Стало вже фактично традицією, що у період, коли з’являється загроза українській незалежності, відразу скорочується кількість симпатиків України, які починають дивитися в той чи інший бік. Разом із тим не можна говорити, що хтось може бути адвокатом України, наприклад, Польща, як про це часто писали деякі українські ЗМІ. Адже існують національні інтереси, Україна повинна це зрозуміти і дбати про них, так само як та ж Польща дбає про власні інтереси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати