Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ми — не «свої»

29 вересня, 00:00

Системи протиповітряної оборони кожної країни питають у кожного літака, який пролітає: «Свій чи чужий»? Наш літак однозначно не ідентифікується в європейському небі як «свій», і ми на це досить голосно ображалися, аж поки Україну не спіткало давно прогнозоване стихійне лихо у вигляді кризи. Звісно, сама по собі криза не наблизить нас до дверей європейського дому, в якому ми хочемо зайняти гідну нас «квартиру».

Всі можливі міжнародні наслідки — ще попереду. А як боремося з причинами кризи, які створюють Україні досить потворне обличчя — й відповідне сприйняття — за її межами, видно всього з двох фактів.

Міжнародна організація «Трансперенсі Інтернешнл», відома своїми дослідженнями державної корупції, опублікувала список 85 найбільш, на її погляд, корумпованих держав світу. «Старі демократії» й північні країни за цим показником наближаються до нуля, як, власне, й має бути. Камерун впевнено займає останнє місце — що теж не дивина. Україна є 69-ю, випереджуючи лише Росію. Можна не сумніватися, що саме ці дані впливатимуть і на оцінку шансів України грати в усілякі європейські ігри, і на можливу допомогу їй з боку більш-менш розвинутого Заходу, і взагалі на імідж держави. Офіційний Київ удає, що цієї доповіді не було, будь-якої реакції немає так само, як немає чесної, відвертої доповіді Президента та уряду про стан держави та про її спроможність платити свої власні, хоча б зовнішні, борги й не грабувати закордонного кредитора та інвестора — чим намагається займатися Росія.

Здатність керівництва держави впоратися з власними проблемами, згуртувавши навколо себе провідні сили суспільства, а не «відстрілювати» конкурентів — теж чинник, за яким визначаються «свої» в світі, який ми чомусь вважаємо за нормальний. Здатність накопичувати борги, щоб потім оголосити головним стратегічним партнером країну, керівництво якої будь-якої миті може використати й успішно використовує ці борги для безжального тиску, зрештою, теж чинник.

«Своїми» будуть лише так звані олігархи України та Росії — та й то лише між собою. Для цивілізованого світу ми своїми так і не станемо — натомість від нас просто відгородяться. Російська криза мала б дати нам єдиний урок: номенклатурно-кланова модель управління державою неминуче призводить до краху всієї системи разом із її «ляльководами», часом такими бажаними гостями в Києві. Власне, на це ж натякає й доповідь «Тренсперенсі Інтернешнл».

Трохи втішає лише те, що наш можливий глобальний крах, хоч і навряд чи так вплине на ситуацію в світі, як азійський чи російський обвал, ще не всіх залишає зовсім байдужими. Тобто ми ще не зовсім «чужі», як оті ворожі літаки.

№185 29.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати