Перейти до основного вмісту

«На Керрі не очікує райдужний період...»

Юрій ЩЕРБАК — про нового держсекретаря США та рекорд Клінтон
31 січня, 11:02
ДЖОН КЕРРІ ТА ГІЛЛАРІ КЛІНТОН / ФОТО РЕЙТЕР

Днями сенат США затвердив кандидатуру Джона Керрі на посаду державного секретаря. Керрі, якому 69 років, є одним з найбільш шанованих і відомих у світі американських фахівців із зовнішньої політики.

«Видатна кар’єра Джона, починаючи з його служби у В’єтнамі, за яку він був представлений до нагород, і десятиліття, які він провів у сенаті, підготували його до посту лідера в американській дипломатії, — заявив президент США Обама, який і запропонував його кандидатуру. — Джон заслужив повагу лідерів усього світу, довіру демократів і республіканців у сенаті, і я переконаний, що він буде видатним держсекретарем».

Як повідомляє «Голос Америки», Керрі, що представляє в сенаті штат Массачусетс і балотувався на пост президента 2004 року, стане дев’ятим держсекретарем зі штату Массачусетс і четвертим колишнім головою сенатського комітету з міжнародних відносин на цій посаді.

У свою чергу на слуханнях у міжнародному комітеті Керрі запевнив, що його дії не йтимуть усупереч з політикою адміністрації Обами і що він має намір продовжити тактику, обрану його попередницею Клінтон.

Між тим, у Росії з оптимізмом поставилися до призначення Керрі, який виступає за налагодження хороших відносин між Вашингтоном і Москвою.

Новий держсекретар США обійме посаду, на якій змінить Гілларі Клінтон вже завтра.

«День» попросив колишнього посла України в США, письменника Юрія ЩЕРБАКА прокоментувати призначення Джона Керрі на пост державного секретаря CША:

— Зовнішня політика США — надзвичайно інерційний, складний і консервативний механізм, який не може змінитися негайно з приходом нової людини. Політика США визначається президентом, Сенатом і палатою представників (Конгресом). Державний секретар є одним із її виконавців, а не творців. Тому ніяких драматичних змін не треба очікувати. По-друге, відносини Росії з США, завдяки агресивній антизахідній політиці Путіна, зайшли в глухий кут. Вони вже перейшли з тієї незрозумілої категорії, яка називалася «перезавантаження», в іншу. Може так статися, що Обама, якому вже не треба бути обраним, застосує більш жорстку риторику у відносинах із Росією. Але, судячи з рис його характеру, йому треба, щоб була ілюзія, що він вирішує якісь проблеми. І мабуть, йому зараз не варто відкривати новий фронт напівхолодної війни з Росією, тому що перед ним ще виведення військ з Афганістану. Останнім часом загострилися й питання Північної Кореї та Ірану. Враховуючи це все, риторика Керрі може бути трошки іншою, ніж у його попередниці. Але в цілому, думаю, що він виконуватиме настанови Обами і не буде виходити за межі визначеної американської політики.

Для США Росія зараз не головна проблема. Адже її значення, особливо економічне, різко зменшилося. Всі знають, що це повністю авторитарна країна, і навряд чи Обама буде загострювати відносини з нею. До того ж Росія по всіх параметрах відстає не тільки від США чи Китаю, але й від Євросоюзу за якістю своїх збройних сил та економічною могутністю.

Щодо України, то вона також не займає якогось помітного місця в нинішній зовнішній політиці США. Це не лише завдяки пануючому в нас режиму, а й тому, що цей сегмент Східної Європи, включно з Польщею та Угорщиною, взагалі не перебуває в центрі уваги американської політики, якщо тільки не станеться якоїсь геополітичної зміни чи катастрофи.

Отож, Керрі дуже далекий від того рекорду Гілларі Клінтон, яка поїздила по всьому світові. Зараз вона — абсолютний рекордсмен серед усіх американських державних секретарів за кількістю й якістю своїх поїздок. Але навіть її шалена активність мало що змінила у світі. Всі ілюзії Обами про те, що арабська весна принесе щастя, задоволення, процвітання й перш за все демократію арабським народам, провалилися повністю. Це явище посилило ісламський фундаменталізм, Єгипет — приклад цьому. Тож зараз для американської зовнішньої політики ця проблема, а також загроза атомних бомб Ірану щодо Ізраїлю, будуть найголовнішими.

Таким чином, на Керрі не очікує райдужний період. Йому доведеться мінімум рік входити в ту ситуацію, щоб зрозуміти всі підводні камені американської політики, яку проводить уряд США. Драматичною виявилася й ситуація з убивством посла США в Лівії — це страшний удар по зовнішній політиці США. Але гарантувати безпеку американським посольствам та американським інтересам буде все складніше. Тому, на мій погляд, на новопризначеного держсекретаря Керрі чекають дуже складні часи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати